مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • طلاق توافقی

  اجرت المثل در طلاق توافقی

  اجرت المثل در طلاق توافقی ، یکی از مباحث مهم و پر اهمیت است که ، ممکن است مشکل و سوال بسیاری از افراد باشد که ، آیا اجرت المثل در طلاق توافقی نیز ، به زوجه تعلق می گیرد یا خیر ؟ قصد داریم تا در این محتوا ، به این سوال و مسئله مهم پاسخ دهیم ، ما را همراهی کنید .

  مبلغ اجرت المثل در سال ۱۴۰۰

  پیش از هر نکته ای ، باید اشاره کرد که : اجرت المثل تنها در طلاقی به زوجه تعلق خواهد گرفت ، که از جانب مرد باشد . به عبارت دیگر ، اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد ( و در واقع اگر علت درخواست طلاق مرد ، نشوز یا عدم تمکین زوجه از او نباشد ، و دیگر شرایط مذکور در قانون ، که در ادامه به آن می پردازیم ) ، در چنین شرایطی زوجه مستحق دریافت اجرت المثل خواهد بود . بنابراین در پاسخ به سوال مذکور در فوق باید اشاره کنیم که : اجرت المثل در طلاق توافقی ، به زوجه تعلق نمی گیرد و اصلا بحث اجرت المثل مطرح نمی شود ‌.

  ( لازم به ذکر است که : در طلاق از طرف زوجه هم ، بحث اجرت المثل ایام زوجیت مطرح نمی شود ) .مبلغ اجرت المثل در سال ۱۴۰۰ ، نکته مهم دیگری است که باید به آن اشاره کرد .در واقع هیچ مبلغ به خصوص و معینی ، به عنوان اجرت المثل ایام زوجیت زوجه ، در قانون تعیین نشده و تعیین این مبلغ ( در صورتی که تمام شرایط آن موجود باشد ) به کارشناس رسمی دادگستری سپرده شده است .

  که با در نظر گرفتن عواملی متعدد و مختلف ، میزان دقیق اجرت المثل ایام زوجیت زن را ، تعیین نماید . از جمله این عوامل می توان به : شئونات خانوادگی زوجه ، مدت زمان زندگی  مشترک زوجه و زوج ،  تحصیلات زوجه ، تعداد فرزندان حاصل از ازدواج زوجه و زوج ، خانه دار و یا شاغل بودن زوجه ، و … ، اشاره کرد . برای مثال : کارشناس رسمی دادگستری ، میزان اجرت المثل زوجه ای را که خانه دار است ، نسبت به زوجه شاغل ، بیش تر در نظر می گیرد ، و یا حتی میزان اجرت المثل ایام زوجیت زن ، هر چه که تحصیلات او بالا تر‌ باشد ، به تبع بیش تر خواهد بود .

   اجره المثل در طلاق توافقی 1401

  در سال 1401 به دلیل وخیم تر شدن شرایط اقتصادی در ایرن معمولا کلیه هزینه ها  بسیار بالاتر رفته است و  در   به هیمن صورت هزینه های انجام امورات و خدمات نیز بسیار بالاتر رفته است.

  همانطور که ذکر شد زن در صورتی که به همراه شوهر خود  به هر دلیلی  دچار اختلاف شوند و در این موارد  زن خواهان طلاق باشد می تواند اجره المثل تمامی کارهایی را که در این باره  انجام داده است را نیز به عهده بگیرد . به صورت کلی  امر  طرح شکایت دریافت اجرت المثل به شیوه دادخواست و در دادگاه انجام می شود.

  دادگاه در این رابطه با ارائه موضوع به کارشناس  اقدام به  تعیین میزان اجره المثل می نماید و هزینه کارشناس را باید خواهان پرداخت نماید و یا فرد با طرح دادخواست اعسار می تواند بعدا  پرداخت کند. به صورت کلی  با تعیین میزان اجره المثل و دریافت  آن زن نیز باید هزینه های دادرسی و کارشناسی را پرداخت نماید .

  بعد از این مراحل نیز  دادگاه در مورد ان رای صادر نموده و اقدام به صدور رای در این باره می نماید . با صدور رای وقطعی شدن ان شوهر موظف به  پرداخت هزینه های مذکور بوده و به صورت کلی زن اجره المثل خود را  دریافت می نماید .

   

  در چه صورت اجرت المثل به زن ( زوجه ) تعلق نمیگیرد

  در واقع ممکن است این سوال برای هر یک از زوجین مطرح شود ، که در چه صورتی زن مستحق دریافت نمودن اجرت المثل ایام زوجیت نیست ؟ ۱ / همان طور که در فوق نیز ذکر شد ، اجرت المثل در طلاق توافقی ( و طلاق از طرف زن ) به زوجه تعلق نخواهد گرفت ، بنابراین شرط اول برای تعلق گرفتن اجرت المثل به زوجه ، این امر است که : طلاق از طرف مرد باشد . ۲ / نکته یا شرط بعدی این است که : زوجه باید اموری مثل : آشپزی ، شست و شو ، نظافت ، و … را که بر طبق شرع و قانون ، انجام دادن آن ها بر عهده او نیست را با دستور و یا با درخواست همسرش ، انجام بدهد .

  ۳ / و در واقع زن برای انجام دادن این چنین اموری که ذکر شد ، قصد دریافت نمودن اجرت و یا مزدی را داشته باشد . یا به عبارت دیگر‌ ، زن این امور را به طور‌ رایگان انجام نداده باشد . بنابراین باید افزود که : اگر درخواست طلاق از طرف مرد نباشد ، و اگر زن امور مذکور را با میل و اختیار خود انجام داده باشد ، بدون این که زوج درخواست یا دستوری داده باشد ، و در نهایت اگر زن قصد گرفتن اجرت نداشته باشد ، در چنین صورتی به زن اجرت المثل تعلق نمی گیرد .

  موسسه حقوقی تهران طلاق ، با بیش تر از پنج هزار پرونده موفق در زمینه مسائل حقوق خانواده ، و با بهره گیری از وکلایی متخصص و ماهر این نوید را به مراجعه کنندگان خود می دهد که ، با تخصص و تجربه و … ، غیر ممکن ترین امور ، انجام خواهد شد .وکیل طلاق توافقی تهران طلاق آماده ارائه مشاوره رایگان می باشند .

  5/5 - (1 امتیاز)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا