مشاوره رایگان

(ساعات اداری)مهریه

نحوه کسر یک چهارم حقوق برای مهریه


 یکی از حقوق مالی زوجه ( زن ) ، در عقد نکاح ( اعم از نکاح دائم یا موقت ) مهریه می باشد . که همان طور که در قانون مدنی ذکر شده است ، زوجین می توانند با توافق یک دیگر ، مهریه را تعیین کنند . مهریه زوجه می تواند : مال غیر منقول ، مال منقول ، سکه ، طلا ، و …. باشد .

البته زوجین در هنگام تعیین کردن مهریه باید چیزی را به عنوان مهریه ، تعیین کنند که اولا مالیت داشته باشد ( یعنی دارای ارزش مالی باشد ، مثلا زوجه نگوید مهریه من ، یک کیلوگرم بال مگس است ، این هیچ گونه ارزش مالی ندارد ) ، دوم قابل تملک باشد ، و مهم تر از همه این که مهریه زوجه باید مشروع باشد ( نمی توانند زوجین توافق کنند که مهریه مشروبات الکلی باشد ) ، و … .

مهریه به طور کلی ؛ به دو صورت عندالامطالبه و عندالاستطاعه ، تعیین می شود که همان طور که ذکر شد ، همه چیز به بستگی زوجین دارد . در خصوص تفاوت این دو نوع مهریه ، باید ذکر کرد که : در مهریه عندالامطالبه : زوجه هر زمان که بخواهد می تواند مهریه اش را از همسرش مطالبه کند ، چه در زمان طلاق و جدایی ، چه در طول زندگی مشترک ، چه بلافاصله پس از منعقد شدن عقد نکاح ، ولی در مهریه عندالاستطاعه این گونه نیست ، و زوجه باید در ابتدا استطاعت مالی زوج را ثابت کند .

زوجه می تواند از دو طریق مهریه اش را مطالبه کند . یک : از طریق اجرای ثبت ، دو : از طریق دادگاه .

یک : از طریق اجرای ثبت : زوجه با در دست داشتن مدارکی همچون : عقدنامه ، کارت ملی ، شناسنامه ، و .. باید به دفتر ازدواجی مراجعه کند که در آن جا ، ازدواجش با زوج ثبت شده است و در خواست صدور اجراییه کند ، پس از آن که اجراییه صادر شد به زوج ابلاغ می شود ، مهلتی ده روزه به مرد داده خواهد شد تا در این مهلت مقرر ، مهریه زوجه را بپردازد .

در صورتی که زوج هیچ اقدامی نکند و مهریه زن را نپردازد ، در چنین وضعیتی زوجه می تواند اموال مرد را به اجرای ثبت معرفی کند ، و در نتیجه آن اموال را توقیف نماید . البته زن نمی تواند اموالی را که جزء‌ مستثنیات دین زوج محسوب می شود را ، توقیف کند .

برای مثال نمی‌ تواند خودرویی را که زوج با آن کسب درآمد می کند را ( همچون تاکسی های اینترنتی ) ، توقیف کند و یا حتی نمی تواند خانه ای را که زوج در آن جا زندگی می کند ( خانه ای که در شان زوج است ) ، را توقیف کند .

اگر زوج کارمند بود بر طبق مضمون ماده ۶۹ قانون اجرای احکام مدنی : در صورت کارمند بودن مرد و مجرد بودن او و همچنین نبود فرزند ، از حقوق مرد تا میزان یک سوم برای پرداخت مهریه زن ، توقیف و کسر خواهد شد ، ولی اگر مرد همسر دیگری داشته باشد ( یعنی زن دوم داشته باشد ) و یا حتی در صورتی که مرد ، دارای فرزند باشد از حقوق او به میزان یک چهارم ، برای پرداخت مهریه زوجه کسر خواهد شد .

به این سبب که هزینه های زندگی مردی که دارای فرزند و همسر است ، به تبع در مقایسه با مردی که زن و فرزند ندارد ، بیش تر است به همین علت قانون گذار برای آن که در زندگی مرد اخلال ایجاد نشود ، از حقوق او یک چهارم کسر می کند .

در این جا ذکر نکته ای لازم می باشد ، هیچ فرقی نمی کند که حضانت فرزند مشترک زوج و زوجه با چه کسی باشد ( با پدر باشد یا با مادر ) ، چرا که این وظیفه پدر است که نفقه فرزند خود را بپردازد . به همین سبب اگر زوج کارمند باشد و دارای فرزندی نیز باشد و حال حضانت با مادر یا با خود زوج باشد ، با این حال یک چهارم از حقوق زوج برای پرداخت مهریه ، کسر خواهد شد .

موسسه تهران طلاق دارای وکلایی ماهر در زمینه وکیل طلاق توافقی ،وکیل مهریه ،وکیل اجرت المثل و… می باشد .جهت مشاروه رایگان با ما تماس بگرید .

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا