مشاوره رایگان

(ساعات اداری)مهریه

شرایط مهریه

شرایط مهریه ، مسئله بسیار مهمی است که افراد باید پیش از تعیین کردن مهریه ، به آن توجه داشته باشند . برای آشنایی با این شرایط ، لازم است که این نوشته را به طور کامل مطالعه کنید .

مهریه ، از حقوقی است که با منعقد شدن عقد ازدواج ( چه دائم و چه موقت ) ، به زوجه تعلق می گیرد . پیش تر ممکن بود بشنویم که مهریه زوجه ای ، برای مثال یک کیلو گرم بال مگس بود ، یا اصلا مهریه او مشروبات الکلی بود ، و یا مواردی از این قبیل .

در خصوص مهریه ازدواج ، باید اشاره کنیم که : درست است که مهریه زن با توافق و تراضی مرد و زن و یا حتی بر طبق سنت های خانوادگی تعیین می شود ، اما این به آن معنا نیست که هر چیزی را ، به عنوان مهریه ازدواج تعیین کنند . بلکه ، مهریه دارای شرایط به خصوصی است که در ادامه به آن شرایط ، می پردازیم .

وقتی زوج و زوجه و یا خانواده ها ، تصمیم می گیرند که چیزی را به عنوان مهریه تعیین کنند ، باید در نظر داشته باشند که مهریه زوجه ، باید چیزی باشد که قابلیت خرید و فروش داشته باشد ، به عبارت دیگر مهریه زوجه باید دارای ارزش مالی باشد و مالیت داشته باشد .

از این رو چیز هایی مثل : بال مگس ، هوا ، و .. اصلا مالیت ندارند و قابل خرید و فروش نیستند ، بنابراین این که مهریه خانمی بال مگس ، هوا ، و .. باشد اصلا قابل تصور و پذیرش نیست . شرط دیگری که می توان در خصوص شرایط مهریه ، اشاره کرد : قابل تملک بودن مهریه زوجه است . برای بهتر متوجه شدن این شرط کافی است که به این مثال توجه کنید .

زوج و زوجه ای را در نظر بگیرید که با هم توافق کردند ، که فلان خیابان یا فلان مکان عمومی ، مهریه زن باشد . این مهریه اصلا درست نیست چرا که قابل تملک کردن نیست . زوجین باید توجه داشته باشند که : وقتی عقد نکاح منعقد شد ، زن در واقع به عنوان مالک مهریه تعیین شده ، شناخته خواهد شد .

پس بر این اساس نمی توان چیز هایی مثل اموال و امکان عمومی و دولتی ، و .. را به عنوان مهریه در نظر گرفت . شرط دیگر از شرایط مهریه ، عبارت است از : معین بودن : در واقع وقتی زوجین یا خانواده ها ، چیزی را به عنوان مهریه تعیین می کنند ، باید آن چیز‌ مشخص و معلوم باشد . یعنی اندازه ، وصف ، جنس آن مشخص باشد .

مثلا اگر مهریه زوجه سکه است . باید این طور بگویند که ۱۱۰ سکه بهار آزادی ، مهریه زوجه است . مشروع بودن ، از دیگر شرایط مهریه می باشد . بر طبق این شرط ، چیزی که به عنوان مهریه زن تعیین می شود باید مشروع باشد یعنی نمی توان مواد مخدر ، مشروبات الکلی ، و مواردی از این قبیل را ، به عنوان مهریه زوجه در نظر گرفت .

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد مطرح شود ، که بهترین راه فراز از پرداخت مهریه چیست ؟ در واقع همان طور که در فوق اشاره شد ، با منعقد شدن عقد ازدواج ، زن مالک مهریه می شود و هر وقت که خواست و تمایل داشت ، می تواند از همسرش مهریه اش را مطالبه کند .

این مهریه یک دین بر ذمه شوهر است ، حتی مرگ هم باعث ساقط شدن این دین نمی شود . پس اصلا راهی وجود ندارد که مرد از پرداخت کردن مهریه زوجه فرار کند ، و در هر صورتی و تحت هر شرایطی ( حتی اگر زن تمکین نکند ) مرد موظف است که مهریه همسرش را پرداخت کند .

موسسه حقوقی تهران طلاق ، موسسه ای حقوقی است که از دیرباز تا کنون ، در زمینه مسائل حوزه خانواده فعالیت می کند . این موسسه با  کادری با تجربه و متخصص ، آماده ارائه خدمات به صورت تخصصی به عموم افراد جامعه می باشد .

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا