مشاوره رایگان

(ساعات اداری)نفقه

نفقه فرزند بعد از فوت پدر

نفقه فرزند بعد از فوت پدر ، مسئله بسیار مهمی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت . در واقع بعد از این که پدر فوت کرد ، این مسئله که نفقه فرزند بعد از فوت پدر ، را چه کسی باید پرداخت کند ؟ سوالی است که ممکن است ذهن افراد  کثیری را درگیر کرده باشد . برای آگاهی از این موضوع ، این نوشته را به دقت بخوانید .

نفقه همسر و فرزندان

نکته حائز اهمیتی که باید در خصوص نفقه همسر و فرزندان ، ذکر کرد این امر است که : بر طبق متن قانون ، پرداخت کردن نفقه همسر و فرزندان ، بر عهده زوج ( پدر ) است . بنابراین وقتی پدر فوت می کند ، این سوال که نفقه فرزند بعد از فوت پدر ، با چه کسی است ؟ مطرح می شود . در واقع برای پاسخ به این سوال ، باید اشاره کرد که : قانون گذار در ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی ، پاسخی دقیق و عالی به این سوال داده است .

بر طبق این ماده : نفقه فرزند یا فرزندان ، مادامی که پدر در قید حیات است ، با پدر می باشد . اما گاهی اوقات ممکن است پدر از دنیا برود ( یا در قید حیات باشد اما توانایی پرداخت کردن نفقه فرزند را ، نداشته باشد ) در چنین وضعیتی ، اجداد پدری موظف به پرداخت نمودن نفقه فرزند هستند . حال ممکن است در برخی مواقع اجداد پدری نیز در قید حیات نباشند و قوت کرده باشند ( یا مثل فوق ، تمکن مالی نداشته باشند که نفقه فرزند را پرداخت کنند ) در چنین وضعیتی ، نفقه فرزند یا فرزندان حاصل از ازدواج زوجه و زوج ، بر عهده مادر خواهد بود .

اگر مادر فرزند نیز زنده نبود ( یا زنده بود و استطاعت مالی برای پرداخت نمودن نفقه را نداشت ) با رعایت اقرب فالاقرب ، نفقه فرزند را باید اجداد مادری ، جدات مادری و در نهایت جدات پدری بپردازند . و در صورتی که چندین نفر از اجداد و جدات از حیث درجه اقربیت با هم مساوی باشند ، در چنین شرایطی نفقه  فرزند باید به حصه متساوی تادیه شود .

نفقه فرزند چقدر است ‌؟

مسئله دیگری که در خصوص نفقه فرزند بعد از فوت پدر ، می توان ذکر کرد این امر است که : نفقه فرزند چقدر است ؟ نفقه از جمله مسائلی است که قانون گذار ، تنها به بیان مصادیقی از آن پرداخته و در واقع تعریف مشخصی از آن نکرده است . به طور کلی می توان گفت که : نفقه فرزند یا فرزندان ، عبارت است از : تامین نمودن مسکن ، پوشاک ، خوراک ، و … که در وهله اول با پدر می باشد .

این که میزان دقیق نفقه فرزند چقدر است و پدر یا دیگر افراد ، به چه میزان باید نفقه فرزند را پرداخت کنند ، مسئله بسیار مهمی است که در قانون به آن اشاره نشده که این میزان دقیق ، چقدر است ‌؟ در واقع برای آن که میزان دقیق نفقه فرزند مشخص شود ، در ابتدا تمکن مالی منفق ( پدر یا دیگر افراد ) و سپس نیاز های فرزند ، و … را ، در نظر می گیرند . به طوری که نیاز های ضروری فرزند تامین شود . پس می توان این طور گفت که : تعیین این که میزان نفقه فرزند چقدر است ؟ با کارشناس رسمی دادگستری می باشد .

لازم به ذکر است که : اگر پدر توان پرداخت کردن نفقه فرزند یا فرزندان خود را داشته باشد ، ولی نفقه ای به فرزند یا فرزندان خود نپردازد ، باید بداند که این عمل او جرم است و در واقع ، بر طبق قانون مجازات اسلامی به حبس تعزیری درجه ۶ ، محکوم می شود .

وکلای برتر و با تجربه موسسه حقوقی تهران طلاق ، جزء زبده ترین و کارکشته ترین وکلای تهران ، می باشند که سال ها در زمینه مسائل حقوق خانواده فعالیت کردند و درخشیدند ، و پرونده های بسیار زیادی را در این زمینه ، به سرانجام مطلوب موکلان خود رساندند . به همین جهت افراد می توانند با خیال راحت ، پرونده خود را به وکلای متخصص این موسسه حقوقی معروف ، بسپارند .

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا