مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • اعسار مهریه + نمونه دادخواست

  اعسار-مهریه

  همان‌طور که همه‌مان به‌خوبی می‌دانیم مهریه یک پشتوانه اجتماعی برای خانم‌ها به شمار می‌رود زیرا در شرایطی که بانوان مجبور به طلاق شده و یا در صورت فوت شوهر، متحمل خساراتی می‌شوند که دریافت مهریه می‌تواند تا حدودی از لحاظ مالی مخارج زندگی آنها را تأمین کند. زمانی که مردان قصد جدایی از همسر خود را دارند ناچار هستند مهریه او را بپردازند. در پروسه پرداخت مهریه دسته‌ای از مردان به‌صورت نقدی و یکجا مهریه را پرداخت می‌کنند و دسته دیگر که اکثریت مردان نیز در این دسته می‌گنجند قصد جدایی از همسر خود را دارند اما توان پرداخت مهریه به‌صورت یکجا و نقدی را ندارند.

   در این شرایط است که مردمی توانند دادخواست اعسار مهریه بدهد. اگر دادخواست اعسار مرد از سمت دادگاه پذیرفته شود، مهریه تقسیط می‌شود بر خلاف باور عمومی که دررابطه‌با اعسار مهریه شکل‌گرفته است برای اعسار مهریه می‌توان وکیل گرفت و هر دو طرف می‌توانند وکیل داشته باشند. شما می‌توانید در این زمینه از وکلای حرفه‌ای و مجرب مؤسسه حقوقی تهران طلاق کمک بگیرید.

  در این مقاله سعی کرده‌ایم تا در ابتدا تمام مفاهیم اولیه دررابطه‌با موارد زیر را برایتان بیان کنیم:

  • اعسار مهریه
  •  زمان مناسب جهت ارائه دادخواست
  • مدارک لازم جهت دادخواست اعسار مهریه و تقسیط آن
  • قانون جدید 110 سکه و انجام طرح اعسار مهریه توسط وکیل

  در ادامه این مقاله با ما باشید تا به‌تمامی مسائل مرتبط با اعسار مهریه و روند انجام آن آشنا شوید.

  هر آن چه که باید دررابطه‌با اعسار مهریه بدانید

  قبل از پرداختن به هر موضوعی لازم است در ابتدا با مفاهیم اولیه دررابطه‌با اعسار مهریه آشنا شوید. اگر بخواهیم تعریفی از اعسار مهریه داشته باشیم باید بگوییم که اعسار به معنی نداشتن هیچ‌گونه مال به‌غیراز مستثنیات دین است و نتیجه آن مطابق ماده 277 قانون مدنی دادن مهلت یا تقسیط مهریه به مرد است. در این شرایط در صورت پذیرش اعسار مهریه از سمت دادگاه نتیجه معمولاً تقسیط مهریه است. خوب است بدانید که پرونده‌های اعسار مهریه پرونده‌های کاملاً حساس و تخصصی هستند. دلیل حساسیت این پرونده در این است که درصورتی‌که اعسار مهریه زوج به دادگاه ثابت نشود و قاضی دادگاه به اقناع وجدانی نرسد دعوای اعسار مهریه رد می‌شود.

  اگر رأی اعسار از پرداخت مهریه از سمت دادگاه رد شود و این رأی قطعی گردد باید مهریه زوجه صورت یکجا و کامل پرداخت نماید در غیر این صورت با صدور حکم جلب مهریه راهی زندان می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق و تنظیم و طرح درست دادخواست اعسار مهریه لازم است آگاهی‌های لازم دررابطه‌با اعسار مهریه داشته باشید و از وکلای مجرب در این زمینه استفاده کنید.

  تیم حرفه‌ای مؤسسه حقوقی تهران طلاق باسابقه‌ای طولانی در این زمینه، می‌تواند به‌خوبی به شما کند. باید دقت کنید که شرایط اعسار مهریه خاص است و در صورتی که‌رای اموالی باشید قانون اعسار مهریه شامل حال شما نمی‌شود. این مسئله که مهریه به‌صورت تقسیط پرداخت شود و یا به‌صورت کامل بستگی به رأی دادگاه دارد که آن را طبق دارایی‌های مرد مشخص می‌کند. در ادامه به تشریح این شرایط  و زمان مناسب ارائه درخواست اعسار مهریه پرداختیم.

   زمان مناسب جهت ارائه دادخواست اعسار مهریه

  مدت زمان لازم و مجاز جهت ثبت دادخواست اعسار مهریه یک ماه از زمان ابلاغ اجراییه می باشد. اگر مرد در مدت‌زمان یک‌ماهه از تاریخ ابلاغ اجرائیه نسبت به ارائه و ثبت دادخواست اعسار مهریه اقدام نکند همسر او می‌تواند از دادگاه تقاضای جلب وی را نماید. اگر زوجه موفق به جلب زوج شود درصورتی‌که مرد کفیل و یا وثیقه‌ای به دادگاه معرفی کند می‌تواند آزاد شود. در واقع زمانی که زوج نسبت به معرفی کفیل یا وثیقه اقدام می‌کند و دادگاه رأی قبولی وثیقه یا کفالت صادر کند، تا روشن شدن وضعیت اعسار مهریه جهت حکم قطعی از حبس وی خودداری می‌شود و درصورتی‌که زوج در حبس باشد آزاد می‌شود. 

  اگر اعسار مهریه زوج در دادگاه رد شود دادگاه به کفیل یا وثیقه گذار ابلاغ می‌کند که ظرف مدت ۲۰ روز از ابلاغ، زوج را به دادگاه تحویل دهد. لازم است بدانید که برای اثبات اعسار مهریه باید یک سری مسائل حقوقی رعایت شود تا مرد موفق به دریافت رأی اعسار شود. توصیه می‌کنیم دراین‌خصوص با وکیل متخصص در این زمینه مشاوره یا کمک بگیرید، زیرا عدم آگاهی از رعایت تشریفات شکلی مربوط به تنظیم استشهادیه اعسار، باعث رد دعوا می‌گردد. برای این کار می‌توانید روی متخصصین مجرب مؤسسه حقوقی تهران طلاق حساب کنید.

   

  شرایط طرح اعسار مهریه

  مهریه جزو اموالی از مرد محسوب می شود که زن مالک آن بوده و هر زمان که اراده کند می تواند برای دریافت آن اقدام کند. تا این بخش از مقاله با مفهوم اعسار مهریه آشنا شدید. خوب است بدانید که در پروسه اعسار مهریه پرداخت دادگاه از تمامی  اموالی که به نام شما است استعلام گرفته و آن را به خوبی مورد بررسی قرار می دهد.

  در صورتی که اموال  مرد غیر از مستثنات دین باشد دادگاه آن را دریافت کرده و به عنوان مهریه به زن تحویل می دهد. اما اگر مرد دارای هیچ اموالی نباشد می تواند درخواست تقسیط مهریه از دادگاه داشته باشد. تنظیم کردن درخواست تقسیط مهریه دارای شرایط خاصی است و شما باید به خوبی با این شرایط آشنایی داشته باشید. توصیه ما برای پیشبرد هر چه بهتر این پروسه استفاده از وکیلی با تجربه است. برای این کار می توانید به تیم مجرب موسسه حقوقی تهران طلاق اعتماد کنید و تمام مراحل را به ما بسپارید. اما برای آشنایی با این شرایط توضیحاتی را در ادامه خدمتتان ارائه می دهیم.

  قانون جدید ۱۱۰ سکه مهریه

  در صورتی که اعسار مهریه زوج از سمت دادگاه پذیرفته نشود طبق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ صرفاً تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن در خصوص مهریه، وجه نقد، امکان جلب زوج وجود خواهد داشت و با پرداخت این مبلغ چه به‌صورت نقدی و یا چه به‌صورت اقساط، زوج آزاد خواهد شد.

  ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده به این صورت می‌باشد که هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یک‌صد و ده سکه تمام بهارآزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده (۲) قانون اجرای محکومیت‌های مالی است. در صورتی که مهریه، بیشتر از میزان 110 سکه باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است. جالب است که بدانید نسبت به الباقی مهریه امکان جلب وجود نخواهد داشت اما اگر در ادامه روند پرداخت مهریه در آینده اموالی از زوج به دست آید، آن اموال قابل توقیف است

  اعسار مهریه

  تقسیط مهریه

  زمانی که زوج توانایی پرداخت مهریه به‌صورت یک جا را نداشته باشد ناچار به تقسیط مهریه خواهد شد. در صورت تقسیط مهریه زوج می‌تواند به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه که در این مقاله متوجه شدیم که به آن اعسار مهریه گفته می‌شود از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه کند تا بتواند طی قسط‌های معینی مهریه را به زوجه پرداخت کند.

  خوب است بدانید که در قوانین مرتبط با مهریه و نحوه تقسیط مهریه، هیچ میزان و معیاری برای اقساط مهریه تعیین نشده است. تعیین میزان اقساط به طور کامل به عهده قاضی رسیدگی‌کننده پرونده می‌باشد. در واقع قاضی تنها فردی است که با بررسی مواردی چون مهریه و میزان آن، شرایط مالی زوج و دفاعیات زوجه، نحوه قسط‌بندی مهریه اقساط مهریه را تعیین می‌نماید.

  شرایط دادخواست تقسیط مهریه

  یکی از مهم‌ترین شرایط دادخواست تقسیط مهریه این است که دو نفر مرد به‌عنوان شاهد شهادت دهند که مرد توانایی پرداخت کل مهریه را به‌صورت یک جا ندارد و دارای هیچ اموالی به نام خود نیست. شاهدهای پرونده باید اطلاعات کاملی دررابطه‌با شغل، میزان درآمد، میزان محکوم به و نحوه امرارمعاش مدعی اعسار مهریه (یعنی زوج) داشته باشند.

  نکته مهم دیگر این است که جهت ارائه دادخواست اعسار مهریه، مطابق با ماده 8 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مدعی اعسار مهریه باید فهرستی از کلیه اموال خود اعم از میزان وجوه نقدی که در بانک‌ها و مؤسسات مالی چه در داخل کشور و یا در خارج از کشور دارد، به همراه مشخصات دقیق حساب‌ها و اموال منقول و غیرمنقول و همچنین کلیه مطالباتی را که از اشخاص ثالث دارد و فهرست نقل و انتقالاتی که از زمان یک سال قبل از ارائه طرح اعسار مهریه داشته ضمیمه دادخواست خود کند.

  نکات مهم تقسیط مهریه در طلاق توافقی

  ۱) در صورت ازدواج مجدد زوجه مانعی برای دریافت تعداد اقساط باقی‌مانده مهریه قبلی بعد از طلاق سابق او وجود نخواهد داشت.

  ۲) در صورت عدم پرداخت اقساط مهریه ۱۱۰ سکه یا معادل پولی آن بعد از طلاق زوجه می‌تواند به‌صورت قانونی اقدام کند.

  ۳) امکان ممنوع‌الخروج کردن زوج توسط زوجه بعد از طلاق توافقی درصورتی‌که اقساط مهریه را پرداخت نشود وجود خواهد داشت.

  ۴) معمولاً در دادگاه، تغییر اقساط سکه توافق شده بین زوجین را در صورت ادعای زوج مبنی بر عدم توانایی پرداخت یا دادخواست تعدیل اقساط نمی‌پذیرند اگرچه موارد نقض آن هم دیده شده است.

  ۵) پس از صادر شدن رای طلاق توافقی، زن و شوهر متقاضی طلاق می‌توانند توافق کنند که برای اقساط مهریه قبوض اقساطی توسط دفتر طلاق صادر شود.

  ۶) به دلیل نپرداختن اقساط مهریه بالای ۱۱۰ سکه امکان جلب همسر سابق وجود ندارد. بلکه در صورت نپرداختن مهریه، زوجه می‌تواند اموال او را توقیف کند و یا اگر کارمند باشد یک‌چهارم یا یک‌سوم حقوق را توقیف نماید.

  مدارک لازم برای تنظیم دادخواست اعسار از مهریه

  جهت ارائه دادخواست اعسار مهریه به دادگاه لازم است تا از قبل مدارک موردنیاز را آماده سازید. ما در ادامه برخی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مدارکی که نیاز است شما به دادگاه تحویل دهید را معرفی کرده‌ایم.

  • دادنامه محکومیت مهریه
  • استشهادیه (شهادت کتبی دو نفر مرد).
  • فیش حقوقی
  • فرم صورت کلیه اموال منقول و غیرمنقول که نشان‌دهنده عدم توانایی برای پرداخت اقساط است (برای دریافت فرم صورت اموال و فرم استشهادیه می‌توانید به دفاتر خدمات الکترونیک بروید)
  • در صورتی که خواهان مستأجر است باید اجاره‌نامه را نیز ارائه دهد.
  • هر مدرکی که نشان‌دهنده بدهکار بودن مرد می‌باشد باید به دادگاه تحویل داده شود
  • اگر مرد دچار بیماری سختی می‌باشد باید مدارک بیمار بودن خود را به طور کامل به دادگاه ارائه دهد تا مورد بررسی قرار گیرد.

  مراحل انجام طرح اعسار مهریه توسط وکیل

  الزام وجود وکیلی مجرب در پرونده‌های پرداخت مهریه درست بعد از اینکه زوج به‌صورت قطعی به پرداخت مهریه محکوم گشت و اموال یا درآمد چندانی ندارد که بتواند به‌صورت یک جا مهریه زوجه را پرداخت کند، حس می‌شود. وکیل مجرب ملزم به آن است که دادخواستی تحت عنوان اعسار مهریه مطرح کند تا اعسار زوج را با وجود دلایل محکم نزد دادگاه خانواده ثابت کند تا در نهایت پرداخت مهریه به‌صورت تقسیط معین گردد. باید بدانید که دعوای اعسار از پرداخت مهریه به همان شعبه دادگاهی ارجاع داده می‌شود که در خصوص دعوای مطالبه مهریه رأی صادر کرده است.

  باتوجه‌به اینکه اخیراً با وجود اعسار زوج دیگر حکم جلب صادر نمی‌گردد بنابراین اثبات اعسار زوج در محضر دادگاه کاملاً کاری حساس و تخصصی است زیرا درصورتی‌که رئیس دادگاه به اقناع وجدانی خود جهت احراز اعسار زوج نرسد و اعسار مهریه را رد نماید و این حکم قطعی گردد. در نهایت اگر زوج مهریه را به‌صورت یکجا و کامل پرداخت ننماید با صدور حکم جلب راهی زندان می‌شود.

  البته خوب است بدانید که در هر زمان می‌شود دوباره دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را ارائه داد؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز هر اتفاق و همچنین جهت آنکه مراحل اعسار مهریه به‌صورت دقیق و صحیح انجام گیرد باید برای گرفتن وکیل تعجیل کنید و به مؤسسه حقوقی تهران طلاق که دارای وکلای مجرب در اعسار و مهریه هستند اعتماد کنید. در پایان توصیه ما برای شما عزیزان این است که برای انجام پروسه اعسار مهریه و گذراندن مراحل آن به‌درستی حتماً از کمک وکیلی مجرب و حرفه‌ای در این زمینه استفاده کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است در این پروسه موفق نشده و مدت‌زمان زیادی را هدر داده و دچار چالش‌های متعددی در این راه شوید.

  دکمه بازگشت به بالا