مشاوره رایگان

(ساعات اداری)مهریه

آیا طلا جزء مهریه حساب می شود؟

در ابتدای زندگی مشترک معمولا به دلیل احساسات زیادی که بین افراد وجود دارد و همین امر ازموجبات نزدیکی  بیشتر از نظر روانی و روحی و ازدواج انها می شود معمولا زن و مرد برای ایجاد احساس خوشایند بیشتر در طرف مقابل  معمولا برای  وی انواع هدایا و کادوها را خریداری نموده و می نمایند . در این نوشتار به بررسی سرنوشت این هدایا و کادوها و عناوین قانونی انها می پردازیم .

یکی از اسباب انحلال عقد نکاح ، طلاق می باشد . به این معنا که ، میان زوج و زوجه رابطه زوجیت به پایان می رسد . از آن جایی که زوج معمولا در مناسبت های مختلف ( همچون : روز زن ، روز تولد ، سالگرد ازدواج ، و … ) ، به زوجه طلا هدیه می دهد ، این بحث پیش می آید که ، آیا طلا جزء مهریه زن محسوب می شود یا خیر ؟ در قانون مدنی و همچنین در قوانین مرتبط به تعیین مالکیت طلا در صورتی که زوج و زوجه قصد جدایی داشته باشند ، اشاره ای به این بحث نشده است .

اما به طور کلی می توان گفت که ، هدیه دادن طلا و جواهرات به زوجه ، در واقع نوعی هبه می باشد که بر اساس قانون مدنی ، هبه عقدی است که در آن شخصی مالی را بدون عوض ، به دیگری می بخشد . ( که در عرف به این عقد ، هدیه گفته می شود ) . به همین سبب مالکیت آن مال به کسی تعلق می گیرد که ، مال به او هدیه ( هبه ) داده شده است . 

در صورتی که زوج طلا و جواهراتی را به زوجه هدیه داده باشد ، بر اساس قانون مالکیت آن طلا ها متعلق به زوجه ، می باشد . و زوجه می تواند هر گونه دخل و تصرفی در طلا ها ، داشته باشد برای مثال می تواند طلا ها را بفروشد . و زوج نیز نمی تواند طلا هایی را که به زوجه ، هدیه داده را به عنوان قسط مهریه در نظر بگیرد .

وکیل مهریه تهران طلاق مشاور و راهنمای شما در تمامی مراحل تا رسیدن به نتیجه دلخواه می باشد .

در خصوص هبه باید اشاره کرد که ، میان حقوق دانان اختلاف بسیاری در مورد این که ، هبه عقدی است لازم یا جایز ، وجود دارد و در واقع نظر واحدی در این خصوص موجود نیست . در صورتی که بگوییم هبه عقدی است جایز ، و شخص هبه کننده ( در اینجا زوج ) ، می تواند هر زمان که بخواهد عقد هبه را ، بر هم بزند .

البته باید ذکر کرد که رجوع کردن از هبه ، حتما باید در شرایطی خاص صورت گیرد ، که از جمله این شرایط عبارت است از : اینکه زوج هنگامی می تواند تقاضای استرداد طلا را از زوجه داشته باشد که ، طلای هدیه داده شده از بین نرفته باشد ، و مالکیت مال هبه شده ( طلا ) به زوجه انتقال داده نشده باشد ، در صورتی که در مال هبه شده ، تغییراتی صورت گرفته باشد دیگر شخص هبه کننده ( زوج ) ، نمی تواند از زوجه تقاضای استرداد آن مال را ، داشته باشد .

در آخر باید افزود که ، اگر هبه ای که صورت گرفته از نوع هبه معوض باشد ( هبه معوض یعنی در ازای حق یا مالی دیگر ، هبه صورت گرفته است ) ، و عوض هبه نیز دریافت شده ( توسط زوج ) ، در این صورت دیگر زوج نمی تواند تقاضای استرداد طلا را ، از زوجه داشته باشد . اما اگر هبه را عقدی لازم به شمار آوریم ، پس از تحقق آن دیگر امکان رجوع و یا بهم زدن آن ، برای هبه کننده وجود نخواهد داشت .

 در صورتی که طلا ها به زوجه هدیه داده نشده باشد ، در این صورت زوج می تواند هنگام طلاق ، تقاضای استرداد طلا ها از زوجه را در دادگاه ، مطرح کند . به عنوان مثال : زوج می تواند ادعا کند که طلا های مذکور در واقع به عنوان امانت در دست زوجه ، بوده است .

البته زوج باید این ادعای خود را اثبات کند ، مثلا سندی همانند فاکتور خرید طلا ها را ، ضمیمه تقاضای خود ( تقاضا استرداد طلا )  کند . باید افزود که در غیر این صورت ، اثبات کردن این امر برای زوج بعید و یا حتی بسیار سخت خواهد بود .

در خصوص مرجع رسیدگی به دعوای مذکور ( استرداد طلا از زوجه ) ، باید افزود : مرجع رسیدگی به این دعوا ، در واقع دادگاه محل اقامت زوجه ( خوانده )  ، است ( در صورتی که دادخواست استرداد از جانب زوج داده شده باشد ) ، و در غیر این صورت دادخواست مذکور باید در دادگاهی تقاضا شود که ، محل انعقاد عقد زوجین بوده است .

موسسه تهران طلاق با سابقه درخشان  در زمینه طلاق ،اجرت المثل ،طلاق توافقی و…آماده مشاوره به صورت آنلاین و حضوری می باشد .

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا