مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • نحوه تقسیط‌ مهریه برای کارگران

  نحوه-تقسیط‌-مهریه-برای-کارگران

  تماس با تهران طلاق

  تهران طلاق بزرگترین گروه وکلای تخصصی خنواده طلاق و مهریه 

  از جمله اصلی ترین و مهم ترین موضوعات پس از طرح پرونده طلاق ، مهریه و قسط بندی مهریه می باشد . ( البته زوجه می تواند پیش از طلاق نیز ، مهریه خود را به اجرا بگذارد و حتما لزومی ندارد که ، در زمان طلاق مهریه اش را از زوج ، دریافت کند ) .

  زوجه می تواند بلافاصله پس از عقد ، مهریه اش را از زوج بخواهد ( البته در صورتی که مهریه زوجه عندالمطالبه باشد ) ، و زوج موظف است که آن را پرداخت کند .  امروزه زوجه برای دریافت مهریه اش ، حتما باید به اداره ثبت مراجعه کند و برای درخواست مهریه ، باید استعلامی از گردش حساب های بانکی و اموال زوج ، داشته باشد .

  اگر زوج اموال کافی داشته باشد ، به تبع به اندازه مهریه زوجه از اموال زوج توقیف و به زن داده می شود . و در صورتی که زوج اموال به خصوصی نداشته باشد ، در این صورت پس از گذشت مدتی ، پرونده به دادگاه ارسال می شود تا دادگاه در این خصوص ، تعیین تکلیف کند .

  هنگامی که زوج استطاعت پرداخت مهریه زوجه را نداشته باشد ، و یا حتی هنگامی که به رای دادگاه اعتراض داشته باشد ، درخواست اعسار و تقسیط برای پرداخت مهریه زوجه را ، می دهد . که در این زمان ، مهریه با توجه به در آمد زوج قسط بندی می شود . 

  در صورتی که زوج کارگر باشد ، و یک حقوق ثابتی نداشته باشد ( به اصطلاح زوج کارگر روز مزد باشد ) ، و توانایی برای پرداخت مهریه زوجه را نداشته باشد ، در این صورت قاضی با توجه به ، شرایط زوج و دفاعیات زوجه ، نحوه اقساط مهریه و همچنین پیش قسط مهریه  زوجه را ، مشخص می کند .

  ( لازم به ذکر است که ، میزان تقسیط مهریه ، به صورت ثابت نیست و برای هر شخصی ( با هر شرایط و درآمدی ) ، متغیر می باشد و در هر پرونده ای و هر شعبه ای ، قاضی به صورت مورد به مورد در آن خصوص ، تصمیم می گیرد ) .

  پس از آن که دادگاه حکم پرداخت مهریه زوجه را صادر کرد ، و زوج درخواست اعسار و همچنین درخواست تقسیط مهریه زوجه را داشت ، مهریه قسط بندی می شود و زوج موظف است که ، آن را پرداخت کند ‌.

  در اینجا ذکر چند نکته ضروری است ، نکته اول اینکه : حکم اعسار ، یک حکم موقتی می باشد و در صورتی که پس از تقسیط مهریه ، زوجه بتواند مالی از زوج معرفی کند ، مهریه او از همان مال معرفی شده وصول می شود ، و دیگر تقسیط مهریه ملغی می شود .

  همچنین باید افزود که ، حتی اگر طلاق از جانب زوج لحاظ شود ، این امکان باز هم برای زوج است که ، از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه را ، داشته باشد و این امر هیچ گونه منافاتی به دادخواست اعسار زوج ، ندارد ‌.

  نکته دوم اینکه : پس از آن که مهریه زوجه توسط دادگاه قسط بندی شد ، و زوج شروع به پرداخت مهریه زوجه کرد ، دیگر زوج و زوجه به دادگاه صادر کننده حکم مراجعه نمی کنند و تنها باید به اجرای احکام ، مراجعه کنند .

  در اجرای احکام ، در مقابل هر پرداخت زوج ، رسید ارائه می شود که این رسید مدرکی معتبر برای پرداخت کننده ( زوج ) است ، و همین رسید مانعی برای هر گونه سوءاستفاده و انکار ( زوجه ) ، می باشد .

  نکته سوم که باید ذکر کرد  این امر است که ، قسط بندی مهریه زوجه در زمان کرونا کمی متفاوت تر است ، پیش از این اگر زوج اقساط مهریه زوجه را پرداخت نمی کرد ، زوجه می توانست به دلیل عدم پرداخت اقساط مهریه ، طرح شکایت کند و پس از آن که بررسی های لازم انجام می شد .

  در صورتی که زوج هیچ گونه دلیل موجهی برای عدم پرداخت مهریه زوجه ، نداشت به زندان فرستاده می شد . اما امروزه به علت ویروس کرونا ، سخت گیری ها در این مورد کم تر شده ، و دیگر زوج را به زندان نمی فرستند .

  موسسه حقوقی تهران طلاق مشاوره شما در زمینه های حضانت ،طلاق توافقی،اجرت المثل ، نفقه و… می باشد . وکیل مهریه موسسه تهران طلاق  وکیل متخصص و ماهر می باشد که شما را تا پایان مراحل راهنمایی و پشتیبانی می کنند .

   

   
  4.2/5 - (5 امتیاز)
  نوشته های تازه
  مشاوره-حقوقی-مهریه-در-تهران
  مدت-زمان--فرار-از-دین-مهریه-
  توقیف-ماشین-برای-مهریه-چقدر-طول-میکشد-‌؟
  وکیل-مهریه-در-شمال-تهران-
  اجرا-گذاشتن-مهریه-از-طریق-ثبت
  وکیل-پایه-یک-برای-مهریه-

  اشتراک گذاری

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا