مشاوره رایگان

(ساعات اداری)مهریه

مدت زمان فرار از دین مهریه

ازدواج امری است که دارای ویژگی های مالی و غیر مالی زیادی می باشد و طرفین با شروع زندگی مشترک این ویژگی ها در بین طرفین ایجاد می شود ، یکی از مهمترین مسائل مالی در این زمینه مهریه می باشد که در این نوشتار سعی در توضیح مهریه و بررسی ان به عنوان یک دین داریم .

امروزه حجم انبوهی از دعاوی و پرونده های مطرح در محاکم دادگستری در ارتباط با  دعاوی مالی می باشد.که البته می توان وضعیت بد اقتصادی و معیشعتی و همچنین عدم آگاهی و اشراف به قوانین را از عوامل ایجاد این حجم از دعاوی مربوط به حوزه اموال دانست.اما مساله ایی که از گذشته تا کنون همواره و به ویژه در قشر جوان تر جامعه بسیار دستگاه قضا با آن مواجه بوده است ، بحث محکومین به پرداخت مهریه می باشد.

متاسفانه ارائه سیاست های نادرست در خصوص محکومین به پرداخت مهریه منجر به این امر شده است که بسیاری از محکومین به پرداخت مهریه، به جهت عدم پرداخت مهریه و فرار از دین، اقدام به انتقال اموال خود به فرد یا افراد دیگری بنمایند، به همین جهت قصد داریم در این نوشتار به موضوع مدت زمان فرار از دین مهریه مطابق با قوانین رایج بپردازیم.

مهریه و موعد پرداخت آن

 

یکی از مهم ترین حقوق مالی که به محض ایجاد رابطه ی زوجیت در عقد نکاح برای خانم به وجود می آید، مهریه می باشد. مهریه از جمله حقوقی می باشد، که خانم در هر حالتی، از جمله فوت او یا مرد، طلاق، فسخ نکاح و حتی در صورت خیانت به همسر خودمستحق دریافت آن می باشد.

اما در خصوص موعد پرداخت مهریه باید بیان داشت که؛ همانطور که اشاره شد، خانم بلافاصله پس از ایجاد عقد نکاح مالک مهریه می باشد و می تواند مهریه را از همسر خود مطالبه نماید، اما پرداخت مهریه در مواردی منوط به توانایی و استطاعت مالی مرد می باشد. به عبارتی دیگر اگر در عقد نکاح مهریه به صورت عندالاستطاعه  تعیین شده باشد،پرداخت مهریه از سوی مرد درصورتی صورت می گیرد که، مرد توانایی و تمکن مالی برای مهریه را دارا باشد درحالی که اگر مهریه عندالمطالبه خانم می تواند هر زمان که مایل مهریه را مطالبه نماید و مرد نیز مکلف به پرداخت مهریه می باشد مگر اینکه در دادگاه ثابت نماید که توان پرداخت مهریه را ندارد.

به عبارتی در عندالاستطاعه اصل براین است که مرد توانایی پرداخت مهریه را ندارد درحالی که در عندالمطالبه اصل براین است که مرد توانایی پرداخت مهریه را دارا می باشد.

فرار از دین مهریه    

 

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد،درصد قابل توجهی از محکومان مالی اختصاص به محکومان پرداخت مهریه می باشد.اگرچه بسیاری از این محکومان فاقد تمکن مالی مناسب برای پرداخت مهریه می باشند اما درصد قابل توجهی نیز با وجود تمکن مالی، و به جهت و به قصد فرار از دین، اموال خود را قبل از طرح دعوا و تقاضای توقیف اموال توسط خانم، به شخص یا اشخاص دیگری منتقل می نمایند.

حال با بیان مقدمه ی فوق قصد داریم در این مبحث به ابعاد حقوقی معامله به قصد فرار از دین و مدت زمان فرار از دین مهریه بپردازیم.

درخصوص معامله به قصد فرار از دین همواره تصورات اشتباهی مابین افراد جامعه وجود دارد که تفاوتی بین معامله صوری به قصد فرار از دین و معامله ی واقعی اما به قصد فرار از دین قائل نمی شوند.

درخصوص معامله ی صوری به قصد فرار از دین باید بیان داشت که؛ در این معامله فروشنده و خریدار در واقع قصد ایجاد یک عمل حقوقی که در این جا منظور خرید و فروش می باشد را ندارند.به همین دلیل مطابق با عمومات قانون مدنی، معامله ایی که در آن قصد وجودنداشته باشد باطل می باشد. پس معامله ی به قصد فرار از دین به صورت صوری ، باطل می باشد.

اما از طرف دیگر در مواقعی فروشنده در حقیقت قصد انتقال و فروش مال خود را دارد، اما هدف از این انتقال در واقع فرار از دین و خودداری از پرداخت دین به طلبکار یا طلبکاران خود می باشد. در خصوص این معاملات در قانون اختلاف نظر های متعددی مطرح می باشد اما مطابق با رویه حاکم در محاکم دادگستری این معامله صحیح می باشد، اما طلبکارانی که از این معامله متضرر شده باشند می توانند با طرح دعوا در محاکم دادگستری، با احراز طلب خود و اثبات قصد فرار از دین ،ابطال معامله ی صورت گرفته شده توسط فروشنده را خواستار شوند.

حال با آگاهی از انواع معاملات به قصد فرار از دین،درصورتی که مرد در مقابل دعوای مطالبه ی مهریه ادعای عدم تمکن مالی نماید و خانم مدعی باشد که مرد پیش از مطالبه ی مهریه اموال خود را به جهت فرار از دین انتقال داده است، می بایست با ارائه ی دلایل مبنی بر صحت ادعای خود، در دادگاه محل ملک(اگر مال مورد ادعا غیر منقول باشد)یا دادگاه محل اقامت مرد(اگر مال منقول باشد)، اقدام به اقامه ی دعوا جهت ابطال معامله بنماید.

اما سوالی که در این باره مطرح می شود که، تا چه زمانی می توان انتقال مال توسط مدیون به دیگری را معامله به قصد فرار از دین دانست؟به عبارت دیگر ملاک و معیار تشخیص زمان معامله ی به قصد فرار از دین ظرف چه مدتی می باشد؟

در این باره باید بیان داشت که، قانون مدت زمان مشخصی را درنظرنگرفته است اما مطابق با رویه ی حاکم چنانچه ظرف یک سال از زمان مطالبه مهریه ، مرد اقدام به انتقال اموال خود بنماید، و البته مال دیگری برای ادای دین نداشته باشد، می توان معامله ی صورت گرفته را معامله به قصد فرار از دین نامید.   

3.6/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا