مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • حضانت

  دادخواست حضانت

  دادخواست حضانت ، یکی از موارد پر تکرار و حائز اهمیتی که بسیار در دادگاه های خانواده ، به چشم می خورد بحث حضانت از فرزند می باشد . حضانت از فرزند و دادخواست حضانت ، امری است که قصد داریم تا در این محتوا به بیان آن  ، بپردازیم . پس خواهشمندیم که این متن را مطالعه بفرمایید .

  دادخواست حضانت فرزند توسط پدر

  از جمله مواردی که می توان در مورد دادخواست حضانت ، اشاره کرد این امر است که : حضانت و مراقبت کردن از فرزند ، حق و تکلیف والدین فرزند می باشد ، به این معنا که : تا وقتی که والدین کودک با یک دیگر زندگی می کنند ، به تبع حضانت با هر دو والدین خواهد بود و در این بحثی نیست .

  اما هنگامی که ، بحث جدایی و طلاق و یا حتی بحث فوت یکی از والدین پیش می آید ، این سوال که حضانت فرزند با کدام یک از والدین است ، مسئله ای بحث برانگیز می باشد . در واقع وقتی که والدین کودک به هر دلیلی تصمیم به جدایی می گیرند ، اگر در مورد حضانت فرزندشان با یک دیگر توافقی نکرده باشند ، در چنین شرایطی آن طور که در قانون ذکر شده ، عمل خواهد شد . یعنی تا پیش از آن که فرزند به ۷ سالگی برسد ، حضانت و مراقبت کردن از او ، بر عهده مادر خواهد بود .

  اما مسئله ای که در این خصوص ذکر کرد در خصوص دادخواست حضانت فرزند توسط پدر ، می باشد . در واقع وقتی قانون گذار ذکر کرده که حضانت فرزند زیر ۷ سال با مادر است ، به این معنا نمی باشد که همیشه و تحت هر شرایطی حضانت در این مدت با مادر می باشد ، بلکه ممکن است در برخی شرایط خاص ، حضانت از فرزند ، از مادر گرفته شود .

  از جمله این موارد خاص می توان به : هنگامی اشاره کرد که ، مادر کودک در این مدت ازدواج کند ، و یا حتی زمانی که مادر فرزند خود را بارها مورد ضرب و جرح قرار دهد ، و مواردی از این قبیل که باعث می شود ، حضانت از مادر گرفته شود . ( نکته دیگر این امر است که وقتی یکی از والدین کودک فوت می کند ، حضانت فرزند به والد دیگر که در قید حیات است خواهد رسید ) .

  عدم صلاحیت پدر برای حضانت

  نکته دیگری که می توان در مورد دادخواست حضانت ، ذکر کرد این امر است که : وقتی زوجین از هم جدا می شوند و دارای فرزندی بالای ۷ سال هستند ، و یا حتی وقتی که پیش از این حضانت فرزند با مادر بوده و  حالا که فرزند به ۷ سالگی رسیده ، عهده دار حضانت او پدر شده است ، گاهی مواقع شرایطی پیش می آید که باعث عدم صلاحیت پدر برای حضانت ، می شود .

  یکی از مواردی که باعث این عدم صلاحیت می شود ، در جایی است که پدر به جنون و یا حتی بیماری روانی ،‌ مبتلا می شود ، یا حتی زمانی است که پدر بار ها مورد ضرب و جرح قرار می دهد ، و یا وقتی که پدر کودک به فساد اخلاقی یا فحشا شهرت یافته باشد ، و حتی اصلا هنگامی که پدر فرزند خود را مجبور می نماید که به کار هایی ضداخلاقی و غیر قانونی ورود کند ، و … .

  درخواست تغییر حضانت

  نکته دیگری که در مورد دادخواست حضانت ، می توان ذکر کرد این امر است که : هر یک از موارد فوق که اتفاق بیفتد ، حضانت از عهده دار حضانت سلب خواهد شد . و در واقع هر یک از والدین می تواند درخواست تغییر حضانت ، دهد . ( مواردی مثل : اعتیاد پدر و یا مادر به الکل ، قمار، مواد مخدر ؛ ضرب و جرح کودک و تکرار این عمل ؛ مبتلا شدن پدر یا مادر کودک به بیماری های روانی و یا جنون ، و…. )

   نمونه دادخواست حضانت فرزند

  بسم تعالی

  ریاست محترم دادگستری شهرستان ….

  با سلام و عرض ادب و تحییات الهی

  احتراما به استحضار  حضرت عالی میرسانم اینجانب ……. فرزند …. متولد …….. نظر به اینکه بنده  مادر – پدر فرزند مشترک خود با ……………………… می باشم. متاسفانه با علی رغم تلاشهای بنده در خصوص عدم حضانت  پدر – مادر ایشان  ، هم اکنون معلوم شده است که وی به  مشکلات روانی  مبتلا بوده و این امر می تواند  برای فرزند مشترک و فرزند اینجانب به نام …………. بسیار خطر ساز باشد. لذا باتوجه به مدارک پیوستی و همچنین نظریه  پزشک معالج ، تقاضای  صدور حکم به حضانت فرزند مشترک به نام ………………. برای بنده را از محضر حضرت عالی را استدعا دارم. خواهشمند است اقدامات لازم را در این رابطه مبذول فرمایید .

  با تشکرو تجدید احترام


   

  وکلای موسسه حقوقی تهران طلاق ، می توانند در مورد دادخواست حضانت و دیگر مواردی که در خصوص حقوق خانواده وجود دارد ، به هر یک از والدین کودک نکاتی مهم و حائز اهمیت را ذکر کند ، و آنان را در این مسیر یاری کند ، تا در نهایت به نتیجه مطلوبشان ، برسند .وکیل حضانت تهران طلاق آماده رائه مشاوره رایگان می باشد .

  دادخواست حضانت
  نمونه دادخواست حضانت فرزند قبل از طلاق
  نمونه دادخواست حضانت فرزند از طرف پدر
  مدارک لازم برای دادخواست حضانت
  نمونه دادخواست حضانت فرزند
  نمونه دادخواست حضانت فرزند بعد از فوت پدر
  نمونه دادخواست حضانت از طرف مادر
  هزینه دادخواست حضانت فرزند
  متن دادخواست حضانت فرزند
  نمونه دادخواست حضانت فرزند مشترک
  دادخواست حضانت قبل از طلاق
  دادخواست حضانت از طرف پدر
  دادخواست حضانت از طرف مادر
  دادخواست انتقال حضانت
  دادخواست اثبات حضانت
  دادخواست استرداد حضانت
  دادخواست سلب حضانت از پدر
  دادخواست حضانت فرزند از طرف پدر
  دادخواست حضانت فرزند قبل از طلاق
  دادخواست حضانت فرزند برای مادر
  نمونه دادخواست حضانت برای مادر
  نمونه دادخواست حضانت برای پدر
  نمونه دادخواست حضانت با دستور موقت
  دادخواست الزام به حضانت
  دادخواست الزام به حضانت فرزند
  نمونه دادخواست حضانت فرزند بعد از طلاق
  دادخواست حضانت پدر
  دادخواست سلب حضانت پدر
  نمونه دادخواست لغو حضانت پدر
  دادخواست تغییر حضانت
  دادخواست تعیین تکلیف حضانت
  دادخواست حضانت طفل و تحويل فرزند
  نمونه دادخواست تعیین حضانت فرزند
  تنظیم دادخواست حضانت فرزند
  دادخواست حضانت ثالث
  دادخواست حضانت ثم تاب
  دادخواست حضانت جنب
  دادخواست حضانت جانباز
  دادخواست حضانت جدید
  دادخواست حضانت چیست
  دادخواست حضانت چک
  دادخواست حضانت چک برگشتی
  دادخواست حق حضانت
  نمونه دادخواست صدور حکم حضانت
  نمونه دادخواست خروج طفل تحت حضانت از کشور
  دادخواست سلب حضانت از خود
  نمونه دادخواست حضانت دائم
  دادخواست حضانت و دستور موقت
  نمونه دادخواست حضانت فرزند دختر
  دادخواست حضانت فرزند توسط پدر
  دادخواست حضانت فرزند دختر
  دادخواست حضانت فرزند توسط مادر
  دادخواست حضانت بچه
  دادخواست حضانت توسط جد پدری
  دادخواست حضانت فرزند بعد از طلاق
  دادخواست حضانت و ملاقات فرزند
  دادخواست حضانت نوه
  دادخواست حضانت ذمه
  دادخواست حضانت ذهب
  5/5 - (1 امتیاز)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا