مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • طلاق توافقی

  آیا برای طلاق توافقی پزشک قانونی نیاز است؟

  آیا برای طلاق توافقی به پزشک قانونی نیاز هست ؟ این می تواند سوال بسیاری از  افرادی باشد که به نوعی با طلاق توافقی دست به گریبانند . اگر شما در این خصوص نیاز نمی دانید که چرا در طلاق توافقی باید به پزشک قانونی مراجعه نمود می توانید با ما همراه باشید .

  یکی از سوالاتی که ممکن است برای خانم هایی که در حین طلاق هستند پیش آید این است که آیا برای طلاق توافقی مراجعه به پزشک قانونی نیاز است یا خیر. موضوعی که ما در این متن قصد داریم به صحبت در مورد آن بپردازیم این سوال بسیار مهم است. چنانچه در پروسه طلاق قرار دارید و این سوال نیز برای شما به وجود آمده است، این متن را تا انتها مطالعه کنید تا به پاسخ این سوال دست پیدا کنید.

  طلاق توافقی چیست؟

   

  قبل از آنکه به سراغ مبحث اصلی برویم و در مورد پاسخ سوال نکاتی را به شما ارائه کنیم لازم می دانیم به صورت مفید و مخصتر در مورد طلاق توافقی نکاتی را یادآوری کنیم.

  طلاق توافقی به یکی از انواع طلاق گفته می شود که در آن زوجین، هیچ تمایلی برای ادامه زندگی در کنار هم ندارند و به صورت توافقی و کاملا مسالمت آمیز قصد دارند از هم جدا شوند. معمولا در این نوع طلاق، دو طرف جای شدن صیغه طلاق کاملا راضی هستند و موضوعی که معمولا در بین تمام زوجینی که می خواهند طلاق توافقی بگیرند مشترک به نظر می رسد، کوتاه تر کردن پروسه طلاق و سریع انجام شدن آن است.

  بعد از آشنایی با طلاق توافقی نیاز است در مورد مدارک مورد نیاز برای این طلاق نیز صحبت کنیم. از جمله مدارکی که برای انجام طلاق توافقی باید آماده گردد گواهی عدم بارداری و یا آزمایش پزشکی قانونی است. برای آنکه دادگاه مطمئن شود زوجه باردار نیست، وی را به یکی از آزمایشگاه هایی که توسط قوه قضاییه انتخاب شده، می فرستد. زوجه موظف است برای ثبت طلاق و جاری شدن صیغه، گواهی عدم بارداری خود را اظهار کند.

  خوب است بدانید که در برخی شرایط خاص، اعتراف زوجه مبنی بر اینکه باردار نیست کافی به نظر می رسد و نیازی به ارائه گواهی عدم بارداری از سوی زن نیست.

  چرا زوجه برای طلاق باید به پزشکی قانونی مراجعه کند؟

   

  یکی از مهم ترین مسائلی که در طلاق باید مورد توجه قرار داده شود، باردار نبودن زن در حین طلاق است. مساله حضانت فرزندان و کشمکش هایی که بعد از جاری شدن صیغه طلاق به وجود می آید، یکی از مهم ترین دلایل مراجعه به پزشکی قانونی برای تعیین باردار بودن و یا باردار نبودن زن است. این مساله بسیار مهم، دادگاه را مجبور کرده تا برای صدور گواهی طلاق، از زوجین آزمایش پزشکی قانونی درخواست کند.

  قانون طلاق از زوجین می خواهد که برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن، حتما گواهی عدم بارداری زن را ارائه کنند. این حکم برای تمام زنان غیر دوشیزه و زنان غیر یائسه یکسان خواهد بود و هیچ تفاوتی بین آنها وجود نخواهد داشت؛ این گواهی باید ضمیمه حکم دادگاه شود.

  پس همان طوری که متوجه شدید، برای آنکه در اوقات بعد از طلاق پای یک فرزند در میان نباشد و حضانت آن دردسر جدیدی به وجود نیاورد زوجه موظف است به پزشکی قانونی مراجعه کرده تا مساله بارداری در وی مشخص شود.

  البته توجه داشته باشید که مراجعه زن به پزشکی قانونی تنها به دلیل مشخص کردن بارداری و یا عدم بارداری وی صورت نگرفته و لزوم ارائه این گواهی ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد که موضوع بحث ما در این متن نیست.

  در چه زمانی زوجین نیازی به مراجعه به پزشکی قانونی ندارند؟

   

  اگر زوجه در یکی از شرایطی که در ادامه ذکر خواهیم کرد قرار داشته باشد، نیازی نیست برای بررسی بارداری به پزشکی قانونی مراجعه کرده و زمانی را برای این مورد صرف کند. این شرایط به شرح زیر می باشند:

  • اگر زوجه در زمان تشکیل دادگاه به این مساله اقرار کند که باردار است نیازی نیست برای بررسی به پزشکی قانونی مراجعه کند.
  • شرط دیگری که باعث می شود زوجه نیازی به مراجعه به پزشکی قانونی نداشته باشد، یائسه بودن زن است. اگر زن در دوران یائسگی قرار داشته باشد دادگاه نیز از وی درخواست رفتن به پزشکی قانونی و بررسی وضعیت بارداری از او نخواهد داشت و پروسه انجام طلاق کوتاه تر خواهد بود.

  آیا مراجعه به پزشکی قانونی برای طلاق توافقی نیاز است؟

   

  در خطوط بالایی در مورد علت به همراه داشتن گواهی بارداری زن نکاتی را ارائه کردیم و به خوبی متوجه شدید که چرا دادگاه از زن این گواهی را درخواست می کند. با توجه به این توضیحات می توانیم به سوالی که در ابتدای متن مطرح کردیم به راحتی پاسخ دهیم.

  اگر یک زن یائسه بوده و یا خودش در دادگاه اعتراف کند که باردار است نیازی نیست به پزشکی قانونی مراجعه کرده و گواهی عدم بارداری ارائه دهد. این قانون یک قانون کلی است و برای دیگر انواع طلاق نیز همین قانون صادق می باشد. 

  موسسه تهران طلاق با مشاورین با تجریه شامل  وکیل طلاق ،وکیل خانواده ،وکیل اجرت المثل و … آماده ارائه مشاوره می باشد .اگر در پروسه طلاق توافقی قرار گرفته اید با وکیل طلاق توافقی این موسسه تماس بگیرید . 

  آیا برای طلاق توافقی پزشک قانونی نیاز است آیا برای طلاق توافقی پزشک قانونی نیاز است است؟ آیا برای طلاق توافقی 
  5/5 - (1 امتیاز)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا