مشاوره رایگان

(ساعات اداری)مهریه

مدت زمان زندان براي مهريه

معمولا با شروع اختلافات خانوادگی در زندگی مشترک تمامی صمیمیت و عشق طرفین باهم به اتمام رسیده و طرفین به هر اقدامی علیه یکدیگر انجام می دهند . در این مورد افراد با استفاده از انواع قوانین سعی در اذیت کردن یک دیگر  دارند. بهترین اقدام در این زمینه این است که طرفین سعی نمایند در خصوص اختلافات فی مابین به توافق رسیده و با کمتریت درد سر موضوع را به اتمام برسانند .

طبق ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی صدور حكم جلب برای محکوم علیه منوط به موارد ذيل ميباشد :

حكم جلب در جرایم مالی مخصوصا در مطالبه مهریه مجازات نیست بلکه فقط اعمال فشاری ‏است برای پرداخت دین و به دليل آنكه مطالبه مهریه یک دعوای حقوقی ميباشد و بازداشت زوج صرفا یک اقدام تامینی در جهت مجبور كردن وی به پرداخت مهریه  ميباشد.

با توجه به تبصره الحاقی ماده هفت قانون محکومیت های مالی ،‏ حبس یا بازداشت بدهکاران مالی از من جمله متعهدان تادیه مهریه ممنوع شد ‏مگر در شرايطي که زوج، با وجود تمکن مالی، از پرداخت مهریه مورد مطالبه زوجه امتناع كند و ‏این امتناع برای دادگاه و محكمه نيز اثبات بشود

طبق ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی صدور حكم جلب برای محکوم علیه منوط به موارد ذيل ميباشد :
۱) درخواست محکوم‌له
۲) استنکاف محکوم‌علیه از پرداخت، بدون عذر موجه
۳) عدم اقامه دعوای اعسار از پرداخت محکوم‌به در مهلت مقرر در قانون یا عدم معرفی کفیل یا وثیقه گذار پس از انقضاء مهلت
۴) عدم شناسایی هرگونه مال از محکوم‌علیه


با توجه به رويه قانون جدید زوجه باید برای مطالبه مهریه اش ابتدا  با مراجعه به دفتر ازدواج و طلاقی که عقد آنها درآنجا به ثبت رسيده است درخواست صدور اجراییه كند سپس  اجراییه با پست پیشتاز به مرد ابلاغ شود و زوج ١٠ روز از تاريخ ابلاغيه فرصت دارد مهريه را پرداخت كند یا مالی معرفی نمايد در غير اين صورت ، زوجه می تواند با مراجعه به اداره ثبت  با معرفی اموال و دارایی منقول و غيرمنقول زوج که جزو مستثنیات دین  او نيز نباشد وتوقیف اموال مذكور حق شرعی و قانونی خود را دریافت نمايد. اداره ثبت ميبايستي در شناسایی مال از طریق استعلام از مراجع ذی صلاح اقدام كند و درصورتی که اداره ثبت نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجرا، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد اقدام كند یا ظرف مدت 6 ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام کند، گواهی به محاکم قضایی صادر ميشود. زوجه به مراجعه به دادگاه درخواست مطالبه مهريه ميدهد .و با صدور حکم قطعی و. عدم پرداخت مهریه وعدم تراضی برای پرداخت و عدم معرفی مال ، حکم جلب وي صادر خواهد شد

ذكر اين نكته نيز ضروري ميباشد كه مهریه به هر میزان که باشد تا سقف 110 سکه بهار آزادي می توان برای زوج حکم جلب گرفت و تا زمان اجرای حکم و پرداخت کامل مهریه یا تقدیم دادخواست اعسار و همچين پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا پرداخت اقساط تعیین شده توسط دادگاه و گرفتن رضایت زن حبس می شود و در خصوص مازاد آن توانایی مالی زوج ملاک پرداختدر نظر گرفته خواهد شد.

همچنين طبق قانون جدید مردان مدعی اعسار می توانند طی زمانی که دادگاه به پرونده مهریه رسیدگی ميكند، آن ها نیز تقاضای اعسارشان مورد بررسی واقع شود بدون آنکه در زندان حبس شوند.
مرد يك ماه از تاريخ ابلاغ اجراييه زمان دارد دادخواست اعسار خود را تقديم دادگاه كند و با انجام اينكار تا زمان صدور و قطعیت حکم امکان بازداشت مرد وجود ندارد و اصل بر این است که زوج مدیون در دیون ابتدایی همچون نفقه و مهريه معسر و دارا محسوب نمی شوند و اصل براعسار است ونه ایسار.
با ارائه مدارک و شهادت شهود و دفاعیات زوجه و قطعیت حکم اعسار  او مکلف به پرداخت مهریه به صورت اقساط می شود و اگر اقساط را نپردازد امکان جلب وی نيز وجود دارد.  

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا