مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 •  نفقه در دوران عقد

  _نفقه-در-دوران-عقد

  تماس با تهران طلاق

  تهران طلاق بزرگترین گروه وکلای تخصصی خنواده طلاق و مهریه 

  این سوال که آیا نفقه در دوران عقد ، به زوجه تعلق خواهد گرفت یا نه ؟ مسئله مهم و پر اهمیتی است که ، قصد داریم تا به بیان آن در این محتوا بپردازیم . لذا لطفا تا پایان این محتوا را مطالعه بفرمایید .

  حقوق زن در دوران عقد

  نفقه ، در واقع یکی از حقوق زن در دوران عقد می باشد که مرد ملزم به پرداخت نمودن آن است . در قانون صرفا مصادیقی از نفقه ، بیان شده است و خود نفقه به طور مشخص و واضح ، تعریف نشده است . از جمله مصادیقی که قانون گذار به آن اشاره کرده است ، عبارت است از : تامین نمودن خوراک ، مسکن ، هزینه های درمانی و همچنین بهداشتی ، پوشاک ، و .. که همگی بر عهده شوهر است .

  در مقابل زوجه نیز موظف است که از همسرش تمکین کند . در واقع هنگامی که زن و مرد به عقد ازدواج یک دیگر در می آیند ، می توانند با هم رابطه زناشویی نیز برقرار کنند ، و مراسماتی همچون مراسم عروسی ، تنها یک تشریفات است . بنابراین در صورتی که زوجه و زوج در طول دوران عقد ، با هم رابطه برقرار کنند و یا به عبارت دیگر در صورتی که زوجه از زوج تمکین کند ، در چنین صورتی مرد موظف خواهد بود که نفقه همسرش را به او بپردازد ‌

  نفقه در دوران عقد ماهی چقدر است ؟

  اما حالت دیگری نیز وجود دارد . و آن این حالت است که زن از همسر خود در مدن زمانی که عقد هستند ، تمکین نکند . به تبع نفقه در دوران عقد ، در چنین صورتی دیگر‌‌ به زوجه تعلق نخواهد گرفت . البته بحث نفقه در دوران عقد ، دارای استثناء نیز می‌ باشد . همان طور که واقف بر این امر هستید ، یکی از حقوق زوجه در عقد ازدواج ، مهریه می باشد .

  در واقع وقتی عقد ازدواج میان زن و مرد جاری می شود ، زوجه از آن لحظه به عنوان مالک مهریه ، شناخته می شود . به این معنی که می تواند حتی مهریه خود را همان لحظه مطالبه کند . بنابراین در صورتی که زوجه از حق حبس خود استفاده نماید ( بدین معنی که زوجه در دوران عقد ، از برقرار نمودن رابطه زناشویی با زوج خودداری و امتناع کند .

  با این شرط که زوجه باکره باشد ، و یک بار هم از زوج تمکین نکرده باشد ) در چنین صورتی ، زن مستحق دریافت نفقه در دوران عقد ، نیز خواهد بود . اما در پاسخ به این سوال که نفقه در دوران عقد ماهی چقدر است ؟ باید اشاره کرد که : قانون گذار هیچ میزان دقیق و روشنی را به عنوان مبلغ نفقه در دوران عقد ، مطرح نکرده است .

  در صورتی که در دوران عقد ، زن مستحق دریافت نمودن نفقه باشد . بر طبق عواملی مختلف و متعددی ، مثل : تحصیلات زن ، شان خانوادگی زوجه ، و … نفقه او معین می شود .

   مشاوره نفقه در دوران عقد

  بعد از عقد ممکن است به دلائلی این  موضوع تا زمان انجام  مراسمات و رفتن به محل زندگی مشترک طول بکشد به همین دلیل  زن  با توجه به قانون می تواند  از شوهر خود نفقه را  بخواهد.

  معمولا  اکثریت افراد به دلائلی از موضوع اطلاع یا اطلاعاتی ندارند و  بسیاری دیگر نیز فکر می کنند که در دوران عقد نباید نفقه ای پرداخت شود.

  این  در حالی است که افراد می توانند  قانوناً نفقه خود را دریافت نموده و خواهان دریافت آن باشند. به همین دلیل اگر شما به هر دلیلی آشنایی لازم با نحوه دریافت نفقه در دوران  عقد را ندارید می توانید  با مراکز مشاوره حقوقی که در سطح کشور رایگان فعالیت می نمایند تماس گرفته و همچنین  با یافتن بهترین مشاوره های  رایگان در اینترنت  از این خدمات استفاده نمایند .

  گروه تخصصی تهران طلاق با بیشت از ده سال سابقه کاری اماده ارائه انواع خدمات حقوقی برای شما و همچنین مشاوره های رایگان  می باشد . اگر شما در این باره نیاز به مشاوره تخصصی  به صورت کامل و جامع دارید می توانید با شماره تلفن 09101362719 تماس گرفته و کارشناسان ما ضمن ارائه مشاوره لازم در این رابطه در صورت نیاز پرونده نفقه شما را نیز  برعهده گرفته و قبول وکالت می نمایند ..

  مجازات عدم پرداخت نفقه در دوران عقد چیست ؟

  سوال مهمی که ذهن افراد کثیری را درگیر خود کرده است ، این بحث است که اگر‌، زوجه از همسر خود تمکین نمود ولی زوج نفقه ای پرداخت نکرد ، در چنین شرایطی مجازات عدم پرداخت نفقه در دوران عقد چیست ؟ در واقع باید افزود که : وقتی زوجه تمکین کرد و مستحق دریافت نمودن نفقه بود ، ولی همسرش به او نفقه ای نداد ، در چنین وضعیتی زوجه می تواند به دو طریق برای مطالبه کردن نفقه اش ، اقدام کند : ۱ / از طریق طرح دعوای کیفری ، ۲ / از طریق طرح دعوای حقوقی ( که در این روش می تواند نفقه روز های گذشته خود را هم ، مطالبه کند ) . و در واقع اگر زوج با آن که زوجه از او تمکین کرده است ، نفقه پرداخت نکند بر‌ طبق قانون ، مجازات خواهد شد .

  موسسه حقوقی معتبر‌ تهران طلاق ، از معروف ترین موسسه های حقوقی می باشد ، که در زمینه حل و فصل تمام مشکلات و مسائل موجود در حقوق خانواده ، به خصوص نفقه در دوران عقد ، خدماتی ارائه می دهد .

  5/5 - (1 امتیاز)
  نوشته های تازه
  نفقه-چیست
  وکیل-نفقه-اهواز
  بهترین-وکیل-نفقه-کرج
  وکیل-نفقه-در-غرب-تهران
  بهترین-وکیل-نفقه-تهران
  هزینه-وکیل-نفقه

  اشتراک گذاری

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا