مشاوره رایگان

(ساعات اداری)اجرت‌المثل

وکیل اجرت المثل

وکیل اجرت المثل ، وکیلی زبده و متخصص است که در حوزه حقوق خانواده بالاخص مبحث اجرت المثل ایام زوجیت ، فعالیت می کند و خدماتی مثل : مشاوره حقوقی ، قبول وکالت ، و … را به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد . ذکر این مطلب که اصلا اجرت المثل ایام زوجیت چه چیزی است ؟

و چه شرایطی باید وجود داشته باشد تا زوجه مستحق گرفتن اجرت المثل باشد ، نکته ای مهم و حائز اهمیت است که باید به آن اشاره کرد . برای آگاهی از این مطالب ، تا انتها این متن را مطالعه بفرمایید .

اجرت المثل بیست سال زندگی

پیش از هر بحثی باید اشاره کرد که : بر طبق مضمون ماده ۳۳۶ قانون مدنی ، که می فرماید : هر فردی که بر حسب دستور یا امر فرد دیگر ، عملی را انجام دهد که در واقع برای انجام دادن آن عمل مزد و اجرتی باشد و یا به عبارت دیگر اگر آن فرد برای آن عمل مهیا باشد ، در چنین صورتی فردی که عمل را انجام می دهد  ، مستحق دریافت کردن اجرت المثل می باشد .

لازم به ذکر است که اگر ، آن فرد از انجام دادن آن عمل قصد تبرع داشته باشد ، در چنین وضعیتی دیگر مستحق دریافت نمودن اجرت المثل نخواهد بود . وکیل اجرت المثل ، باید اشاره کند که : اجرت المثل ایام زوجیت ، از جمله حقوق ویژه و خاصی است که به موجب شرع و همچنین به موجب قانون ، به بانوان اختصاص یافته است .

در واقع می توان این طور گفت که : اجرت المثل ایام زوجیت ، برای مواردی به بانوان داده می شود که جزء وظایف آن ها نیست . همان طور که می دانید ، تمکین خاص و تمکین عام از شوهر ، جزء وظایف زوجه است ( تمکین عام : به معنای اطاعت کردن و فرمانبرداری کردن از دستورات شوهر در حد شرع و قانون ، می باشد .

به عنوان مثال : زوجه نباید بدون اجازه زوج از منزل خارج شود . و تمکین خاص نیز : به انجام دادن وظایف زناشویی مربوط می شود . به این معنا که : زوجه نباید بدون مانعی شرعی ، از انجام دادن وظایف زناشویی در مقابل زوج ، سر باز زند ) . حال در غیر از تمکین خاص و همچنین تمکین عام ، اگر زن در منزل شوهر ، کاری را انجام دهد و یا حتی اگر زن فرزندش شیر دهد ، در چنین مواردی زوجه می تواند از همسرش مطالبه اجرت المثل کند .

البته باید به این نکته توجه داشت که : زوجه برای انجام دادن چنین اموری ، باید قصد گرفتن اجرت داشته باشد ، نه این که امور مذکور را به طور رایگان و از سر عشق به همسر و فرزندان ، انجام دهد . پس اگر زوجه قصد گرفتن اجرت نداشته باشد ، دیگر به او اجرت المثلی تعلق نمی گیرد .

در واقع در این جا ممکن است سوالی از وکیل اجرت المثل ، پرسیده شود و آن این امر است که : اگر زوج ادعا کند که زوجه اموری مثل پخت و پز ، شیر دادن به فرزند ، نظافت کردن ، و … را به قصد دریافت اجرت انجام نداده است و در واقع به طور رایگان انجام داده ، در چنین صورتی آیا مرد نباید اجرت المثل پرداخت کند ؟

وکیل اجرت المثل در پاسخ به این سوال ، باید اشاره کند که : اگر مرد چنین ادعایی داشته باشد ، باید ادعای خود را ثابت کند . به تبع اگر موفق شد و توانست که ادعایش را ثابت کند به زوجه دیگر نیاز هیچ اجرت المثلی تعلق نمی گیرد ، ولی اگر نتواند ادعای خود را ثابت کند ، باید اجرت المثل زوجه را بپردازد .

اجرت المثل سی سال زندگی

نکته دیگری که وکیل اجرت المثل ، می تواند اشاره کند این امر است که : دریافت کردن اجرت المثل ایام زوجیت ، دارای شرایطی می باشد . و در واقع همین طور نیست که زوجه در هر شرایطی اجرت المثل خود را مطالبه کند . اولین شرط برای این که زوجه مستحق اجرت المثل باشد ، این است که : درخواست طلاق حتما باید از جانب شوهر باشد .

پس متوجه می شویم که اگر درخواست طلاق از طرف زوجه باشد ، یا حتی اگر درخواست طلاق از طرف زوجین ( طلاق توافقی ) باشد ، در هیچ یک از این دو مورد مذکور ، به هیچ عنوان بحث اجرت المثل ایام زناشویی ، مطرح نمی شود . شرط دومی که وکیل اجرت المثل ، می تواند به آن اشاره کند این امر است که : زوجه به هیچ عنوان نباید قصد تبرع داشته باشد ، یعنی به طور رایگان آن امور را انجام ندهد .

و شرط سوم این است که : زوجه باید اموری که ذکر شد ( پخت و پز ، شست و شو ، شیر دادن به فرزند ، و … ) را با درخواست و یا دستور مرد انجام داده باشد ، نه این که خود اقدام به انجام دادن آن امور کند ، بدون این که مرد از او چیزی خواسته باشد .

نکته دیگری که وکیل اجرت المثل باید به هر یک از زوجین ذکر کند این امر است که : همان طور که ذکر شد ، تمکین از شوهر جزء وظایف زوجه می باشد ، بنابراین بر‌ طبق نص صریح قانون ، اگر زوجه بدون این که دلیلی شرعی و قانونی داشته باشد ، از همسرش تمکین نکند ( نشوز ) دیگر مستحق دریافت کردن نفقه نخواهد بود .

حال ممکن است عده ای از وکیل اجرت المثل ، بپرسند که اگر زوجه از شوهرش تمکین نکند ، تکلیف مهریه و اجرت المثل چه می شود ؟ وکیل اجرت المثل باید ذکر کند که : وقتی زوجه از همسر خود بدون هیچ دلیل شرعی و قانونی ، تمکین نمی کند در واقع دیگر مستحق گرفتن نفقه نیست ، همین طور دیگر اجرت المثلی نیز دریافت نخواهد کرد .

اما بحث مهریه جداست ، و مهریه بر ذمه شوهر است و باید حتما آن را بپردازد و مثل نفقه و اجرت المثل نیست که با ، عدم تمکین زوجه دیگر به او تعلق نگیرد . نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد ، اجرت المثل سی سال زندگی می باشد . گاهی اوقات اختلافات و مشکلات به حدی است که زوجین پس از سی سال زندگی ، از یک دیگر‌ جدا می شوند .

وکیل اجرت المثل باید اشاره کند که : هر چه که میزان زندگی مشترک زوجین بیش تر و طولانی تر باشد ، به تبع میزان اجرت المثل زوجه نیز ، بیش تر خواهد بود .

اجرت المثل زن بدون فرزند

ممکن است از وکیل اجرت المثل ، پرسیده شود که آیا میزان مشخص و دقیقی برای اجرت المثل ایام زوجیت زن ، تعیین شده یا خیر ؟ در واقع وکیل اجرت المثل در پاسخ به این سوال ، باید اشاره کند که : قانون گذار اصلا اشاره ای به هیچ مبلغ و میزانی در خصوص اجرت المثل ایام زوجیت ، نکرده است . پس‌ تکلیف چیست ؟

در واقع هنگامی که بحث مطالبه نمودن اجرت المثل ایام زناشویی مطرح می شود ، تعیین میزان دقیق اجرت المثل ، به کارشناس رسمی دادگستری سپرده می شود . کارشناس مربوطه عوامل مختلفی را در نظر می گیرد و بر طبق آن عوامل ، میزان اجرت المثل را برای هر فردی ، مشخص می کند .

از جمله این موارد که وکیل اجرت المثل می تواند به آن اشاره کند ، عبارت است از : مدت زمان زندگی زناشویی زوجه و زوج ، تعداد فرزندان ، تحصیلات زن ، خانه دار یا شاغل بودن زن ، و … . در واقع اجرت المثل زن بدون فرزند ، از اجرت المثل زوجه ای که دارای فرزند است ، کم تر می باشد .

یا اجرت المثل زوجه ای که تحصیلات کم تری دارد ، نسبت به اجرت المثل زوجه ای که تحصیلات بیش تری دارد ، کمتر می باشد . و یا حتی اجرت المثل ایام زوجیت زوجه ای که شاغل است ، در مقایسه با اجرت المثل ایام زناشویی زوجه ای که ، خانه دار است کم تر می باشد و مواردی از این قبیل که ، کارشناس رسمی‌ دادگستری بر حسب آن ها میزان اجرت المثل را تعیین می کند و زوج موظف به پرداخت نمودن آن میزان تعیین شده ، خواهد شد .

در نتیجه وکیل اجرت المثل باید ذکر کند که : میزان اجرت المثل برای همه به یک اندازه نیست و برای هر فردی متفاوت است . افراد می توانند با برخوردار شدن از خدمات مشاوره حقوقی وکیل اجرت المثل ، سوالات و مسائل خود را از وکیل اجرت المثل بپرسند و با راهنمایی و کمک او ، مسائل خود را حل کنند .

وکلای موسسه حقوقی با سابقه و پر مخاطب تهران طلاق ، از معروف ترین و متخصص ترین وکلای تهران می‌ باشند ، که در زمینه اجرت المثل و دیگر مسائل حوزه حقوق خانواده ( طلاق ، مهریه ، و … ) ، فعالیت می کنند .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا