مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ + روش محاسبه

  محاسبه-نفقه-در-سال-۱۴۰۱

  تماس با تهران طلاق

  تهران طلاق بزرگترین گروه وکلای تخصصی خنواده طلاق و مهریه 

  بر طبق قانون مدنی ، نفقه زن عبارت است از : هزینه هایی که برای زندگی لازم می‌ باشد ، هزینه هایی از قبیل : پوشاک ، خوراک ، مسکن ، هزینه های بهداشتی  و درمانی زوجه ، اثاث ، و …. . در واقع بر طبق مقرارت شرعی و قانونی ، به محض منعقد شدن عقد نکاح ( دائم ) ، زوج موظف می شود که نفقه زوجه را بپردازد .

   در صورتی که زوج ، نفقه همسرش را نپردازد این امر ، ضمانت اجرای های حقوقی و کیفری را برای زوج در پی خواهد داشت . ( بر طبق مضمون ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی : نفقه زوجه در عقد نکاح دائم ، بر عهده زوج می باشد ) . 

  شایان ذکر است که در عقد نکاح موقت ، به زوجه نفقه تعلق نمی گیرد مگر آن که ، شرطی خلاف این مورد زوجین کرده باشند .

  اما ذکر‌ نکته ای در خصوص نفقه زن ، ضروری می باشد ، و آن این موضوع است که در مقابل پرداخت کردن نفقه به زوجه ، زن نیز باید از همسرش تمکین کند و در واقع اگر زن بدون هیچ گونه دلیل موجهی از همسرش ، تمکین نکند به تبع در این صورت به او نفقه تعلق نخواهد گرفت .

  از طرف دیگر اگر زن از مرد تمکین کند ولی با این حال ، مرد نفقه او را پرداخت نکند در چنین وضعیتی زوجه می تواند به دادگاه مربوطه مراجعه کند و نفقه تعیین شده را ، مطالبه نماید .

   روش محاسبه نفقه در سال 1401 

  در خصوص عنوان بحث ( محاسبه نففه در سال ۱۴۰۱ ) باید افزود که : به طور کلی هنگامی که زوجه نفقه اش را مطالبه می کند ، تعیین میزان نفقه به کارشناس سپرده می شود  ، و کارشناس مربوطه بر اساس موارد مختلفی همچون : شان اجتماعی خانواده زوجه ، تحصیلات زوجه ، شغل او ، سن زوجه ، وضعیت اجتماعی ، و …. ، میزان نفقه او را تعیین می کند ‌

  و این امر در هر فرد با فرد دیگر و در هر پرونده با پرونده دیگر ، بسیار‌ متفاوت می باشد . در واقع قانون گذار ( در هیچ کدام از قوانین موجود ) ، به طور مشخص نفقه زوجه را تعیین نکرده است و همان طور که گفته شد ، این موضوع به کارشناس سپرده خواهد شد .

   در صورتی که شما به هر دلیلی قادر به  پیگیری امور خود در دادگاه در خصوص تعیین میزان نفقه نمی باشید  می توانید پرونده نفقه خود را وکلای تضمینی و تخصصی ما در گروه تهران طلاق بسپارید تا ضمن انجام امورات شما در سریعترین زمان ممکن امورات را به عهده گرفته و به نتیجه مورد نظر برساند.

   پیگیری امور نفقه نیاز به مراحل زیادی دارد. این مراحل در  از طرح شکایت کیفری یا دعوی حقوقی شروع شده و تا زمان تعیین جلسه و همچنین حضور طرفین در جلسات رسیدگی ادامه خواهد داشت. وکیل متخصص در تمامی مراحل به صورت کامل پیگیر امورات پرونده شما بوده و انها را دنبال می نماید و در جلسات رسیدگی نیز خود حضور پیدا خواهد نمود . 

  موسسه حقوقی تهران طلاق اماده ارائه خدمات مشاوره ای رایگان می باشد . وکیل نفقه این موسسه مشاوره شما  تا رسیدن به نتیجه و موفقیت می باشد .

  اما علت دیگری که می توان در خصوص تعیین نکردن میزانی ثابت برای نفقه ، ذکر کرد این امر است که : به علت آن که نرخ تورم ( در ایران ) هر ساله تغییر‌ چشمگیری می کند ، و به تبع مبلغ نفقه زن نیز از این قائده مستثنی نخواهد بود و در این خصوص ، نرخ ثابتی وجود ندارد که به طور دقیق بگوییم ، نفقه زوجه چه مقدار است .

  نفقه زوجه دارای مزایایی نیز می باشد ، که از جمله این مزایا می توان به چند مورد اشاره کرد :

  ۱ / اول این که : این امکان برای زوجه می باشد که نفقه گذشته خودش را نیز از زوج مطالبه کند ، برای این کار لازم است که زوجه دادخواست حقوقی ( نه کیفری ) مطالبه نفقه را به دادگاه مربوطه تقدیم کند .

  ۲ / پرداختن نفقه به زن ، مشروط به فقر‌ زن نمی باشد ، به عنوان مثال در صورتی که زنی شاغل است و درآمد دارد و در واقع می تواند نیاز های مالی خودش را تامین کند ، در چنین وضعیتی باز هم زوج  باید نفقه او را پرداخت نماید ‌.

  ۳ / هنگامی که زوجه قصد مطالبه کردن نفقه اش را دارد ، می تواند این کار را از دو روش انجام دهد ؛ اول : دادخواست حقوقی مطالبه نفقه از زوج ، دوم : به جرم ترک کردن انفاق از زوج شکایت نماید .

  ۴ / پرداخت کردن نفقه در واقع هیچ گونه ارتباطی به تمکن مالی زوج ندارد ، و توانایی مالی زوج در این زمینه ، شرط نمی باشد . به این علت که همان طور که در فوق ذکر شد ، برای تعیین کردن میزان نفقه زن ، به مواردی همچون : موقعیت اجتماعی ، شان خانوادگی ، تحصیلات ، و … زوجه ، توجه می کنند و وضعیت مالی زوج ، در این مورد در نظر گرفته نخواهد شد .

  ۵ / بر طبق قانون ، فقط این مرد است که ملزم می باشد نفقه همسرش ( زوجه ) ، را بپردازد و هیچ گونه الزامی در این خصوص در قوانین برای زوجه وجود ندارد ( که نفقه زوج را بپردازد ) .

  موسسه تهران طلاق آماده ارائه مشاوره در زمینه طلاق ،مهریه ،نفقه و… می باشد .برای دریافت مشاوره از وکلای این موسسه با ما تماس بگیرید. 

  محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ ایران محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ با کیست محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ بازنشسته ها محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ بازنشسته محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ با بیمه تامین اجتماعی محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ بازنشسته تامین اجتماعی محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ پرداخت محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ پردیس محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ پیام نور محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ پاسارگاد محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ تامین اجتماعی محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۰ محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ ثبت نام محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ ثبتی محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ ثبت محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ ثبت احوال محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ ثبت شده محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ جدید محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ جامعه محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ جمهوری اسلامی محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ جمهوری اسلامی ایران محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ چقدر است محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ چند درصد است محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ چقدر میشود محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ چقدره محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ حقوق محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ حین خدمت محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ حداقل محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ خامنه ای محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ خشکسالی محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ خراسان رضوی محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ خانم ها محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ خصوصی محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ در سال ۱۴۰۰ محاسبه نفقه در سال ۱۴۰۱ در ایران محاسبه نفقه در سال 
  3.7/5 - (3 امتیاز)
  نوشته های تازه
  نفقه-چیست
  وکیل-نفقه-اهواز
  بهترین-وکیل-نفقه-کرج
  وکیل-نفقه-در-غرب-تهران
  _نفقه-در-دوران-عقد
  بهترین-وکیل-نفقه-تهران

  اشتراک گذاری

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا