مشاوره رایگان

(ساعات اداری)نفقه

نفقه چیست ؟

در جامعه اسلامی که معمولا خانواده بنیان جامعه بوده و ریاست این بنیان مهم به عهده مرد می باشد به طور کلی مطابق اسلام و فقه شیعه مرد ریاست خانواده را به عهده داشته و در برابر این مسئولیت موظف و مکلف به پرداخت نفقه زن و بچه ها می باشد

این پرسش که : نفقه چیست ؟ سوالی مهم و اساسی است که ممکن است ذهن افراد بسیار زیادی را ، درگیر خود کرده باشد . در واقع قصد داریم تا به این پرسش در این نوشتار پاسخ دهیم ، پس لطفا این مطلب را تا پایان مطالعه کنید .

یکی از پاسخ هایی که می توان به سوال نفقه چیست ؟ ذکر کرد در خصوص نفقه فرزند می باشد . در واقع باید اشاره کرد که : وقتی فرزندی به دنیا می آید ، در وهله اول بر طبق آن چه که در قانون ذکر شده است ، پدر باید نفقه او را بپردازد . حال گاهی اوقات ممکن است پدر و مادر کودک از هم جدا شده باشند ، در چنین صورتی ممکن است این سوال پیش آید که نفقه فرزند بر عهده چه کسی می باشد ؟ مادر یا پدر ‌؟

در واقع هیچ تفاوتی نمی کند که حضانت از فرزند با پدر باشد یا مادر ، در هر صورت این پدر فرزند است که باید نفقه فرزندش را پرداخت کند . نکته دیگری که می توان در مورد نفقه فرزند چیست ، ذکر کرد این امر است که : نفقه فرزند عبارت است از : تامین کردن مسکن ، پوشاک ، خوراک ، و … که با در نظر گرفتن توان مالی منفق و همچنین نیاز های فرزند ، به او پرداخته می شود .

از دیگر مواردی که می توان در مورد سوال فوق ( نفقه چیست ؟ ) ذکر کرد ، این امر است که : آیا بعد از طلاق هم باز زوج باید نفقه زوجه را پرداخت کند ؟ در واقع برای پاسخ به این سوال باید نکته ای را ذکر کرد و آن این امر است که : در یک تقسیم بندی ، طلاق به طلاق بائن و طلاق رجعی تقسیم می شود . در واقع در طلاق رجعی به علت آن که مرد و زن هنوز محرم هستند و زن و شوهر می باشند ، پس باید مرد باز هم نفقه همسرش را پرداخت کند .

ولی در طلاق بائن این گونه نیست ، چرا که وقتی زوجین از هم جدا می شوند ، دیگر نامحرم هستند و نیازی نیست که مرد نفقه پرداخت کند . حال مورد دیگری که در این خصوص می تواند ذکر کند ، این امر است که : وقتی زن باردار باشد ، تا پایان مدت بارداری باید نفقه زن پرداخته شود ، و بعد از آن که فرزند به دنیا آمد از این به بعد باید مرد نفقه فرزند را بپردازد .

این بحث که میزان نفقه زن خانه دار ، چقدر است و اصلا این میزان چگونه تعیین می شود ؟ یکی دیگر از مواردی است که می توان در پاسخ به سوال ، نفقه چیست ؟ ذکر کرد . در واقع هیچ میزان مشخصی را قانون گذار به عنوان نفقه ، ذکر نکرده است . و این به آن خاطر است که نفقه همه بانوان ، به یک اندازه نیست و به تبع میزان نفقه برای هر فرد نسبت به فرد دیگر ، متفاوت می باشد .

حال زوجه ای را تصور کنید که خانه دار است ، و همسر او با وجود آن که زوجه تمکین می کند ، نفقه ای نمی پردازد و زن اینک طرح دعوا برای مطالبه نمودن نفقه خود ، کرده است . در واقع وقتی که زوجین با هم در مورد میزان نفقه به توافق نرسیده باشند ، تعیین کردن میزان نفقه زوجه به کارشناس رسمی دادگستری ، سپرده می شود . بنابراین کارشناس رسمی دادگستری تعیین می کند که میزان نفقه زن خانه دار ، چقدر است ؟ لازم به ذکر است که : تعیین این میزان بر اساس : تحصیلات زن ، شئونات خانوادگی زن ، و … می باشد . پس از تعیین شدن میزان نفقه زن ، زوج موظف به پرداخت کردن آن میزان خواهد شد .

موسسه حقوقی معروف تهران طلاق ، از معتبر ترین و با سابقه ترین موسسه های حقوقی تهران ، می باشد که سال ها در زمینه مسائل خانواده ، به خصوص مبحث نفقه زوجه و همچنین نفقه فرزندان و اقارب ، فعالیت کرده است . این موسسه حقوقی دارای برترین و زبده ترین وکلا و مشاورین حقوقی می باشد ، به گونه ای که مراجعه کنندگان می توانند با خاطر آسوده ، امور خود را به وکلای این موسسه معروف ، بسپارند .

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا