مشاوره رایگان

(ساعات اداری)اجرت‌المثل

اجرت المثل زن شاغل


 بر اثر جاری شدن صیغه عقد نکاح ، زوجه دارای حق و حقوق مالی می شود ، که از جمله این حقوق می توان به : نفقه ، اجرت المثل ، مهریه ، و … ، اشاره کرد . اجرت المثل در واقع به زوجه ( زن ) در ازای انجام بعضی از امور در منزل که جزء وظایف او نبوده است تعلق می گیرد .

در واقع برای آن که اجرت المثل ایام زوجیت به زن تعلق بگیرد ، لازم است که شرایطی وجود داشته باشد . پیش از ذکر شرایط باید افزود که در طول زندگی مشترک زوج و زوجه ، ممکن است اختلافات و مشکلاتی پیش آید که زندگی زناشویی زوجین ، به طلاق و جدایی ختم شود ، طلاق دارای انواع و اقسامی مختلفی می باشد ، از جمله انواع طلاق عبارت است از : طلاق از جانب زوج ، طلاق از جانب زوجه ، طلاق توافقی ، و … .

در خصوص شرایطی که به زوجه اجرت المثل تعلق می گیرد ، می توان به سه شرط اشاره کرد : ۱ / شرط اول زمانی است که طلاق از جانب زوج باشد . در واقع اگر طلاق توافقی باشد و یا حتی اگر طلاق از جانب زوجه باشد ، در چنین مواردی به زن اجرت المثل تعلق نمی گیرد .

البته باید افزود که اگر علت طلاق زوج ، به خاطر تمکین نکردن زوجه باشد یا به عبارت دیگر به خاطر تخلف زن در زندگی زناشویی باشد ، در این صورت نیز به زن اجرت المثل تعلق نخواهد گرفت . ( در واقع زن ناشزه نباشد ) . ۲ / شرط دومی که باید در خصوص اجرت المثل ایام زوجیت ذکر کرد این امر است که ، همان طور که در فوق اشاره شد زن در خانه برخی امور را که وظیفه او نیست ، انجام می دهد .

به عنوان مثال : آشپزی کردن ، نظافت کردن منزل ، و … اموری می باشند که وظیفه زوجه نیست ، حال اگر زوجه این امور را بنا به درخواست و دستور زوج انجام داده باشد ، در چنین صورتی نیز به زن اجرت المثل ایام زناشویی تعلق خواهد گرفت . ۳ / شرط دیگری که در این خصوص می توان ذکر کرد این امر است که : زوجه به قصد دریافت کردن مزد و اجرت آن کار ها را انجام داده باشد ، به عبارت دیگر زن آن کار ها را به طور رایگان و برای رضای خدا ، انجام نداده باشد .

( بر طبق مضمون ماده ۳۳۶ قانون مدنی : هر زمان فردی بر طبق درخواست و دستور دیگری عملی را انجام دهد ، که عرفاً برای انجام دادن آن عمل ، اجرت و مزدی پرداخت می شود ، و یا حتی اگر آن فرد عادتاً مهیای انجام دادن آن عمل باشد ، او مستحق دریافت اجرت خواهد بود . مگر این مشخص شود که آن فرد قصد تبرع داشته است و آن عمل را برای رضای خدا انجام داده است ) .

اما مسئله مهم و اساسی در این موضوع ، اجرت المثل زن شاغل است . به تبع میان بانویی که خانه دار است با خانمی که شاغل است ، در خصوص اجرت المثل تفاوت هایی می باشد . زن خانه دار از آن جایی که اکثر وقت خود را در خانه است و مشغول به انجام دادن کار های منزل می باشد ، در مقایسه با زن شاغل که تقریبا نیمی از وقت خود را در خانه نیست ، اجرت المثل بیش تری دریافت می کند .

اگر چه زن شاغل نیز ، علاوه بر کار بیرون کار منزل را هم انجام می دهد ، ولی باز نسبت به زن خانه دار زمان محدود تر و کم تری را در اختیار دارد تا امور منزل را انجام دهد ، به همین سبب اجرت المثل زن شاغل کم تر از اجرت المثل زن خانه دار خواهد بود . چه بسا که در برخی موارد که زن شاغل است ، زن و مرد با یک دیگر امور منزل را به صورت اشتراکی انجام داده باشند .

قانون گذار ، مبلغ مشخص و معینی را برای اجرت المثل زن ، تعیین نکرده است . و تعیین این مبلغ بر طبق عوامل مختلفی می باشد . کارشناس رسمی دادگستری ، بر طبق شان خانوادگی زن ، تحصیلات او ، و … مبلغی را به عنوان اجرت المثل ایام زوجیت ، تعیین می کند که مرد موظف است آن مبلغ را به زوجه بپردازد .

موسسه  تهران طلاق ، موسسه ای با سابقه و معتبر است که سال ها در این زمینه مهریه ،طلاق ، اجرت المثل و… فعالیت دارد .جهت تماس با موسسه و دریافت مشاوره با وکیل اجرت المثل با ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا