مشاوره رایگان

(ساعات اداری)اجرت‌المثل

اجرت المثل زن خانه دار


بسیاری از امور منزل را مرسوم است که زوجه انجام دهد ، اموری از قبیل : آشپزی کردن ، نظافت ، و …. . به تبع در صورتی که زن خانه دار باشد ، ممکن است تمام امور منزل را خود انجام دهد . حال با آن که انجام دادن این امور ، تکلیفی برای زن نیست . و به همین سبب زن می تواند در شرایط به خصوصی ، اجرت المثل ایام زناشویی را از زوج مطالبه کند .

در واقع بر طبق قانون ، عمل هر فردی محترم می باشد و برای آن می توان دستمزد و اجرت ، در نظر گرفت . بر طبق مضمون ماده ۳۳۶ قانون مدنی : هر فردی که بر طبق امر دیگری ،عملی را انجام دهد که در واقع بر طبق عرف برای انجام دادن آن عمل ، اجرت در نظر گرفته شده است و یا حتی آن فرد ، عادتا مهیای انجام دادن آن عمل باشد ، در چنین وضعیتی آن فرد مستحق خواهد بود تا اجرت کاری که انجام داده است را ، دریافت کند . مگر آن که مشخص شود فرد قصد تبرع داشته است .

از جمله مصادیق اجرت المثل ، همان طور که در فوق نیز ذکر شد ؛ اجرت المثل زن خانه دار می باشد . که بحث اجرت المثل دارای احکام خاص خود است . بر طبق مضمون ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده : در صورتی که زن کار هایی را در خانه انجام دهد ، انجام دادن آن کار ها شرعاً به وظیفه او نباشد ، و آن کار ها بنا بر درخواست زوج ( مرد ) انجام داده باشد و قصد تبرع نداشته باشد به این معنا که آن امور را زن برای رضای خدا انجام نداده باشد . 

این امر نیز برای دادگاه مربوطه اثبات گردد . در چنین وضعیتی کارشناس اموری را که زن انجام داده است را ، محاسبه خواهد کرد و پس از اعلام میزان اجرت المثل زن خانه دار ، مرد موظف خواهد بود که اجرت المثل ایام زوجیت همسرش را بپردازد .

البته پرداختن اجرت المثل ، دارای شرایطی می باشد که از جمله این شرایط ، می توان به مواردی اشاره کرد : ۱ / شرط اول در خصوص دریافت اجرت المثل ، این امر است که درخواست طلاق از طرف زن نباشد ، یعنی مرد درخواست طلاق داده باشد . ( طلاق توافقی نیز نباشد ) .

۲ / دومین شرطی که می توان ذکر کرد این امر است که ، زوج به خاطر عدم تمکین زوجه و تخلف کردن زن از انجام دادن وظایف زناشویی ، درخواست طلاق نداده باشد  .

۳ / کار هایی که زن در خانه انجام داده است ، همچون : شستشو ، آشپزی ، و … حتما با درخواست و دستور مرد انجام گرفته باشد و زن این کار ها را برای رضای خدا یا به عبارت دیگر به رایگان ، انجام نداده باشد . بلکه قصد این‌ را داشته باشد که در ازای انجام دادن آن امور ، اجرت و نزد دریافت کند . ( به عنوان مثال : شیر دادن زن به فرزند حاصل از ازدواج با زوج ) .

در خصوص مبلغ اجرت المثل باید افزود که : مبلغ اجرت المثل برای همه یکسان نیست و به تبع ، اجرت المثل هر فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود ( در هر پرونده قضایی با پرونده دیگر متفاوت است و بر طبق نظر کارشناس رسمی ، میزان و مبلغ اجرت المثل زوجه ، تعیین خواهد شد ) .

اما نکته ای که حائز اهمیت است این امر می باشد که ، به تبع اجرت المثل زن خانه دار ، در مقایسه با زنی که شاغل است ، به مراتب بیش تر می‌ باشد . چرا که زن خانه دار زمان بیش تری را در منزل است و به کار های خانه می پردازد .

برای تعیین میزان اجرت المثل ، عواملی همچون : شان خانوادگی زوجه ، تحصیلات زن ، شغل زوجه ، و … در نظر گرفته می‌ شود . ( لازم به ذکر است که مطالبه اجرت المثل منوط به طلاق نیست بلکه زن می تواند حتی پس از آن که مرد فوت کرد هم ، برای دریافت کردن اجرت المثل ایام زناشویی ، اقامه دعوا کند ) .

موسسه وکلای  تهران طلاق با داشتن وکلایی با تجربه آماده ارائه خدمات در زمینه طلاق ،طلاق توافقی ،مهریه و … می باشد .

چنانچه قصد مشاوره در زمینه طلاق ،مهریه نفقه و… را دارید با موسسه تهران طلاق تماس بگیرید . و از مشاوره رایگان بهرمند شوید .موسسه تهران طلاق دارای وکلای باتجربه وکیل طلاق توافقی ،وکیل اجرت المثل ،وکیل خانواده و … می باشد . 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا