مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • مهریه

  اعسار مهریه چقدر طول می کشد؟+ وکیل تضمینی اعسار

   

  مطابق با قانون و تشریفات حاکم بر محاکم دادگستری،شخصی که درجریان یک دعوای مالی، محکوم به پرداخت مالی به طرف دیگر دعوا شده است، می بایست پس از ظرف گذشت مدت زمان مشخصی از تاریخ انقضای مدت تجدیدنظر خواهی یا فرجام خواهی و قطعیت حکم، حکم را اجرا نماید، که درغیراینصورت به تقاضای طرف مقابل از اموال وی حکم دادگاه اجرا خواهد شد و درصورتی که مالی از وی شناسایی نشود، تا زمان انجام حکم دادگاه و پرداخت دین خود به موجب حکم دادگاه بازداشت خواهد شد.

  اما قانون با ایجاد مقرره ای به نام اعسار ، شرایطی را برای محکومان مالی پیش بینی نموده است تا، محکوم به جای حبس، دیون خودرا  به صورت اقساط بپردازد یا مهلت کافی به وی جهت پرداخت دیون اعطا شود.به همین منظور قصد داریم دراین نوشتار با مفهوم اعسار، انواع آن و شرایط و نحوه ی درخواست اعسار در محکومیت های مالی به ویژه اعسار از پرداخت مهریه بپردازیم.

  اعسار چیست و انواع آن در قوانین ایران

   

  اعساردرلغت به معنای رنج و سختی است و دراصطلاح بدین معنی است که شخص توانایی پرداخت دیون خود را دارا نمی باشد.اعسار در قوانین ما به دو صورت اعسار از هزینه دادرسی و اعسار از پرداخت دیون و حکم دادگاه پیش بینی شده است.

  دراعسار از هزینه دادرسی شخصی توانایی پرداخت هزینه دادرسی و درنتیجه طرح دعوا و ادعای خودرا در دادگاه ندارد، به همین دلیل قانون برای به جهت جلوگیری از تضعیع حقوق وی ، این امکان را برای فرد(خواهان دعوا) پیش بینی نموده است که تا درصورت صلاحدید قاضی رسیدگی کننده به دعوا، فعلا از وی هزینه دادرسی اخذ نشود یا از پرداخت قسمتی از هزینه دادرسی معاف شود.

  اما در اعسار از پرداخت محکوم به(منظور حکم صادره از سوی دادگاه رسیدگی کننده به دعوا)شخصی که محکوم شده توانایی پرداخت مال و اجرای حکم دادگاه را ندارد، به همین دلیل قاضی دادگاه مطابق با قانون و البته  با احراز وضعیت اعسار او، برای پرداخت مال و اجرای حکم دادگاه مهلت مناسبی داده خواهد یا اقساطی برای پرداخت آن درنظر می گیرد.

  شرایط اثبات اعسار

   

  مطابق با قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مدعی اعسار می بایست دادخواستی باعنوان اعسار از هزینه دادرسی یا مهریه ویا … همراه با فهرست اموال ازجمله تعداد و مقدار وجوه نقدی و حساب های بانکی که دارد و مشخصات دقیق این حساب هاوهرمال یا وجه ای که نزد اشخاص دیگر دارد و فهرست هرگونه نقل و انتقال که ظرف یک سال گذشته انجام داده است را به همراه دادخواست اعسار تقدیم دادگاه نماید .

  وهمچنین اگر تقاضای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را داشته باشد، با شهادت ۲نفر که آگاه به وضعیت مالی متقاضی می باشند نیز می توان دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را مطرح نماید.

  اعسار از پرداخت مهریه

   

  حال که با اعسار و آثار آن آشنا شدیم لازم است تا اعسار از پرداخت مهریه را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم چراکه اعسار مهریه با سایر موارد گفته شده تفاوت هایی دارد.

  طبق قانون اجرای محکومیت های مالی اگر مردی توانایی پرداخت مهریه همسر خودرا را نداشته باشد و مدعی اعسار شود واعسار وی باشرایطی که ذکر کردیم ثابت شود قانون به میزان ۱۱۰ سکه تمام ،مرد را مکلف به پرداخت آن می کند. وباتوجه به اعسار وی، یا فرصت کافی برای پرداخت مهریه تعیین می کند یا اقساطی برای پرداخت مهریه معیین می کند.

  امادرسال 98 با توجه به افزایش نرخ سکه وشمار زیاد زندانیان مهریه در زندان بخش نامه ای از سوی ریاست قوه قضاییه تصویب شد که قضات رسیدگی کننده به دعاوی مهریه می بایست تا حد امکان از زندانی کردن مرد خودداری نموده و باتوجه به شرایط مالی مرد فرصتی برای پرداخت ویا پرداخت آن را به صورت اقساط قرار  بدهند و دراین زمینه سخت گیری ننمایند.

   با وضع چنین بخشنامه ای به نظر می رسد ادعای اعسار از پرداخت مهریه و طرح دادخواست به دادگاه از جانب مرد موجب می شود که به راحتی حکم اعسار مرد توسط دادگاه صادر شود و کمتر حکم به زندان صادر می شود.

  نکته مهم و قابل توجه که اکثرا به آن توجه نمی کنند در صورتی که مرد توانایی  مالی داشته باشد و به هر نحوی این امر برای دادگاه ولو توسط خانم ثابت شود مرد مکلف به پرداخت تمام  مهریه می باشد حتی اگر مهریه تعیین شده خانم بیش تر، از ۱۱۰سکه تمام باشد.

  اعسار مهریه چقدر طول می کشد

   

  بررسی ادعای اعسار از پرداخت مهریه ، توسط دادگاه صادرکننده حکم قطعی،یک امر کاملا تخصصی بوده که به جهت جلوگیری از تضعیع حقوق هریک از طرفین دعوا، با جدیت هرچه تمام تر موردبررسی قرار خواهد گرفت و دراین  خصوص ممکن است قاضی رسیدگی کننده نیازمند به انجام استعلامات مختلفی از بانک ها،اداره ثبت و اسناد املاک ویا حضور شهود جهت ادای شهادت از وضعیت اعسار مرد باشد که منجر به طولانی شدن فرایند رسیدگی شود. به همین منظور ممکن است روند رسیدگی ماه ها به طول انجام و از این حیث نمی توان زمان دقیقی را برای رسیدگی و صدور حکم درنظر گرفت. 

  وکیل تضمینی اعسار : 

  اعساز از پرداخت هزینه دادرسی باتوجه به روندی که دارد و همچنین در صورت در دسترس نبودن اموال برای فرد ممکن است بسیار مشکل ساز باشد. برای همین امر ما در این نوشتار نیاز داریم  شیوه  صدور حکم بر اعسار قطعی را به شما معرفی نمایم و ان وکیل تضمینی  اعسار از پردخت هزینه دادرسی می باشد .

   گروه تخصصی وکلای طلاق از چندین سال پیش در جهت  حل مشکل بانون برای طرح دعوی مهریه اقدام به استفاده از وکیل تضمینی اعسار از هرینه دادرسی نمود و در این راه تاکنون پرونده های اعسار بسیار زیادی را به نتیجه رسانده است .

   اگر شما نیز برای انجام اعسار خود نیازمند وکیل تضمینی می باشید می توانید با توجه به وضعیت پرونده خود با شماره تلفن های 09101362719 و 09101362807   تماس گرفته و در این راه با دریافت مشاوره حقوقی مورد نیاز  در صورت لزوم می توانید پرونده مورد نظر را به وکیل بسپارید .

  ادعای اعسار بر خلاف حقیقت

  اگر مشخص شود که مدعی اعسار برای فرار از دین دارایی فهرست دارایی خود را تمام و کمال ارائه نکرده باشد ویا اموالی را مخفی کرده باشد یا برخلاف واقعیت مدعی اعسار شده باشد دادگاه ضمن رد اعسار وی و مزایایی که شخص از آن  بهره مند شده بود ممکن است اورا به حبس ۳تا۶ماه محکوم کند.  

  اعسار مهریه چقدر طول می کشد اعسار مهریه چقدر طول میکشد اعسار مهریه چقدر طول می کشد است اعسار مهریه چقدر طول می کشد به عهده کیست اعسار مهریه چقدر طول می کشد باطل میشود اعسار مهریه چقدر طول می کشد پرداخت ول می کشد 95
  3.2/5 - (4 امتیاز)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا