مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • جرم و بند قانون نگارش پایان نامه توسط دیگری

  تماس با تهران طلاق

  تهران طلاق بزرگترین گروه وکلای تخصصی خنواده طلاق و مهریه 

  پایان نامه نویسی

  پایان نامه نویسی و انجام پایان نامه یکی از مشکلاتی است که دانشگاه‌ها و مراکز عالی کشور سالهاست با آن‌ درگیر بوده و به این ترتیب طیف گسترده‌ای از دانشجویان به دلیل سهولت این امر اقدام به برون سپاری پایان نامه‌های خود به موسسات و مراکز نگارش پایان نامه کرده‌اند. با توجه به افزایش بی رویه این موسسات و همچنین تاثیر بسیار منفی این مراکز بر روی دانشجویان که منجر به بی سوادی و همچنین عدم فراگیر آموزش‌های آکادمی بر روی دانشجویان می‌شود.. در حدود سال ۹۲ تا ۹۴ با دولت و مجلس برای جلوگیری از این کار اقدام به تصویب قانونی برای جمع آوری و همچنین جلوگیری از  تاسیس موسسات این چنینی کرد. البته با توجه به عدم رعایت این قوانین از طرف مراجع ذیربط متاسفانه تاکنون موردی در این مورد صورت نگرفته و به این ترتیب هم اکنون نیز موسسات زیادی در این رابطه در حال فعالیت هستند. در ادامه به بررسی این قوانین برای جلوگیری از نگارش پایان نامه در موسسات خواهیم پرداخت.

   

  جرم پایان نامه نویسی چگونه است؟

  به صورت کلی پایان نامه اوج تلاش‌های بک دانشجو برای استفاده از دانش و مهارت‌های آموخته شده خود برای اتمام دوره ارشد و دکترا است. این رساله یا موضوع به صورت کلی باید توسط خود دانشجو و با رعایت موارد مختلفی نوشته شده و به این ترتیب دانشجو بتواند میزان سواد و دانش و مهارت خود را در این رابطه سنجیده و نگرانی بابت این موضوع نداشته باشد. انجام این کار به صورت کلی یکی از مواردی است که نباید توسط افراد دیگر نوشته شود و اگر فردی در ازای دریافت پول اقدام به این کار نماید از نظر موارد قانونی جرم بوده و ممکن است توسط وزارت علوم و یا دادگاه تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.  ماده یک قانون  پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی با توجه به ساختار و نحوه نوشتن ابتدا اقدام به تعریف این جرم کرده است.  جرم پایان نامه‌نویسی به صورت کلی هرگونه تقلب در نگارش پایان نامه، از جمله خرید و فروش پایان نامه، کپی کردن محتوای بدون ذکر منبع، و ارائه مطالب جعلی، جرم تلقی می‌شود.. در صورتی که عمل دانشجو  یا موسسه شامل موارد بالا باشد جرم محسوب شده و در صورت معلوم شدن این موضوع دانشجو موسسه به مجازات معین شده در این مورد محکوم خواهند شد.

   

  آثار جرم پایان نامه نویسی

  جرم پایان نامه‌نویسی دارای آثار سو و بدی بر روی سیستم علمی و دانشگاهی کشور دارد. اولین مورد این است که محققین و افرادی که در به هر دلیلی نیاز به یک منبع ماای دارند برای کسب درآمد بیشتر اقدام به نگارش پایان نامه ها کرده و در نتیجه از تحقیق بر روی مسائل علمی مورد نظر خود صرف نظر خواهند کرد. دومین مورد در‌این رابطه این است که در صورتی که یک نفر این کار را انجام دهد از نظر قانونی جرم محسوب شده و اگر معلوم گردد که کار را وی انجام داده است ممکن است برای وی موارد کیفری ثبت شود. سومین مورد گرفتن فرصت تحقیق و یادگیری از دانشجویان مختلف است . به این صورت که دانشجویان مختلف بدون زحمت مدارک تحصیلی مختلف را گرفته و ضمن بیسوادی وارد بازار کار و جامعه خواهند شد.

   

  مصادیق جرم پایان نامه نویسی

  جرم پایان نامه نویسی نیز مانند هر  جرم دیگری دارای مصادیقی است که افراد مختلف در صورت انجام آنها مرتکب جرم پایان نامه نویسی خواهد شد.  براساس ماده چهار قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی” مصوب سال 1396، اولین مصداق این کار نگارش پایان نامه در ازای پول است.  این کار شامل انجام تمام یا بخشی از کار به هر دلیل که پرداخت پول، تهاتر و یا هر دلیل دیگری است. این‌اولین مصداق جرم پایان نامه نویسی است.‌مورد دوم در‌این رابطه سرقت علمی است. منظور از سرقت علمی به طور کلی هر کاری است که فرد بدون اشاره به مرجع یک دیتا، کتاب و یا تحقیق از آن استفاده می‌کند.  همچنین این کار ممکن است براساس قوانین مختلفی همچون قانون  مجازات اسلامی. قانون مدنی و رعایت حقوق مولفان نیز جرم محسوب شود.

  سومین مصداق این کار جعل و ارائه اطلاعات نادرست است . این مورد شامل ارائه امار و ارقام غیر واقعی ‌و‌همچنین دیتای نادرست در هنگام نگارش پایان نامه است. این کار با توجه به تاثیرات منفی که بر دانشجویان و همچنین مراکز علمی دارد ممکن است ضررهای زیادی را به کشور و یا افرادی که از این مقالات استفاده می‌کنند وارد نماید‌.

  مجازات معینه برای جرم پایان نامه نویسی

  مجازات جرم پایان نامه نویسی بر اساس قانون “پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی” مصوب سال 1396 تعیین می شود. این قانون به منظور حفظ درستی دیتا و همچنین حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان آثار علمی و صیانت از جایگاه و شأن علمی کشور تدوین شده است. مجازات های متعددی برای متخلفان در نظر گرفته شده است؛ از جمله جریمه نقدی که می تواند تا دو برابر مبلغ دریافتی در قبال انجام کار باشد. همچنین محرومیت از تحصیل از یک تا دو نیمسال تحصیلی و در موارد شدیدتر، ابطال مدرک تحصیلی در صورت اثبات تقلب در اخذ مدرک از دیگر مجازات های در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، در صورت اثبات جرم پایان نامه نویسی، افراد می توانند از تدریس و فعالیت های آموزشی به مدت تا دو سال منع شوند. این مجازات‌ها براساس ماده سه قانون مذکور بوده و در صورت اثبات هر کدام از این موارد به این مجازات‌ها  محکوم خواهد شد.

  نقش وکیل در جرم نگارش پایان نامه 

  یک وکیل حرفه‌ای با توجه به دانش و مهارت زیادی که دارد می‌توان در صورت انجام این جرم به شما کمک زیادی کند.‌ برای انجام این کار باید میتوانید از طریق دو وکیل مختلف اقدام نمایید. در صورتی که وزارت علوم علیه شما طرح دعوا کند بدون شک یک‌وکیل عمومی که در مراجع قضایی مشغول فعالیت است نمی تواند به شما در این رابطه کمک نماید. در این موارد بهتربن راه این است که از یک وکیل متخصص وزارت علوم  و تحقیقات استفاده نماید. این وکلا با قوانین این وزارت خانه اشنایی کاملی داشته و به راحتی می‌توانند در جرم انجام شده جانب شما را گرفته و به شما کمک نمایند. مورد دیگر وکیل قوه قضاییه است. این وکلا با توجه به دانش خود به راحتی می‌توانند در دادسرا از حقوق شما دفاع نماید. این وکلا با قوانین آیین دادرسی کیفری آشنایی زیادی داشته و با حضور در مراجع قضایی می توانند برای کاهش مجازات و یا تبرئه شما اقدام نمایند.  در مورد اول وکیل‌مورد نظر در صورت عدم دریافت پاسخ مورد نظر در وزارت علوم و تحقیقات میتواند در دیوان عدالت اداری علیه رای صادره اعتراض نماید و در نهایت حکم تبرئه شما را دریافت نماید. در‌مورد دوم نیز وکیل به سهولت قادر به اعتراض در مراجع قضایی بالاتر همچون دادگاه کیفری استان بوده و یا می‌تواند در صورت نیاز در دیوان عدالت اداری تقاضای تبرئه سما را بنماید‌.

  به صورت کلی نوشتن و یا نگارش پایان نامه در قانون جرم بوده و در صورت احراز جرم شما ممکن است به صورت نقدی یا غیر نقدی مجازات شوید. بهترین راه در این مورد این است که از این کار خودداری کرده و یا در صورت نیاز و یا ارتکاب این جرم از خدمات مشاور حقوقی و یا وکالت یک وکیل حرفه‌ای دادگستزی استفاده نمایید.

   

  امتیاز دهید
  نوشته های تازه
  طلاق توافقی در صباشهر
  طلاق توافقی در صومعه سرا ‏
  طلاق توافقی در بندر دیلم
  طلاق توافقی در محلات
  طلاق توافقی در تکاب
  طلاق توافقی در کهریزک ‏

  اشتراک گذاری

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا