مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • مهریه

  نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج

  نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج چگونه می باشد و به چه شیوه ای طرح می شود ؟ ما در این نوشتار ضمن بررسی استحقاق این موضوع برای زوجه  به بررسی راههای قانون و مستندات لازم در این رابطه می پردازیم و در انتها به نقش وکیل تضمینی در این رابطه اشاره می نماییم .

  آیا می توان مهریه را از سهم الارث مرد دریافت نمود و مطالبه کرد ؟ 

  در عقد نکاح بلافاصله پس از  آن که صیغه عقد میان زن و مرد جاری می شود ، زوجه ( زن ) مالک مهریه خواهد شد ( بر طبق مضمون ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی : به مجرد عقد نکاح زوجه مالک مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی که می خواهد در مهریه اش کند ) ، و هر زمان که بخواهد می تواند آن را ، از زوج مطالبه کند .

  حال عده ای با استفاده از حق حبس ، تا زمانی که زوج به طور کامل مهریه را پرداخت نکرده ، از او تمکین نمی کنند و وظایف زناشویی خود را انجام نمی دهند ( که این امر دارای شرایطی می باشد : از جمله این که زوجه باکره باشد و تا به حال از زوج تمکین نکرده باشد ، و .. .

  بر طبق مضمون ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی : زوجه می تواند تا مهریه اش به او تسلیم نشده است از ایفا وظایفی که در مقابل زوج  دارد امتناع کند ، به شرط این که مهریه او حال باشد و این امتناع کردن زوجه مسقط حق نفقه او نخواهد بود . ) ، و عده ای دیگر در حین زندگی زناشویی و یا حتی در زمان جدایی و طلاق ، تصمیم به مطالبه مهریه خود از زوج ، می کنند .

  در هر صورت زوج موظف است که مهریه همسرش را ، بپردازد . پیش از شروع بحث لازم است بدانید که مهریه زوجه ، به طور کلی به دو صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه ، می‌ باشد .

  در مهریه عندالمطالبه : زوجه هر زمان که بخواهد می تواند مهریه اش را مطالبه کند ، اما در مهریه عندالاستطاعه این گونه نیست ، و زوجه برای مطالبه کردن مهریه اش باید استطاعت مالی زوج را ، ثابت کند . ( بر طبق مضمون ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی : هر چیزی که مالیت یا ارزش مالی داشته باشد و قابل تملک کردن نیز باشد را می توان به عنوان مهر قرار داد ) .

   در خصوص عنوان ذکر شده در فوق ( نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج ) ، باید افزود که : بسیار پیش می آید که از بستگان زوج ، کسی فوت می کند و به تبع  مالی به زوج ارث می رسد و زن در این صورت تصمیم می گیرد که مهریه اش را از زوج ، مطالبه کند . 

  یا حتی مواردی پیش می آید که زوجه مهریه اش را مطالبه نموده و در حین رسیدگی به این امر ، به زوج ارث می رسد که به تبع باعث می شود مسیر اجرای مهریه ، تغییر کند .

  لازم به ذکر است که قانون گذار برای آن که از حقوق مالی زوجه حمایت کند ؛ امکان توقیف سهم الارث زوج را بابت مهریه ، در قانون پیش بینی کرده است . نکته ای که در این خصوص باید ذکر کرد ، این امر است که سهم الارث هر فردی ، در واقع همچون دارایی و اموال آن فرد می باشد .

  به عنوان مثال : پدر شوهر زوجه به صورت طبیعی یا به هر طریق دیگری ، از دنیا می رود و ارثی برای فرزندانش ( از جمله زوج ) باقی می گذارد ، با فرض این که زوج اموالی از خود نداشته است ، اینک زوجه می تواند مهریه اش را از سهم الارثی‌ که به زوج رسیده ، مطالبه کند .

  به این معنا که : زوجه به خاطر طلبی که از زوج در خصوص مهریه دارد ، می تواند سهم الارثی که به او ( زوج ) می رسد را توقیف کند ، و این دقیقا مثل این می باشد که شخص طلبکار با توقیف کردن سهم الارث بدهکار ، طلبش را مطالبه و سپس دریافت می کند .

  در صورتی که زوجه قصد داشته باشد که از طریق توقیف کردن سهم الارثی که به زوج رسیده ، مهریه اش را مطالبه کند ، باید ضمن دادخواست مطالبه مهریه از مرد ، توقیف کردن سهم الارث زوج را هم تقاضا کند .

  بنابراین زوجه باید برای آن که مهریه اش را ، از سهم الارث زوج مطالبه کند ؛ باید به دادگاه ( دادگاه خانواده ) محل اقامت خود مراجعه کند . در چنین وضعیتی پس از آن که دادگاه بررسی های لازم را انجام داد ، بر اساس اموالی که به زوج ارث رسیده است ، مهریه زوجه را پرداخت خواهد کرد .

   نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج :

  بسم تعالی 

   ریاست محترم دادگستری ……..

   با سلام و عرض ادب 

   احتراما به استحضار حضرت عالی می رسانم اینجانب ………………. فرزند …… ، به شماره ملی …………….. همسر متوفی ………….. که در حدود سال/ ماه قبل فوت نموده اند و هم اکنون بنده به دلیل مسائل مالی نیاز به دریافت مهریه خود از امول وی را دارم. لازم به ذکر است که خانواده زوج به دلیلا برخی از مسائل ضمن عدم پرداخت سهم الارث بنده که  هم اکنون پرونده ان نیز به شماره کلاسه ………… در این شعبه در جریان می باشد و  تقاضای پرداخت مهریه به میزان ………….. سکه  به نرخ روز را از  اموال زوج متوفی مرحوم …………….محضر حضرت عالی استدعا دارم . ( لازم به ذکر است که سند ازدواج و مابقی مدارک اثبات زوجیت بنده به پیوست دادخواست می باشد .

  موسسه تهران طلاق مشاوره رایگان در زمینه طلاق ، مهریه،نفقه ،اجرت المثل و… می باشد . وکیل مهریه تهران طلاق راهنمای شما به صورت آنلاین و حضوری می باشد .

  نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج تقسیم ترکه نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج زوجه نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج شوهر نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج مادر نمونه دادخواست مطالبه مهریه از سهم الارث زوج متن
   
  4/5 - (2 امتیاز)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا