مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • مهریه

  نحوه تقسیط‌ مهریه برای کارگران

   با پیش کشیده شدن موضوع طلاق از طرف یکی از اعضای خانواده معمولا قبل از  هر امری موضع مهریه به پیش کشیده می شود و طرفین در این زمینه شروع به جمع اوری اطلاعات حقوقی برای دریافت و یا عدم پرداخت مهریه می نمایند . در این نوشتار به بررسی بحث مهریه در خصوص طلاق از طرف مرد  و تقسیط  آن می پردازیم .

   مشاوره تقسیط مهریه برای کارگران 

    پرداخت مهریه امری  قطعی و لازم بعد از ازدواج می باشد و هر مردی که خواهان ازدواج با زنی میباشد لازم است بعد از  ازدواج مهریه زن را به طول کامل پرداخت نماید .

   پرداخت مهریه  برای بسیاری ازمردان به دلیل حجم  بالای ان ممکن است سبب مشکلات فراوانی شود به همین دلیل  مردانی که در امور حقوقی اطلاعات خاصی ندارند می توانند  با تماس با مراکز مشاوره رایگان در این زمینه  اطلاعات کامل را دریافت نمایند .

    یکی از مهمترین مسائل در خصوص پرداخت مهریه تقسیط ان برایم رد می باشد که باعث می شود زیر فشار  پرداخت مهریه له نشود و یا دچار حبس نگردد .

    برای دریافت مشاوره لازم  در این زمینه می توانید با گروه تخصصی وکلای تهران طلاق تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره لازم در این  موارد   با طرح سوالات خود می توانید اطلاعات جامع و مفیدی را دریافت می نمایید .

   شیوه  تقسیط‌ مهریه برای کارگران

   

  از جمله اصلی ترین و مهم ترین موضوعات پس از طرح پرونده طلاق ، مهریه و قسط بندی مهریه می باشد . ( البته زوجه می تواند پیش از طلاق نیز ، مهریه خود را به اجرا بگذارد و حتما لزومی ندارد که ، در زمان طلاق مهریه اش را از زوج ، دریافت کند ) .

  زوجه می تواند بلافاصله پس از عقد ، مهریه اش را از زوج بخواهد ( البته در صورتی که مهریه زوجه عندالمطالبه باشد ) ، و زوج موظف است که آن را پرداخت کند .  امروزه زوجه برای دریافت مهریه اش ، حتما باید به اداره ثبت مراجعه کند و برای درخواست مهریه ، باید استعلامی از گردش حساب های بانکی و اموال زوج ، داشته باشد .

  اگر زوج اموال کافی داشته باشد ، به تبع به اندازه مهریه زوجه از اموال زوج توقیف و به زن داده می شود . و در صورتی که زوج اموال به خصوصی نداشته باشد ، در این صورت پس از گذشت مدتی ، پرونده به دادگاه ارسال می شود تا دادگاه در این خصوص ، تعیین تکلیف کند .

  هنگامی که زوج استطاعت پرداخت مهریه زوجه را نداشته باشد ، و یا حتی هنگامی که به رای دادگاه اعتراض داشته باشد ، درخواست اعسار و تقسیط برای پرداخت مهریه زوجه را ، می دهد . که در این زمان ، مهریه با توجه به در آمد زوج قسط بندی می شود . 

  در صورتی که زوج کارگر باشد ، و یک حقوق ثابتی نداشته باشد ( به اصطلاح زوج کارگر روز مزد باشد ) ، و توانایی برای پرداخت مهریه زوجه را نداشته باشد ، در این صورت قاضی با توجه به ، شرایط زوج و دفاعیات زوجه ، نحوه اقساط مهریه و همچنین پیش قسط مهریه  زوجه را ، مشخص می کند .

  ( لازم به ذکر است که ، میزان تقسیط مهریه ، به صورت ثابت نیست و برای هر شخصی ( با هر شرایط و درآمدی ) ، متغیر می باشد و در هر پرونده ای و هر شعبه ای ، قاضی به صورت مورد به مورد در آن خصوص ، تصمیم می گیرد ) .

  پس از آن که دادگاه حکم پرداخت مهریه زوجه را صادر کرد ، و زوج درخواست اعسار و همچنین درخواست تقسیط مهریه زوجه را داشت ، مهریه قسط بندی می شود و زوج موظف است که ، آن را پرداخت کند ‌.

  در اینجا ذکر چند نکته ضروری است ، نکته اول اینکه : حکم اعسار ، یک حکم موقتی می باشد و در صورتی که پس از تقسیط مهریه ، زوجه بتواند مالی از زوج معرفی کند ، مهریه او از همان مال معرفی شده وصول می شود ، و دیگر تقسیط مهریه ملغی می شود .

  همچنین باید افزود که ، حتی اگر طلاق از جانب زوج لحاظ شود ، این امکان باز هم برای زوج است که ، از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه را ، داشته باشد و این امر هیچ گونه منافاتی به دادخواست اعسار زوج ، ندارد ‌.

  نکته دوم اینکه : پس از آن که مهریه زوجه توسط دادگاه قسط بندی شد ، و زوج شروع به پرداخت مهریه زوجه کرد ، دیگر زوج و زوجه به دادگاه صادر کننده حکم مراجعه نمی کنند و تنها باید به اجرای احکام ، مراجعه کنند .

  در اجرای احکام ، در مقابل هر پرداخت زوج ، رسید ارائه می شود که این رسید مدرکی معتبر برای پرداخت کننده ( زوج ) است ، و همین رسید مانعی برای هر گونه سوءاستفاده و انکار ( زوجه ) ، می باشد .

  نکته سوم که باید ذکر کرد  این امر است که ، قسط بندی مهریه زوجه در زمان کرونا کمی متفاوت تر است ، پیش از این اگر زوج اقساط مهریه زوجه را پرداخت نمی کرد ، زوجه می توانست به دلیل عدم پرداخت اقساط مهریه ، طرح شکایت کند و پس از آن که بررسی های لازم انجام می شد .

  در صورتی که زوج هیچ گونه دلیل موجهی برای عدم پرداخت مهریه زوجه ، نداشت به زندان فرستاده می شد . اما امروزه به علت ویروس کرونا ، سخت گیری ها در این مورد کم تر شده ، و دیگر زوج را به زندان نمی فرستند .

  موسسه حقوقی تهران طلاق مشاوره شما در زمینه های حضانت ،طلاق توافقی،اجرت المثل ، نفقه و… می باشد . وکیل مهریه موسسه تهران طلاق  وکیل متخصص و ماهر می باشد که شما را تا پایان مراحل راهنمایی و پشتیبانی می کنند .

   

   
  4.2/5 - (5 امتیاز)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا