مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه + وکیل تضمینی

  نمونه-دادخواست-مطالبه-مهریه-از-ورثه

  تماس با تهران طلاق

  تهران طلاق بزرگترین گروه وکلای تخصصی خنواده طلاق و مهریه 

   مهریه ( مهریه عندالمطالبه : که در آن زوجه پس‌ از آن که صیغه عقد نکاح اعم از دائم یا موقت جاری شد ، هر زمان که بخواهد می‌ تواند از زوج ، مهریه اش را مطالبه کند . 

  مهریه عندالاستطاعه : که زوجه در صورتی می تواند مهریه اش را از زوج مطالبه کند که ، زوج استطاعت مالی داشته باشد ) ، در واقع یک حق مالی مهم برای بانوان می باشد .

  به همین سبب برای تعداد کثیری از بانوان این سوال پیش می آید که آیا پس از فوت زوج ( شوهر ) نیز ، می توانند این حق خود را دریافت کنند ؟ پاسخ این سوال ، مثبت می باشد ( در صورتی که تقسیم ترکه متوفی انجام شده باشد ، زن باید دادخواست مطالبه مهریه را ، به طرفیت وراث متوفی ( زوج ) اقامه کند ) . پیش از آن که سهم الارث ورثه و تقسیم ترکه ، محاسبه شود باید در ابتدا دیون متوفی ( در اینجا زوج ) پرداخت شود .

  مهریه زوجه نیز ، بدهی شوهر به زن محسوب می شود ؛ به این معنا که زوجه ( زن ) در این خصوص ، طلبکار زوج می باشد . و تا هنگامی که این دین پرداخت نشود و یا از عهده شوهر ساقط نشود ، همچنان پرداختن مهریه بر گردن زوج می باشد . در نتیجه مرگ ، موجب از بین رفتن بدهی زوج و برائت ذمه او نمی شود و زوجه ، پس از مرگ زوج نیز می تواند مهریه اش را مطالبه کند ‌.

  نکته دیگری که در این خصوص باید افزود ، این امر است که : در صورتی که پس از دریافت مهریه ، مالی از اموال زوج باقی مانده باشد ، زوجه نیز جزء ورثه زوج محسوب می شود و از باقی مانده اموال ، به میزان سهم الارث خود ، ارث می برد . ( در صورتی که زوجین فرزندی داشته باشند ، سهم زوجه یک هشتم ، و در صورتی که زوجین فرزندی نداشته باشند ، سهم زوج یک چهارم خواهد بود ) .

  برای آن که زوجه مهریه خود را پس از فوت زوج مطالبه کند ، باید به طرفیت ورثه زوج ( زوج متوفی خود ) ، دادخواستی بدهد . ( زوجه می تواند از طریق دادگاه خانواده برای مطالبه مهریه اش ، از ورثه زوج اقدام کند ‌.

  پس از تکمیل کردن فرم دادخواست مطالبه مهریه از ورثه زوج ، و صدور حکم توسط دادگاه مربوطه ، به وراث اجرائیه ابلاغ خواهد شد و به آنان مهلتی معین و محدود داده می شود تا ، مهریه زوجه را بپردازند .

  در غیر این صورت ، پس از اتمام مهلت زوجه می تواند اموال زوج را به اجرای ثبت معرفی کند و ، تقاضای توقیف آن اموال را داشته باشد ) .

   در صورتی که زوجه قصد دارد از طریق اجرای ثبت ، این کار را انجام دهد ، باید اموال زوج را معرفی کند . ( در این صورت ، زوجه باید سند ازدواجش با زوج را به دفتر خانه ای ببرد که در آن جا ، به عقد زوج درآمده است و سپس تقاضای صدور اجرائیه ، کند .

  پس از آن که دفتر خانه اجرائیه را صادر کرد ، زن می تواند اجرائیه را به واحد اجرای ثبت اسناد رسمی ببرد و اموال زوج را ، معرفی کند . پس از معرفی اموال زوج ، اداره ثبت مهریه زوجه را ، از اموال معرفی شده به زوجه پرداخت می کند ) .

  در خصوص شروط پرداخت مهریه پس از فوت زوج ، باید اشاره کرد که : وراث ،‌ مسئولیتی بیش تر از کل ما ترک متوفی ( زوج ) ندارند . به این معنا که : اگر مردی فوت کرد و ارث کمی بر جای گذاشت یا به طور کلی اصلا ارثی بر جای نگذاشت ، و همسرش مطالبه مهریه کرد و ارث جوابگوی مهریه زن نبود ، در این صورت وراث زوج هیچ گونه مسئولیتی برای پرداختن مابقی مهریه زوجه ، ندارند .

  ( اگر مهریه زوجه ، وجه نقد باشد ملاک نرخ تورم ، زمان فوت زوج می باشد . و در صورتی که مهریه سکه باشد ، به نرخ روز حساب و پرداخت خواهد شد ) .

  موسسه  تهران طلاق در زمینه نفقه ،مهریه ،طلاق توافقی ،حضانت  و… مشاور و پشتیبان شما  تا رسیدن به نتیجه نهایی می باشد .وکلای این مجموعه شامل وکیل طلاق توافقی ،وکیل اجرت المثل ،وکیل طلاق و… می باشند .وکیل مهریه این مجموعه با بیش از هزاراران پرونده موفق آماده مشاوره به صورت حضوری و آنلاین می باشد .

  نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه متوفی نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه زوج نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه ای نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه ایران نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه الزوج نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه اطفال نمونه دادخواست مطالبه مهریه از ورثه ابن نمونه دادخواست مطالبه 
  4.5/5 - (2 امتیاز)
  نوشته های تازه
  مشاوره-حقوقی-مهریه-در-تهران
  مدت-زمان--فرار-از-دین-مهریه-
  توقیف-ماشین-برای-مهریه-چقدر-طول-میکشد-‌؟
  وکیل-مهریه-در-شمال-تهران-
  اجرا-گذاشتن-مهریه-از-طریق-ثبت
  وکیل-پایه-یک-برای-مهریه-

  اشتراک گذاری

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا