مشاوره رایگان

(ساعات اداری)طلاق

اگر زن تمکین نکند می تواند طلاق بگیرد

 به طور کلی هم اکنون در روابط اجتماعی وضعیت عادی در یک خانواده از نگاه اجتماع بدین صورت می باشد که طرفین با ملایمت و مهربانی باهم زندگی نموده و طرفین باید به یک دیگر احترام بگذارند. این البته بیشتر یک نگاه رویایی بوده چرا که ظاهرا تقریبا تمامی خانواده ها دارای مشکلات مختص به خود بوده و تقریبا همه این مشکلات را دارا می باشند .در این نوشتار به بررسی تمکین در خانواده پرداخته  و نگاهی به تاثیر تمکین بر طلاق خواهیم انداخت .

از مهم ترین تکالیف قانونی برای بانوان که به وسیله عقد نکاح صورت می گیرد ، تمکین از همسر خود می باشد که این تمکین به شکل تمکین عام و تمکین خاص ، تلقی می شود . در تعریق تمکین عام باید گفت که به معنای پذیرش مدیریت خانواده توسط مرد می باشد و هم چنین تمکین خاص به معنای ناظر بر روابط زناشویی زوجین می باشد .

با توجه به آن که تمکین زن در زندگی مشترک زوجین و نیز پیش بینی همچین تکلیفی در قانون مدنی ، اهمیت ویژه ای دارد ، پرسشی که در اینجا مطرح می شود آن است که آیا در صورت عدم تمکین ، زن باز می تواند از شوهرش جدا شود و یا عدم تمکین از سوی زن باعث از بین رفتن حق طلاق از طرف وی خواهد شد ؟

در ادامه به بررسی پرسش های شما می پردازیم که اگر زن تمکین نکند می تواند از همسر خود جدا شود ؟ و یا این که اگر زن تمکین نکند می تواند از درخواست عسر و حرج خود استفاده کند ؟ و یا این موضوع که اگر زن تمکین نکند ، توانایی استفاده از حق طلاق خلع را دارد یا خیر .

بر اساس قانون مدنی از وظایف زنان پس از انعقاد عقد ، تمکین از شوهر می باشد . انواع تمکین نیز پیش تر گفته شد که در تمکین خاص زن می بایست وظایف خود را در خصوص مسائل زناشویی در قابل همسر خود انجام دهد و در تمکین عام باید مرد را به عنوان رئیس خانواده پذیرفته و با او با حسن خلق و حسن معاشرت  رفتار کند . تمکین از شوهر ، امری مطلق و دائمی نمی باشد زیرا در قانون مواردی مورد پیش بینی قرار گرفته که در صورت وقوع آن ها ، زن این اجازه را دارد که به حکم قانون از همسر خود تمکین نکند .

از مواردی که زن می تواند از شوهر خود تمکین نکند ، می توان به موارد زیر اشاره کرد : ابتلای شوهر خود به مشکلات و بیماری های جنسی و مقاربتی ، داشتن عذر شرعی و یا این که خود زن برای تمکین خاص دارای بیماری باشد و نیز احتمال ایجاد ضرر جسمی ، مالی و یا مواردی که به شرافت و آبرو مربوط می شود . که در مورد اخر ، شرط لازم آن است که زن با شوهر خود در یک منزل زندگی کند .

چنانچه حق تعیین منزل به زن داده شده باشد ، زن این اجازه را دارد که در منزل مشترک با همسر خود ، زندگی نکند . این عدم تمکین از شوهر موجه می باشد . اگر زن قانونا بخواهد از حق حبس در عقدنامه ازدواج بهره گیرد ، می تواند از تمکین عام و خاص در برابر همسر خود خودداری کند . نکته مهم آن است که عدم تمکین زن از همسر خود آثار حقوقی تاثیر گذاری را به دنبال خواهد داشت . برای نمونه ، اگر زن از شوهر خود تمکین نکند ، حق گرفتن نفقه اش از بین خواهد رفت . این در صورتی است که به یکی از این دلایل موجهی که پیش تر گفته شد ، تمکین از همسر توسط زن انجام نشده باشد .

پرسشی که در این جا مطرح می شود آن است که اگر زن تمکین نکند می تواند درخواست طلاق را ثبت کند یا خیر . در پاسخ به این پرسش باید به این موضوع اشاره کرد که باید تفاوت میان موردی که زن بدون هیچ گونه دلیل موجهی تمکین نمی کند و یا این که بدون هیچ مانع قانونی از همسر خود تمکین نمی کند و نیز بر طلاق گرفتن پافشاری می کند را بررسی کرد .

نکته بسیار مهمی که در خصوص طلاق از طرف زن در صورت عدم تمکین از همسر خود باید به آن اشاره کرد آن است که زن همیشه جهت آن که بتواند از همسر خود تقاضای جدایی کند ، می بایست دلیل موجهی به دادگاه ارائه دهد . همانند این دلیل که مرد نفقه را نپردازد ، زندگی مشترک خود را با همسر خود رها کرده باشد ، از شروط دوازده گانه ضمن عقد ازدواج پیروی نکرده باشد و یا این که زن حق طلاق را ضمن عقد دریافت کرده باشد .

موسسه  تهران طلاق در زمینه،مهریه ،اجرت المثل ،حضانت  و… مشاور و پشتیبان شما  تا رسیدن به نتیجه نهایی می باشد .وکلای این مجموعه شامل وکیل طلاق توافقی ،وکیل اجرت المثل ،وکیل حضانت و… می باشند . وکیل طلاق این مجموعه با بیش از هزاراران پرونده موفق آماده مشاوره به صورت حضوری و آنلاین می باشد .

اگر زن تمکین نکند می تواند طلاق بگیرد اگر زن تمکین نکند میتواند طلاق بگیرد اگر زن تمکین نکند حق طلاق دارد زنی که تمکین نکند میتواند طلاق بگیرد اگر زن تمکین نکند چه باید کرد اگر زن تمکین نکند چه می شود اگر زنی تمکین نکند می تواند طلاق بگیرد که اگر زن تمکین نکند می تواند طلاق بگیرد مهریه اگر زن تمکین نکند تکلیف چیست
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا