مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • نفقه

  نفقه فرزند بعد از فوت پدر + بعد از حضانت

  نفقه فرزند بعد از فوت پدر ، مسئله بسیار مهمی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت . در واقع بعد از این که پدر فوت کرد ، این مسئله که نفقه فرزند بعد از فوت پدر ، را چه کسی باید پرداخت کند ؟ سوالی است که ممکن است ذهن افراد  کثیری را درگیر کرده باشد . برای آگاهی از این موضوع ، این نوشته را به دقت بخوانید .

  نفقه همسر و فرزندان

  نکته حائز اهمیتی که باید در خصوص نفقه همسر و فرزندان ، ذکر کرد این امر است که : بر طبق متن قانون ، پرداخت کردن نفقه همسر و فرزندان ، بر عهده زوج ( پدر ) است . بنابراین وقتی پدر فوت می کند ، این سوال که نفقه فرزند بعد از فوت پدر ، با چه کسی است ؟ مطرح می شود . در واقع برای پاسخ به این سوال ، باید اشاره کرد که : قانون گذار در ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی ، پاسخی دقیق و عالی به این سوال داده است .

  بر طبق این ماده : نفقه فرزند یا فرزندان ، مادامی که پدر در قید حیات است ، با پدر می باشد . اما گاهی اوقات ممکن است پدر از دنیا برود ( یا در قید حیات باشد اما توانایی پرداخت کردن نفقه فرزند را ، نداشته باشد ) در چنین وضعیتی ، اجداد پدری موظف به پرداخت نمودن نفقه فرزند هستند . حال ممکن است در برخی مواقع اجداد پدری نیز در قید حیات نباشند و قوت کرده باشند ( یا مثل فوق ، تمکن مالی نداشته باشند که نفقه فرزند را پرداخت کنند ) در چنین وضعیتی ، نفقه فرزند یا فرزندان حاصل از ازدواج زوجه و زوج ، بر عهده مادر خواهد بود .

  اگر مادر فرزند نیز زنده نبود ( یا زنده بود و استطاعت مالی برای پرداخت نمودن نفقه را نداشت ) با رعایت اقرب فالاقرب ، نفقه فرزند را باید اجداد مادری ، جدات مادری و در نهایت جدات پدری بپردازند . و در صورتی که چندین نفر از اجداد و جدات از حیث درجه اقربیت با هم مساوی باشند ، در چنین شرایطی نفقه  فرزند باید به حصه متساوی تادیه شود .

  نفقه فرزند چقدر است ‌؟

  مسئله دیگری که در خصوص نفقه فرزند بعد از فوت پدر ، می توان ذکر کرد این امر است که : نفقه فرزند چقدر است ؟ نفقه از جمله مسائلی است که قانون گذار ، تنها به بیان مصادیقی از آن پرداخته و در واقع تعریف مشخصی از آن نکرده است . به طور کلی می توان گفت که : نفقه فرزند یا فرزندان ، عبارت است از : تامین نمودن مسکن ، پوشاک ، خوراک ، و … که در وهله اول با پدر می باشد .

  این که میزان دقیق نفقه فرزند چقدر است و پدر یا دیگر افراد ، به چه میزان باید نفقه فرزند را پرداخت کنند ، مسئله بسیار مهمی است که در قانون به آن اشاره نشده که این میزان دقیق ، چقدر است ‌؟ در واقع برای آن که میزان دقیق نفقه فرزند مشخص شود ، در ابتدا تمکن مالی منفق ( پدر یا دیگر افراد ) و سپس نیاز های فرزند ، و … را ، در نظر می گیرند . به طوری که نیاز های ضروری فرزند تامین شود . پس می توان این طور گفت که : تعیین این که میزان نفقه فرزند چقدر است ؟ با کارشناس رسمی دادگستری می باشد .

  لازم به ذکر است که : اگر پدر توان پرداخت کردن نفقه فرزند یا فرزندان خود را داشته باشد ، ولی نفقه ای به فرزند یا فرزندان خود نپردازد ، باید بداند که این عمل او جرم است و در واقع ، بر طبق قانون مجازات اسلامی به حبس تعزیری درجه ۶ ، محکوم می شود .

  وکلای برتر و با تجربه موسسه حقوقی تهران طلاق ، جزء زبده ترین و کارکشته ترین وکلای تهران ، می باشند که سال ها در زمینه مسائل حقوق خانواده فعالیت کردند و درخشیدند ، و پرونده های بسیار زیادی را در این زمینه ، به سرانجام مطلوب موکلان خود رساندند . به همین جهت افراد می توانند با خیال راحت ، پرونده خود را به وکلای متخصص این موسسه حقوقی معروف ، بسپارند .

  نفقه فرزند بعد از حضانت

  نفقه فرزند بعد از حضانت ، یکی از پر تکرار ترین سوالاتی می باشد که ذهن والدین کودک را ، درگیر خود کرده است . به همین علت قصد داریم تا در این مطلب به بیان این موضوع بپردازیم ، که نفقه فرزند پس از آن که مشخص شد حضانت با کدام یک از والدین است ، با چه کسی خواهد بود ؟ به همین سبب خواهشمندیم ما را تا پایان ، همراهی کنید .

  نفقه فرزند چقدر است ؟

  پیش از ذکر هر مطلبی ، باید اشاره کنیم که قانون گذار ، هیچ تعریف دقیقی در قانون از نفقه نکرده ، و فقط مصادیقی از آن را ذکر‌ نموده است . که نفقه عبارت است از : تامین نمودن پوشاک ، مسکن ، هزینه های درمانی و بهداشتی ، خوراک ، و … ، که بر طبق مضمون ماده ۱۱۹۰ قانون مدنی ، پس از آن که زوج و زوجه از یک دیگر جدا می شوند ، و فرزند یا فرزندانی نیز دارند ، نفقه آن فرزند یا فرزندان پس از طلاق نیز بر عهده پدر آن ها می باشد . در این خصوص تفاوتی نمی کند که پس از طلاق ، حضانت فرزند یا فرزندان حاصل از ازدواج زوجین ، با پدر باشد یا خیر ، تحت هر شرایطی در ابتدا پرداخت کردن نفقه فرزند یا فرزندان ، بر عهده پدر خواهد بود . در پاسخ به سوال فوق که : نفقه فرزند چقدر است ؟ باید افزود که : در قانون میزان مشخص و دقیقی برای نفقه فرزند ( و یا حتی برای نفقه زوجه ) تعیین نشده است و در واقع ، بر حسب عوامل مختلفی این میزان تعیین می شود . لازم به ذکر است که : برای تعیین نمودن میزان نفقه فرزند ، تمکن یا توانایی مالی منفق را نیز ، در نظر می گیرند .

  نفقه فرزند در طلاق توافقی

  نکته دیگری که می توان در مورد ، نفقه بعد از حضانت ذکر کرد این امر است که ؛ گاهی مواقع ممکن است والدین کودک به صورت توافقی از هم جدا شده باشند ، در چنین شرایطی والدین می توانند در مورد تمام‌ مسائل موجود در خانواده ، اعم از حق و حقوق زن ، و امری مثل حضانت فرزند و نفقه فرزند ، و … با هم توافقاتی کنند ، که این توافقات برای دادگاه هم محترم و قابل قبول است . به عنوان مثال ، والدین می توانند توافق‌ نمایند که ، نفقه فرزند بعد از حضانت ، با مادر باشد . مثلا : هنگامی که مادر حضانت فرزند را به عهده دارد ، نفقه فرزند را هم خود بپردازد . یا به طور کلی نفقه فرزند را مادر ، پرداخت کند . و توافقاتی این چنینی که زوجین می توانند کنند .

  نفقه فرزندان تا چه سنی بر پدر واجب است ؟

  در واقع باید در خصوص نفقه فرزند بعد از حضانت ، ذکر کرد که : در قانون و همچنین شرع ، برای نفقه فرزند یا فرزندان ، سن معینی در نظر گرفته نشده است ، و به طور معمول تا وقتی که فرزند دارای درآمد و شغلی نیست ، پدر مسئول پرداخت نمودن نفقه می‌ باشد . بر طبق مضمون ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی ، چنان چه فرزند زوجین منبع مالی نداشته باشد و در واقع نتواند که معیشت خود را فراهم نماید ، پدر فرزند ( و یا دیگر افرادی که بر طبق قانون اگر پدر در قید حیات نبود و یا اگر پدر تمکن مالی نداشت ، باید نفقه فرزند را پرداخت کنند ) ملزم است نفقه فرزند را پرداخت نماید . لازم به ذکر است که : اگر پدر بتواند نفقه فرزندش را پرداخت کند ، در واقع تمکن مالی داشته باشد ، ولی بنا به هر علتی از پرداخت نمودن نفقه فرزند خودداری نماید ، این عمل پدر جرم می باشد و بر طبق قانون ، پدر مجازات خواهد شد ‌.

  موسسه حقوقی تخصصی تهران طلاق ، با بیش تر از ۱۲ سال سابقه مفید و درخشان در مورد مسائل حقوق خانواده ، و با دارا بودن برترین و با تجربه ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ارائه خدمت به عموم افراد می باشد .

  نفقه فرزند بعد از حضانت
  نفقه فرزند بعد از حضانت از پدر
  نفقه فرزند بعد از حضانت از مادر
  نفقه فرزند بعد از حضانت اهل سنت
  نفقه فرزند بعد از حضانت از طلاق
  نفقه فرزند بعد از حضانت اطفال
  نفقه فرزند بعد از حضانت ازدواج مادر
  نفقه فرزند بعد از حضانت ازدواج پدر
  نفقه فرزند بعد از حضانت ازدواج مادر نی نی سایت
  نفقه فرزند بعد از حضانت ازدواج مجدد پدر
  نفقه فرزند بعد از حضانت ازدواج زن
  نفقه فرزند بعد از حضانت بچه
  نفقه فرزند بعد از حضانت با کیست
  نفقه فرزند بعد از حضانت به پدر
  نفقه فرزند بعد از حضانت بر عهده کیست؟
  نفقه فرزند بعد از حضانت پدر
  نفقه فرزند بعد از حضانت پسر
  نفقه فرزند بعد از حضانت پدر و مادر
  نفقه فرزند بعد از حضانت پدر با کیست
  نفقه فرزند بعد از حضانت پدر و پدر بزرگ
  نفقه فرزند بعد از حضانت پدر بزرگ
  نفقه فرزند بعد از حضانت پدروازدواج مادر
  نفقه فرزند بعد از حضانت پسر با کیست
  نفقه فرزند بعد از حضانت توسط پدر
  نفقه فرزند بعد از حضانت تا چند سال
  نفقه فرزند بعد از حضانت تا چه سنی است
  نفقه فرزند بعد از حضانت تا چند سالگی است
  نفقه فرزند بعد از حضانت تا چند سال است
  نفقه فرزند بعد از حضانت توافقی
  نفقه فرزند بعد از حضانت چقدر است
  نفقه فرزند بعد از حضانت چه حکمی دارد
  نفقه فرزند بعد از حضانت چگونه است
  نفقه فرزند بعد از حضانت چند سال است
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر اول
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر از فرزند
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر است
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر از مادر
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر از پدر
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر اولاد
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر به فرزند
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر به مادر
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر بر عهده کیست
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر پدرش
  نفقه فرزند بعد از فوت پدر تعلق میگیرد
  5/5 - (1 امتیاز)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا