مشاوره رایگان

(ساعات اداری)حضانت

قانون جدید حضانت دختر

قانون جدید حضانت دختر  ، مسئله مهمی است که دغدغه بسیاری از زوجین می باشد . در واقع با افزایش طلاق  ، این نگرانی برای هر یک از والدین ، خصوصا مادران هست که قانون جدید حضانت دختر چیست ‌؟ در این مقاله قصد آن را داریم که به بیان قانون جدید طلاق بپردازیم . با ما تا انتها این مقاله همراه باشید .

به طور کلی خانواده ، بهترین فضا برای پرورش و رشد کودکان می باشد . اما وقتی بحث مسئله طلاق و جدایی والدین مطرح می شود و اتفاق می افتد ،  این که حضانت فرزند دختر بعد از طلاق ، با کدام یک از والدین باشد ؟ مسئله مهمی است که در ذیل بحث قانون جدید حضانت دختر ، به آن می پردازیم .

حضانت از فرزند ، در واقع ناظر است بر حفظ جسم و جان فرزند ، اما والدین باید در هنگام طلاق و جدایی و حتی پس از آن ، مراقب روح و روان فرزند نیز باشند .   در برخی مواقع ، طلاق والدین و فراهم نمودن شرایط بدون اضطراب و امن برای فرزند در کنار یکی از والدین ، برای روان فرزند بسیار مفید تر و بهتر است ، تا هنگامی که ، فرزند در کنار والدین خود در محیطی پر از اضطراب و تنش زندگی کند .

نکته مهمی که در خصوص قوانین جدید حضانت دختر ، می توان افزود این امر است که : بر طبق‌ مضمون ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی که می فرماید : برای نگهداری‌ و حضانت از فرزندی که والدین او از هم دیگر جدا زندگی می کنند ، مادر فرزند تا ۷ سالگی فرزند اولویت دارد و بعد از ۷ سالگی نیز ، حضانت با پدر است . در واقع از آن جایی که این ماده قانونی جنسیتی برای فرزند مشخص نکرده است ، پس می توان این طور نتیجه گرفت و گفت که : فرزند چه دختر باشد و چه پسر ، تا قبل از ۷ سالگی ، حضانت او با مادر است ‌.

وقتی که به ۷ سالگی رسید ، تا وقتی که به بلوغ شرعی می رسد ، پدر عهده دار حضانت از فرزند می باشد . لازم به ذکر است که : سن بلوغ شرعی در دختران نه سال تمام قمری ، و در پسران ۱۵ سال تمام قمری می باشد . بعد از این دوران ( دوران بلوغ شرعی فرزندان ) خود دختر و یا پسر باید این تصمیم را بگیرد که دوست دارد از این پس باید کدام یک از والدین خود ، زندگی کند .

از دیگر مسائلی که می توان در مورد قانون جدید حضانت دختر اشاره کرد ، این امر است که : چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم ؟ در واقع قانون گذار ، وقتی که حضانت فرزند را پس از جدایی و طلاق به هر یک از والدین می سپارد ، قطعا شرایطی را نیز تعیین می‌ کند که در صورت وجود داشتن آن شرایط ، حضانت از والدی که عهده دار حضانت از فرزند است ، سلب می شود .

از جمله این شرایط می‌ توان به مواردی اشاره کرد ، مواردی مثل : ۱ / وقتی که پدر ( یا مادر ) اعتیاد زیان آور به مواد مخدر ، قمار ، و یا حتی الکل ، داشته باشند . ۲ / وقتی که پدر ( یا مادر ) که عهده دار حضانت است ، به طور نامتعارف و بار ها کودک خود را کتک بزند . ۳ / زمانی که پدر ( یا مادر ) به فساد اخلاقی و همچنین فحشا ، شهرت داشته باشد .

۴ / هنگامی که پدر ( یا مادر ) فرزند خود را مجبور نماید که کار هایی انجام دهد که انجام دادن آن قبیل کار ها ، بر خلاف قانون و برخلاف شرع است ، مثل قاچاق . ۵ / وقتی که پدر ( یا مادر ) به جنون یا بیماری های روانی مبتلا شوند . و مسائلی از این قبیل که باعث سلب حضانت از آن پدر ( یا مادر ) خواهد شد .

موسسه حقوقی تهران طلاق ، موسسه ای پر مخاطب است که دارای سابقه ای درخشان و طولانی در زمینه مسائل حقوق خانواده می باشد . این موسسه حقوقی با کادری مجرب و تخصصی از وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ارائه انواع خدمات به عموم مردم است .

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا