مشاوره رایگان

(ساعات اداری)اگر مرد طلاق ندهد؟ + اگر زن مهریه بگیرد

 

 

معمولاً در این مورد پرسیده می‌شود که زنی طلاق بخواهد و در مقابل اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست؟ آیا زن نمی‌تواند اعتراض کند و رویه پرونده را به نفع خود تغییر دهد؟ در این وضعیت خانم‌ها سه راهکار اساسی و اصلی دارند که می‌توانند با استفاده از آن‌ها از محضر دادگاه درخواست طلاق دهند. توجه کنید که اثبات این مسائل اهمیت زیادی دارد صرفاً مطرح آن‌ها راهگشا نیست. 99 درصد افراد معمولی در این مورد ناتوان هستند. یا این که پروسه اثباتشان ممکن است طولانی باشد. خوب وقتی زن و شوهر تصمیم به جدایی می‌گیرند. یک ساعت هم برای آن‌ها ارزشمند است.

تصور کنید قرار است که این مدت‌زمان بیش از چند ماه و حتی یک سال باشد. در نهایت چه کسی می‌تواند به ما کمک کند؟ خوب قطعاً وکیل خانواده و وکیل طلاق نسبت به این‌گونه مسائل آگاهی کامل دارد. فراموش نکنید که وکیل می‌تواند در اثبات دلایل سه‌گانه برای طلاق در وضعیتی که اگر مرد طلاق ندهد به شما کمک کند. اما آیا هر وکیلی قادر به انجام چنین کاری خواهد بود؟ آیا می‌تواند در نهایت گواهی عدم سازش را دریافت کند؟ خوب این‌ها تماماً پاسخ‌های مشخصی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد

 1. اگر مرد طلاق ندهد وکیل خانواده قادر به انجام کاری خواهد بود؟
 2. نحوه طلاق بدون رضایت شوهر چگونه است؟
 3. طلاق با شروط دوازده‌گانه چگونه انجام می‌شود؟
 4. به چند روش می‌توان بدون رضایت مرد طلاق گرفت؟
 5. آیا در صورت عدم رضایت مرد به طلاق پروسه آن طولانی‌تر می‌شود؟
 6. حداقل زمان برای طلاق یک‌طرفه از سمت زن چقدر است؟
 7. منظور از طلاق خلع چیست؟
 8. زن چگونه می‌تواند حق طلاق را دریافت کند؟
 9. طلاق یک‌طرفه زن با عسر و حرج چیست؟

با مطالعه این محتوا شما پاسخ سؤالات را دریافت خواهید کرد. همین‌طور توضیحاتی در خصوص نحوه به سرانجام رساندن هرکدام از این روش‌ها نیز به شما ارائه می‌گردد.

حق طلاق زن در ایران

سؤال مهمی که پرسیده می‌شود و بر اساس قوانین مدنی مدام تکرار می‌شود این است: اگر مرد طلاق ندهد راهکاری وجود ندارد. درصورتی‌که این جمله از پایه و اساس اشتباه است. در این وضعیت خانم‌ها می‌توانند بر سه اساس طلاق بگیرند. نخست این که حق طلاق داشته باشد. در وضعیتی که خانم حق طلاق کتبی و ثبت شده داشته باشد. نیازی نیست که مرد رضایت دهد. بسیاری از زوجین ابتدا و در زمان عقد این اصل را می‌توانند به عقدنامه خود اضافه کنند.

در این وضعیت زن حتی اگر مرد طلاق ندهد هم می‌تواند به‌صورت غیابی طلاق خود را بگیرد. البته بهتر است این کار را نیز با مشاوره‌های وکیل انجام دهد. در غیر این صورت مرد، می‌تواند پروسه رسیدگی به پرونده، طلاق و یا دریافت حقوق معمول زن مانند مهریه را عق بیندازد. از طرفی یک روش دیگر نیز وجود دارد که خانم‌ها در صورت عدم رضایت مرد، می‌توانند طلاق بگیرند.

این شرط کمی طولانی و نیازمند بحث دقیق است.

شروط دوازده‌گانه‌ای در زمان عقد در دفاتر ازدواج ثبت می‌شود. هرکدام از این شروط توسط زوجین اجرا نشود. آن‌ها قادر خواهند بود حتی با استناد به این موارد طلاق بگیرند.

طلاق از طرف زن با شرط دوازده‌گانه

به ترتیبی که در قوانین مدنی و قانون حمایت از خانواده آورده شده است شرط‌های دوازده‌گانه عقدنامه را بررسی و در مورد آن‌ها توضیحاتی نیز به شما عزیزان شرح می‌دهیم. پیش از هر چیزی فراموش نکنید که مشاوره‌های دقیق و حرفه‌ای مؤسسه تهران طلاق به شما این اجازه را می‌دهد که در کمترین زمان ممکن بتوانید بدون رضایت همسر طلاق بگیرید. در واقع وکلای مجرب و متخصص این مؤسسه با گذراندن تعداد زیادی پرونده که در آن‌ها مشکل اصلی عدم رضایت مرد بود توانستند نتایج خوبی را بگیرند و مشکل موکلان خود را حل کنند.

در نهایت به بحث شروط دوازده‌گانه ضمن عقد می‌رسیم.

 1. نخستین اصلی که در این مورد گفته می‌شود. مسئله عدم دریافت نفقه یا به زبان ساده‌تر، خرجی می‌باشد. در این شرایط زن می‌تواند با اثبات این مسئله که شوهرش از شش ماه و یا بیشتر به او نفقه پرداخت نکرده است به‌راحتی درخواست عدم سازش بدهد.
 2. روش دوم اثبات عدم رفتار مناسب و یا همان سوءرفتار است که البته خود ریشه و شاخه‌های گسترده‌ای دارد. در 99 درصد مواقع خانم‌ها بدون حضور وکیل نمی‌توانند بدرفتاری شوهر خود را اثبات کنند. در نتیجه به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از راهکارهای مشاوره‌ای تهران طلاق استفاده کنند.
 3. بیماری لاعلاج و بدون درمان قطعی شوهر نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل برای جدایی و متارکه باشد. اگر مرد طلاق ندهد می‌توان از بیماری بدون درمانی که دارد استفاده کرد و این موضوع را به‌محض دادگاه می‌بایست ثابت کنید. در غیر این صورت بی‌نتیجه خواهد بود. این بیماری می‌تواند روحی، جسمی و یا حتی اختلالات رفتاری و جنسی باشد.
 4. موضوع بعدی جنون و مشکل روانی مرد است. در حالتی که اگر مرد طلاق ندهد می‌توان با استفاده از بیماری‌هایی که در روح و افکار او وجود دارد. پرونده را به پزشکی قانونی ارجاع داد و یا این که از طریق مدارک پزشکی که از قبل توسط زوجه آماده شده است پرونده طلاق را بست.
 5. اشتغال مرد به شغلی که آبروی خانواده و زن را از بین می‌برد نیز موضوع دیگری است که کاملاً روشن بوده و نیاز به توضیح نداد.
 6. اعتیاد به مواد مخدر و آسیب‌زا نظیر مشروبات الکلی و…
 7. مدت‌زمان حبس 5 سال یا بیشتر شوهر
 8. شوهر در زندگی و رابطه زناشویی خانه را به مدت 6 ماه و یا بیشتر ترک کرده باشد که خود دارای تبصره‌هایی خاص است.
 9. محکومیت مرد به مجازات حدی و تعزیری مطابق قوانین اسلامی یا بین‌الملل
 10. مرد پس از 5 سال قادر به فرزندآوری نباشد و یا به عبارت دقیق‌تر نازا باشد.
 11. مرد بدون اخذ اجازه از همسر فعلی خود مجدداً ازدواج کرده باشد.
 12. مرد مفقودالاثر باشد.

روش‌های دریافت حق طلاق برای زن

در مورد یازدهم درصورتی‌که ازدواج شخص بدون رضایت همسر باشد، زوجه می‌تواند نسبت به متارکه درخواست دهد. بازهم اثبات هرکدام از این شروط راهکارها و ترفندهای حقوقی خاص خود را دارد. درصورتی‌که مرد مفقودالاثر باشد امکان دریافت طلاق غیابی وجود خواهد داشت. البته مشکل در این شرایط دریافت حقوق زن مانند مهریه است. پس بهتر است برای حل این‌گونه مشکلات و یا یافتن راهی برای دریافت مهریه به‌صورت غیرحضوری و یا مردی که خارج از کشور است. با یک وکیل خانواده و یا وکیل طلاق در تماس باشید.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌هایی که وکیل طلاق مؤسسه تهران طلاق دارد. امکان برقراری ارتباط با او از طریق تلفن و اینترنت است. متأسفانه مشاهده شده است که بسیاری از خانم‌ها مشکل حضور بیرون از خانه را دارند و یا این که حبس خانگی می‌شوند. یا حتی از ترس آبروی خود نمی‌خواهند در دفاتر مشاوره وکلای خانواده حضور داشته باشند. در این وضعیت اگر مرد طلاق ندهد وکیل می‌تواند به‌صورت تلفنی نیز روند پرونده شما را پیش ببرد و مشکل شما را زود تل حل کند.

طلاق یک‌طرفه زن با عسروحرج

راهکار و روش سوم در شرایطی که اگر مرد طلاق ندهد این است که خانم از مسئله عسروحرج استفاده کند. حال منظور از عسروحرج در قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران چیست؟ هر موضوعی که باعث شود زندگی معمول برای خانم غیرممکن بوده و او شوهر او نتواند صراط معمول و خوبی را برای زندگی فراهم آورد عسروحرج نامیده می‌شود.

این روش یکی از کلیدی‌ترین و بهترین راهکارهایی است که خانم‌ها در شرایطی که اگر مرد طلاق ندهد می‌توانند متارکه کنند. البته در این مورد بهتر است که حتماً از وکیل مشاوره و وکیل خانواده کمک بگیرند. چون وقتی این مسئله را در دادگاه خانواده مطرح می‌کنید این سؤال از شما پرسیده می‌شود که منظورتان از عسروحرج چیست؟ خوب اگر در این مورد اطلاعات دقیق نداشته باشید حتی پرونده شما تشکیل نخواهد شد و دادخواست طلاق شما برقرار نمی‌گردد.

طلاق خلع درصورتی‌که مرد طلاق ندهد

یک نوع طلاق وجود دارد که به آن خلع می‌گویند. در این وضعیت اگر مرد طلاق ندهد و میزان تنفر زن از شوهر به حدی باشد که به هر طریق بخواهد جدا شود. از این نوع طلاق استفاده می‌شود. اما شروط آن چگونه خواهد بود؟ در این حالت توافق می‌شود که مزبور مهر، معادل آن یا بیشتر و کم تر به شوهر پرداخت و یا این که مهریه بر او بخشیده شود.

 این طلاق به‌عنوان یک راهکار پرداخت و قید مال برای جدایی است. احتمالاً شنیده‌اید که می‌گویند مهرم حلال و جانم آزاد. در واقع موضوع دقیقاً همین اصل را تداعی می‌کند. خوب این روش البته برای خانم‌ها مزایایی نیز دارد. مرد نمی‌تواند دوباره به رابطه بازگردد و در واقع طلاق آن‌ها همیشگی و قطعی خواهد بود. فراموش نکنید که در این راهکار نیاز به مشاوره‌های حقوقی دارید. چرا؟ چون این مبلغ باید به‌صورت کتبی و با اخذ سند و مدرک به فرد مقابل پرداخت شود. حتی در بسیاری از شرایط پیش‌آمده است که خانم تمایلی ندارد که در دادگاه حضور داشته باشد و یا حتی با مرد دیداری کند. قطعاً می‌تواند از روش طلاق خلع اگر مرد طلاق ندهد استفاده کند.

شرایط طلاق از سمت زن بدون رضایت مرد

به‌هرحال روش‌ها و راهکارهایی را بررسی کردیم که براین‌اساس زن می‌تواند از مرد طلاق بگیرد. اما این پرسش ایجاد می‌شود که آیا از روش‌ها و راهکارهایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کنیم. بازهم مرد، می‌تواند با طلاق مخالفت کند. یا با بیان بهتر اگر در این وضعیت نیز اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست؟ خوب چنین موضوعی عملی نیست و صحت ندارد. در نهایت حضور یک وکیل مجرب می‌تواند باعث شود که پروسه طلاق زن زودتر پیش رفته و مشکلی در روند پرونده، رسیدگی به ادله و همین‌طور طولانی شدن دوره مشاوره به وجود نیاید.

 

 

اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد ، مسئله ای است که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده باشد . به همین خاطر ما قصد داریم که در این مطلب به پاسخ این سوال ، اشاره کنیم . پس لطفا تا انتها با ما همراه باشید .

 

زن بعد از چند سال میتواند طلاق بگیرد ؟

در واقع باید به این موضوع اشاره کرد که ، بسیاری از افراد گمان می کنند که ، زن فقط زمانی مهریه خود را مطالبه و در نهایت دریافت می کند که ، زوجین از یک دیگر در حال جدا شدن هستند .

در حالی که این گمانی اشتباه می باشد ، چرا که وقتی عقد ازدواج بین مرد و زن جاری می شود ، و آن دو به هم محرم می شوند ، زن در واقع به عنوان مالک مهریه شناخته می شود ، به همین خاطر می‌ تواند هر زمانی ، مهریه اش را مطالبه نماید .

چه پس از عقد ، چه در حین زندگی با همسرش ، چه زمان جدایی ، و … . از طرفی بر طبق قانون مدنی ، حق طلاق با زوج می باشد . و زوج می تواند هر وقت که خواست زوجه را طلاق دهد ، البته باید تمام حق و حقوق زوجه را پیش از طلاق دادن ، پرداخت نماید .

با این اوصاف اگر زن مهریه بگیرد و مرد طلاق ندهد ، زن نمی تواند طلاق بگیرد مگر این که رضایت همسرش را جلب نماید و یا شرایط درخواست طلاق که در قانون برای زوجه آورده شده را ، داشته باشد .

 

اگر مرد طلاق ندهد تکلیف زن ( زوجه ) چیست ؟

در واقع همان طور که اشاره شد ، اگر شرایط درخواست طلاق را زن نداشته باشد و نتواند رضایت مرد را نیز ، برای طلاق توافقی جلب نماید ، اگر زوج طلاق ندهد زوجه نمی تواند که طلاق بگیرد . در خصوص شرایط درخواست طلاق از طرف زوجه ، می توان به مواردی اشاره کرد .

۱ / اگر شوهر از دادن نفقه به همسرش امتناع کند ، و در واقع نتوان مرد را مجبور به پرداخت کردن نفقه نمود ، بر طبق مضمون ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی ، زوجه می تواند از همسرش جدا شود .

۲ / اگر ادامه دادن زندگی‌ مشترک و به اصطلاح دوام زوجیت ، برای زن موجب عسر و حرج باشد ، در چنین شرایطی اگر زن بتواند ثابت نماید این موضوع را ، دادگاه مربوطه بر طبق مضمون ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی ، مرد را مجبور به طلاق دادن زن می کند ، و چنان چه مرد همسرش را طلاق نداد ، زن با اجازه حاکم طلاق داده خواهد شد . و مواردی از این قبیل که زوجه می تواند درخواست طلاق دهد .

 

اگر زن ( زوجه ) درخواست طلاق دهد و اگر‌ مرد ( زوج ) راضی به طلاق نباشد

نکته دیگری که می توان در خصوص عنوان بحث ( اگر‌ زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد ) ذکر کرد این مطلب است که : گاهی اوقات ممکن است زن درخواست طلاق بدهد و در واقع مرد راضی به طلاق نباشد ، در چنین صورتی تکلیف چیست ؟ در واقع طبق قاعده کلی که اشاره کردیم ( حق طلاق با زوج است ) اگر زن شرایط درخواست طلاق دادن را نداشته باشد که ، نمی تواند از همسرش طلاق بگیرد .

 اگر یکی از شرایط مذکور در قانون ( از‌ جمله مصادیق عسر و حرج ، و .. ) را داشته باشد ، در این صورت اگر‌ زوجه درخواست طلاق دهد ، و همسرش راضی به طلاق نباشد ، زوجه باز هم می تواند از همسرش طلاق بگیرد ( با اذن حاکم ) .

موسسه حقوقی پر مخاطب تهران طلاق ، از جمله معتبر‌ ترین موسسه های حقوقی تهران محسوب می شود ، که دارای سابقه ای نسبتا طولانی و درخشان ، در زمینه حل مسائل حقوق خانواده ( به خصوص مسائلی همچون : طلاق توافقی ، اجرت المثل ایام زوجیت   حضانت فرزند ، طلاق از طرف زوج ، مهریه ، و … ) می باشد .

وکیل طلاق توافقی و وکیل مهریه این موسسه معتبر حقوقی  با تجربه ترین و برترین وکلا هستند  و می توان با خاطر آسوده ، مسائل حقوقی خود را به آن ها سپرد .

اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد
اگر مرد طلاق ندهد زن میتواند مهریه بگیرد
اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد از چیست
اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد از کیست
اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد از
اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد از شوهر
اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد او تعلق میگیرد

 

اگر مرد طلاق ندهد؟
اگر مرد طلاق ندهد زن میتواند ازدواج کند
اگر مرد طلاق ندهد تکلیف بچه چه میشود
اگر مرد طلاق ندهد چه باید کرد
اگر زن مهریه بگیرد مرد طلاق ندهد
اگر مرد به هیچ عنوان طلاق ندهد
اگر مرد نفقه ندهد زن میتواند طلاق بگیرد
اگر در طلاق توافقی مرد طلاق ندهد
اگر مرد طلاق ندهد چه می شود
اگر مرد زن را طلاق ندهد چه میشود
دادخواست اگر مرد طلاق ندهد تکلیف چیست
اگر مرد در دوران عقد طلاق ندهد
اگر مرد زن را طلاق ندهد تکلیف چیست
اگر مرد زن را طلاق ندهد
اگر مرد طلاق ندهد زن میتواند مهریه بگیرد
اگر مرد طلاق ندهد تکلیف زن چیست
اگر مرد طلاق ندهد زن میتواند طلاق بگیرد
اگر مرد طلاق ندهد چه میشود
اگر مرد طلاق ندهد و زن طلاق بخواهد
اگر مرد همسرش را طلاق ندهد
دکمه بازگشت به بالا