مشاوره رایگان

(ساعات اداری)

 • 0910-1362-807

 • آیا زن می تواند ماشین مرد را به عنوان مهریه بگیرد؟

  آیا-زن-می-تواند-ماشین-مرد-را-به-عنوان-مهریه-بگیرد

  تماس با تهران طلاق

  تهران طلاق بزرگترین گروه وکلای تخصصی خنواده طلاق و مهریه 

  آیا زن می تواند ماشین مرد را به عنوان مهریه بگیرد ؟ این  از جمله مسائلی می باشد که معمولا  زنان بعد از اینکه دعوی طلاق را مطرح کردند و خواهان مهریه شدند بدان فکر می کنند. این موضوع  و دریافت مهریه تحت شرایطی معمولا برای  همه زنان مطرح می شود و در این باره فرقی بین  زوج ثروتمند و فقیر وجود ندارد و هیچ کدام به همین راحتی حاضر به پرداخت مهریه نمی باشند.

  مهریه یکی از مهمترین مواردی می باشد که هم اکنون تعداد بسیار زیادی از پرونده ها را  در مراجع قضائی به خود اختصاص داده است و فرد در صورت عدم داشتن اطلاعات حقوقی  معمولا  ممکن است با مشکلات بسیار فراوانی در خصوص مهریه برخورد نماید .

   برای اینکه فرد در مورد مهریه اطلاعات جامع و کاملی را به دست بیاورد بهترین اقدام این می باشد که یا به یک وکیل خانواده مراجعه نماید و  یا در این رابطه مشاوره حقوقی لازم را دریافت کند .

  گرفتن ماشین زوج ( شوهر ) ، توسط زوجه ( زن ) ، دارای شرایطی می باشد که پیش از پاسخ به این سوال ، لازم است شرایط آن را ذکر کنیم .

  مهریه ، مالی می باشد که به موجب عقد نکاح ( اعم از : دائم یا موقت ) ، به زوجه تعلق می گیرد . و هر زمان که زن مطالبه کند ، زوج موظف است که مهریه او را بپردازد . ( مهریه عندالمطالبه ) .

  توقیف خودرو برای مهریه ، از معمول ترین اقدامات برای اخذ مهریه می باشد که زوجه می تواند از طریق اجرای ثبت و یا از طریق دادگاه ، این عمل را انجام دهد .

  برای توقیف خودرو از طریق دادگاه ، باید دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه ، به دادگاه صالح ارائه شود و درست هم زمان با این دادخواست ، تقاضای تامین خواسته نیز شود تا ، پس از آن که رای به نفع زوجه صادر شد ، خودروی زوج فورا توقیف گردد . و دیگر زوج زمان این که خودرو اش را مخفی کند و یا حتی ، به نام دیگری بزند ( انتقال سند ) را ، نداشته باشد .

  پس از معرفی خودرو زوج ، به عنوان تامین خواسته باید زوجه از پلیس راهور استعلام بگیرد ، تا خودرو و یا حتی خودرو هایی که به نام زوج است ، توقیف سندی شوند . ( یعنی پس از این تاریخ ، به هیچ عنوان نقل و انتقال سندی خودرو ، امکان پذیر نخواهد بود ) .

  زوجه می تواند از طریق اجرای ثبت نیز ، خودرو زوج را برای مهریه اش توقیف کند . به این صورت که ، با معرفی کردن خودرو زوج به اجرای ثبت اسناد ، دستور توقیف خودرو زوج گرفته می شود و سپس به مورد ابلاغ گذاشته می شود و به زوج مهلتی محدود ، داده می شود تا در طی این مدت مهریه زوجه را ، پرداخت کند .

  اگر در این مدت ، زوج مهریه همسرش را پرداخت نکند در این صورت ، به زوجه مهلتی سه روزه می دهند تا ، خودرو زوج را معرفی کند و پس از گذشت این مدت ( سه روز ) ، دستور توقیف خودرو زوج داده خواهد شد و به پلیس راهور نیز ، ارجاع می‌‌گردد و پلیس راهور خودرو معرفی شده را ، توقیف خواهد کرد .

  اما نمی توان به طور مطلق به این سوال که : آیا زن می تواند ماشین مرد را به عنوان مهریه بگیرد ؟ یا نه ؟ پاسخ مثبت داد . چرا که در مواقعی این امکان برای زوجه ( زن ) ، نمی باشد .

  به عنوان مثال : اگر زوج یا وکیل او ، این امر را ثابت کنند که خودرو توقیف شده برای مهریه زوجه ، وسیله امرار معاش او ( زوج ) بوده ، و حالا با توقیف خودرو ، زوج دیگر منبع درآمدی ندارد و مهم تر این که ، خودرو زوج نیز از نظر عرفی ؛ خودرو گران قیمتی نیست .

  در این صورت زوج می تواند ، با استناد به این امر که خودرو توقیف شده او برای مهریه زوجه ، وسیله ضروری زندگیش بوده و در واقع ، جزء مستثنیات دین محسوب می شود ؛ با اثبات این ادعا ، رفع توقیف خودرو را از دادگاه درخواست کند . ( بر طبق ماده ۶ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی : (( معسر کسی است که به دلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین ، قادر به تادیه دیون خود نباشد )) ، تبصره : (( عدم قابلیت دسترسی به مال در حکم نداشتن مال است .

  اثبات عدم قابلیت دسترسی به مال ، بر عهده مدیون ( در این جا : زوج یا وکیل او ) است . )) و بر طبق بند پنجم ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی : (( ابزار کار فروشندگان و کشاورزان و دیگر مشاغلی که برای تامین ، نیاز های زندگی خود به این ابزار نیاز دارند .

  یعنی این وسایل ، وسایلی هستند که شخص با آن ها زندگی خود ، و خانواده اش را می گذراند )) ، بر این اساس و با اثبات این ادعا ، زوجه نمی تواند خودرو زوج را برای مهریه اش توقیف کند .

  موسسه حقوقی  تهران طلاق در زمینه نفقه ،طلاق توافقی ،حضانت  و… مشاور و پشتیبان شما  تا رسیدن به نتیجه نهایی می باشد .وکلای این مجموعه شامل وکیل طلاق توافقی ،وکیل اجرت المثل ،وکیل حضانت و… می باشند . وکیل مهریه  این مجموعه با بیش از هزاراران پرونده موفق آماده مشاوره به صورت حضوری و آنلاین می باشد .

   
  3.1/5 - (7 امتیاز)
  نوشته های تازه
  مشاوره-حقوقی-مهریه-در-تهران
  مدت-زمان--فرار-از-دین-مهریه-
  توقیف-ماشین-برای-مهریه-چقدر-طول-میکشد-‌؟
  وکیل-مهریه-در-شمال-تهران-
  اجرا-گذاشتن-مهریه-از-طریق-ثبت
  وکیل-پایه-یک-برای-مهریه-

  اشتراک گذاری

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا