مشاوره رایگان

(ساعات اداری)طلاق

قوانین طلاق برای زن

قوانین طلاق برای زن ، قوانینی است که بر طبق آن ها زوجه می تواند در صورتی که آن شرایط به خصوص وجود داشته باشد از همسر‌ خود ، طلاق بگیرد . این که این قوانین چه قوانینی هستند ، مسئله ای است که باید به آن توجه ویژه داشت . پس‌ برای مطلع شدن از قوانین طلاق برای زن ، بهتر است که این متن را به طور کامل بخوانید .

در واقع همان طور که قانون گذار نیز در قانون مدنی به این نکته اشاره کرده ، طلاق حق مرد ( شوهر ) می باشد و در واقع زوجه تنها در برخی موارد می تواند درخواست طلاق بدهد . بنابراین می توان طلاق از طرف زن را به عنوان سخت ترین نوع طلاق دانست . چرا که زوجه در طی این مسیر پر پیچ و خم ، دشواری های بسیار زیادی خواهد داشت . بنابراین بهتر است پیش از شروع هر کاری ، امر طلاق خود را به یک وکیل کاربلد بسپارد و به کمک او و با مشورت با او ، اقدام به طلاق نماید .

نکته حائز اهمیتی که باید در مورد قوانین طلاق برای زن ، ذکر کرد این امر است که : وقتی شرایطی که در قانون برای طلاق از طرف زن ذکر شده ، وجود داشته باشد در چنین صورتی دیگر نیاز به رضایت مرد نیست و در واقع حتی اگر مرد ناراضی هم باشد ، باز زوجه می تواند از او جدا شود . به طور مثال یکی از قوانین طلاق برای زن ، این امر می باشد که : مرد نفقه همسر خود را پرداخت نکند ، با وجود آن که زوجه از او تمکین می نماید .

در واقع همان طور که قانون گذار در ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی ذکر کرده است ، در صورتی که مرد نفقه همسرش را پرداخت نکند و از طرفی نتوان مرد را ملزم به این کار کرد ( و همچنین در صورت عجز مرد از پرداخت کردن نفقه )  ، در چنین صورتی زوجه می تواند به حاکم برای طلاق رجوع کند ، و حاکم همسر زن را مجبور می کند که زن را طلاق بدهد . مورد دیگری که می توان در مورد قوانین طلاق برای زن ذکر کرد ، عسر و حرج زوجه می باشد . در واقع می توان گفت که این راه فراگیر ترین و مهم ترین راه برای درخواست طلاق دادن زوجه ، مطابق با مضمون ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی ، می باشد .

که وقتی زندگی زناشویی با زوج برای زن دشوار است و به عبارتی با مشقت همراه می باشد ، زوجه می تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید . از مصادیق عسر و حرج که قانون گذار نیز به آن اشاره کرده ، عبارت است از : محکوم شدن قطعی زوج به حبس به مدت ۵ سال و یا بیش تر از ۵ سال ، ترک کردن زندگی مشترک از سوی زوج ، ضرب و شتم زن توسط شوهر ، اعتیاد داشتن به مواد مخدر ؛ الکل ، و … .

شروط ۱۲گانه ای که ضمن عقد نکاح در عقدنامه درج شده است نیز ، از دیگر مواردی است که می توان در مورد قوانین طلاق برای زن ، اشاره کرد . که در واقع وقتی این شروط تحقق پیدا کردند زوجه می تواند درخواست طلاق بدهد . از جمله این شروط می توان به :

۱ / بیماری صعب العلاج مرد که زندگی مشترک زوجین را مختل کند و از طرفی نیز غیر قابل درمان باشد ، ۲ /  اشتغال مرد به شغلی که به آبروی خانوادگی و همچنین حیثیت زوجه لطمه بزند ، ۳ / ناباروری زوج زمانی که از زندگی مشترک زوجین پنج سال گذشته است ، ۴ / ازدواج کردن مجدد زوج بدون اجازه زوجه ، ۵ / خودداری کردن مرد از پرداخت نمودن نفقه ،۶ / سوء رفتار مرد با زن تا حدی که دیگر غیر قابل تحمل کردن باشد ، و … اشاره کرد .

وکلای کارآزموده و با تجربه موسسه حقوقی تهران طلاق ، جزء زبده ترین و متخصص ترین وکلای تهران می باشند که سال های زیادی در زمینه مسائل حقوق خانواده ، فعالیت کرده و می کنند و پرونده های موفق کثیری نیز ، در این رابطه داشتند .

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا