مشاوره رایگان

(ساعات اداری)مهریه

توقیف ماشین برای مهریه چقدر طول میکشد

 بر طبق قانون افراد می توانند در صورتی که براساس اسناد ثبتی فردی به آنها بدهکار بده و حاضر به پرداخت بدهی خود نباشد اداره ثبت و اسناد می تواند با بررسی اسنادی که به نام افراد می باشد اگر مال یا اموالی به نام وی موجود باشد می تواند از طریق سازمان مربوطه تقاضای توقیف ان را بنماید . این امر در خصوص مهریه نیز بر هیمن اساس می باشد .

توقیف ماشین برای مهریه از جمله اقدامات زوجه برای دریافت مهریه اشاره کرد.قانون برای مرد هایی که از پرداخت مهریه ( با وجود طرح دعوای حقوقی علیه شان  ) ، امتناع می کنند ؛  راه کار های خاص و ضمانت اجرا هایی ، در نظر گرفته است . که از جمله این راه کار ها ، این امر است که زوجه می تواند هم از طریق ثبت ، و هم از طریق دادگاه ، برای توقیف خودرو زوج اقدام کند .

در توقیف ماشین برای مهریه از طریق دادگاه ، زوجه ابتدا باید دادخواستی  مبنی بر مطالبه مهریه اش ، به دادگاه ارائه بدهد و درست همزمان با دادخواست مذکور ، از دادگاه تقاضای تامین خواسته نیز کند ، تا پس از آن که رای به نفع او ( زوجه ) ، صادر شد خودروی مرد متوقف شود و دیگر مرد ، فرصتی برای انتقال سند خودرو به نام فردی دیگر و یا حتی فرصت مخفی کردن خودرو را ، نداشته باشد .

به همین جهت ، پس از آن که خودرو مرد به عنوان تامین خواسته ، معرفی شد زوجه باید از پلیس راهور استعلام بگیرد ، تا خودرو و یا حتی خودرو هایی که به نام زوج است ، توقیف سندی کند و نقل و انتقال سند ماشین ، امکان پذیر نباشد ‌. ( توقیف فیزیکی ماشین زوج ، عبارت است از آن که فرد ( زوج ) ، نمی تواند هیچ گونه دخل و تصرفی نسبت به وسیله مذکور ( خودرو ) ، نماید و اجازه دسترسی به آن را نیز ندارد ، برای مثال : در توقیف ماشین برای مهریه زوجه ، خودرو زوج را در پارکینگ می گذارند تا زوج نتواند حق تصرف ، در خودرو  داشته باشد . البته باید ذکر کرد که ، خودرو زوج را می توان توقیف سندی نیز کرد . به این معنا که ، از خرید و فروش آن جلوگیری کرد ) .

از طریق اجرای ثبت نیز ، زوجه می تواند خودرو زوج را برای مهریه اش ، توقیف کند . به این صورت که ، با تصویب شدن قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی ، دیگر خودرو جز مستثنیات دین ، محسوب نمی شود ( این در حالی است که تا پیش از تصویب قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۹۴ ، خودرو جز مستثنیات دین محسوب میشد ( البته خودرویی که ، مناسب جایگاه و مورد نیاز مدیون بود ) و به همین سبب ، از طریق خودرو وصول مهریه ممکن نبود ) .

 فقط در حالتی نمی توان حکم توقیف ماشین زوج را گرفت که ، اثبات شود زوج از طریق آن ماشین ، امرار معاش می کند . به عنوان مثال : خودرو زوج تاکسی است ) . بنابراین در صورتی که ، زوج بتواند ثابت کند که ماشینی که زوجه توقیف کرده ، وسیله کار اوست و با آن کسب درآمد و امرار معاش می کند ، ( و ماشین نیز از نظر عرف ، گران قیمت نباشد ) ، می تواند از دادگاه رفع توقیف از ماشین را ، درخواست کند .

در خصوص این که مراحل توقیف ماشین برای مهریه ، توسط دادگاه چه مقدار طول می کشد ؟ باید افزود که : دعوی تامین خواسته یا توقیف اموال ، در دادگاه به صورت فوری رسیدگی می‌ شود . و زوجه باید هم زمان یا قبل از ، طرح کردن دعوای توقیف خودرو زوج برای مهریه ، تقاضای اموال بلامعارض ، را نیز نماید .  در صورتی که زوجه ، اموالی از زوج را به دادگاه معرفی کند ، چیزی حدود یک هفته زمان می برد ، و در صورتی که زوجه اموال زوج را معرفی نکند ، تا زمان وصول نتیجه استعلام ، زمان خواهد بود .

لازم به ذکر است که ، زوج می تواند پیش از صدور و ابلاغ اجراییه ، اموال خود را منتقل کند .

همچنین باید افزود : در صورتی که ، تنها دعوای تامین خواسته به دست مرجع قضایی ، برسد زوجه باید ظرف مهلت ده روز پس از صدور قرار ، دادخواست مطالبه را هم تقدیم دادگاه کند ، در غیر این صورت به در خواست زوج ، قرار صادره لغو و بدون اثر خواهد شد .

موسسه حقوقی معتبر‌ تهران طلاق ، از معروف ترین موسسه های حقوقی می باشد ، که در زمینه حل و فصل تمام مشکلات و مسائل موجود در حقوق خانواده ، به خصوص مهریه ، خدماتی ارائه می دهد .وکلای ما در زمینه وکیل طلاق توافقی ،وکیل طلاق،وکیل اجرت المثل ،وکیل خانواده و… پشتیبان و همراه  شما  در تمام مراحل خواهند بود .

2.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا