مشاوره رایگان

(ساعات اداری)اجرت‌المثل

اجرت المثل چقدر است

این پرسش که : اجرت المثل چقدر است ؟ پرسشی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است . در واقع به هنگام جدایی و طلاق ، یکی از بحث های اصلی و اساسی ، پرداخت نمودن حق و حقوق زن به طور کامل ، می باشد که یکی از این حق و حقوق ، اجرت المثل ایام زناشویی است . قصد داریم تا در این مطلب ، به بیان این که اجرت المثل چقدر است ؟ و اصلا در چه شرایطی به زوجه تعلق می گیرد ؟ بپردازیم ، پس تا پایان این مطلب را ، به خوبی مطالعه کنید .

اجرت المثل زن چیست

اجرت المثل ایام زوجیت زن ، در واقع یک حق ویژه برای بانوان است که قانون گذار برای بانوان در نظر گرفته است . وقتی که مرد به هر دلیلی تصمیم می گیرد که درخواست طلاق بدهد و همسر خود را طلاق بدهد ، باید تمام حقوق او را به طور تمام و کمال به او بپردازد .

اجرت المثل ایام زوجیت ، وقتی تعلق می گیرد به زوجه ، که طلاق از جانب مرد باشد . به عبارت بهتر اگر ذکر کنیم ، این طور می توان گفت که : اگر زن درخواست طلاق بدهد ، یا اگر زن و مرد با توافق هم تصمیم به طلاق و جدایی بگیرند ، در هیچ یک از این دو حالت به زوجه به هیچ عنوان ، اجرت المثل ایام تعلق نخواهد گرفت و اصلا بحث اجرت المثل ، مطرح نخواهد شد .

بنابراین فقط و فقط اجرت المثل در طلاق از جانب مرد است که ، مطرح می شود . حال در پاسخ به این سوال که اجرت المثل چقدر است ؟ باید شرایطی را که منجر به تعلق گرفتن اجرت المثل به زوجه می شود را ، ذکر کنیم . از جمله این شرایط عبارت است از : زوجه باید بنا بر دستور و یا درخواست همسرش ، اموری را که ذکر خواهد شد ، در منزل انجام بدهد و در واقع از انجام دادن این امور ، قصد گرفتن اجرت داشته باشد ، یعنی به طور رایگان یا از سر عشق به خانواده و یا حتی بخاطر رضای خدا ، این امور را انجام ندهد .

حال این امور چه اموری هستند ؟ در واقع اموری مثل آشپزی کردن ، نظافت ، شست و شو کردن ، و … که بر طبق شرع و قانون انجام دادن آن ها ، وظیفه زن نیست را اگر زن انجام بدهد ، و دیگر شرایط نیز موجود باشد ، زوجه مستحق دریافت کردن اجرت المثل می باشد .

حال در پاسخ به این سوال که اجرت المثل چقدر است ؟ باید افزود که : به وضوح این که میزان اجرت المثل ایام زوجیت ، به چه اندازه می باشد را قانون گذار مشخص نکرده است . و در واقع نمی توان میزان دقیقی را برای این سوال ( اجرت المثل چقدر است ؟ ) ذکر کرد . به همین سبب وقتی که بحث مطالبه نمودن اجرت المثل ایام زوجیت مطرح می شود ، برای آن که میزان دقیق اجرت المثل مشخص شود ، نیاز است که تعیین کردن میزان دقیق و مشخص اجرت المثل به کارشناس رسمی دادگستری ، سپرده شود .

کارشناس رسمی دادگستری ، بر طبق موارد مختلفی مثل : شاغل یا خانه دار بودن زوجه ، تحصیلات زوجه ، مدت زمان زندگی زناشویی زوجین ، تعداد فرزندان مشترک یا به عبارت دیگر حاصل از ازدواج زوجین ، و .. میزان دقیق اجرت المثل ایام زوجیت زن را ، مشخص می کند . لازم به ذکر است که : این میزان برای همه بانوان به یک اندازه نیست و به تبع در هر فرد با فرد دیگر ، این میزان متفاوت است .

در خصوص اجرت المثل زن خانه دار ، باید افزود که : کارشناس رسمی دادگستری ، اگر زن خانه دار باشد ، میزان بیش تری را برای اجرت المثل او تعیین می نماید . به این علت که زن خانه دار ، اکثر اوقات روز در خانه مشغول انجام دادن کار های خانه است ، و به همین خاطر اجرت المثل او نسبت به زن شاغل ، بیش تر است .

موسسه حقوقی تهران طلاق ، موسسه ای معتبر و پر مخاطب است که سال ها در زمینه حقوق خانواده فعالیت می کند . این موسسه دارای برترین مشاورین و وکلا است که می توان با خاطر آسوده ، امور حقوقی خود را به وکلای این موسسه معروف ، سپرد .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا